Пам'ятник Дмитру Коцюбайлу у Києві — яким він має бути?
Бойовий колектив 1-го Окремого штурмового батальйону ініціює вшанування із нагоди дня народження легенди українського добровольчого руху.
Наш підрозділ є прямим і безальтернативним дітищем його організаційного хисту та методично втілює курс боротьби з агресором під командуванням продовжувача справи друга «Да Вінчі», Дмитра Філатова. Саме тому у питанні фундаменталізації історичної пам'яті про Дмитра Коцюбайла ми керуємося моральним правом бути ініціатором цього процесу.
Зважаючи на те, що за життя «Да Вінчі» очолив самоорганізований добровольчий підрозділ Добровольчий Український Корпус «Правий сектор». Ця воєнізована структура без перебільшення втілила народний дух спротиву та самооборонний інстинкт свідомого українства, Дмитро був удостоєний недержавної нагороди, — ордену Народний Герой України..
Відтак, його досягнення та шлях боротьби не є власністю окремих політичних сил, чи то приватних осіб, які в ексцентричний, надривний спосіб, за будь-яку ціну прагнуть монополізувати ім'я Дмитра та причетність до його справи. Рівночасно шлях і життєвий приклад Народного Героя України є достойністю і надбанням усього Українського народу.
Віднині бойовий колектив 1 ОШБ «Да Вінчі» ініціює початок публічного обговорення художньо-архітектурного проєкту пам'ятника, який буде встановлено на місці поховання нашого командира на території історичного урочища Аскольдова могила у середмісті Києві. Ми переконані, що меморіал на могилі «Да Вінчі» невідворотно перетвориться на місце колективної сили українців.
Відтак його художнє оформлення, проєкт і напис на обеліску, має визначатися з урахуванням думки громадськості, істориків, архітекторів, діячів культури, однодумців, побратимів та членів родини Дмитра Коцюбайла. Лише формат відкритого діалогу навколо розв'язання окреслених питань неухильно призведе до справедливого й обґрунтованого спільного знаменника у справі історичної фіксації постаті нашого командира.
У зв'язку із вищевикладеним, звертаємося до Інституту Національної пам'яті та Музею історії Майдану з проханням забезпечити майданчик для відкритих громадських обговорень окресленої вище проблематики. Водночас просимо владу Києва (КМДА, Київ Благоустрій, міського голову Віталія Кличка):
- публічно надати інформацію щодо наявності дозвільної документації на проведення монтажних робіт на території урочища Аскольдова могила, а саме на місці поховання Героя України Дмитра Коцюбайла, які проводяться невідомими особами у наш час;
- сповістити нас, хто та коли затвердив архітектурний план меморіального комплексу без врахування думки громадськості та членів родини Героя України — «Да Вінчі».