Перестаньте сміятись над ворогом. Він вже давно не смішний. А продуманий.

Опінії
27 травня, 15:16
Перестаньте сміятись над ворогом. Він вже давно не смішний. А продуманий.

Він саджає корупціонерів в тюрму, щоб не програти на полі бою. А у нас все як і раніше... Корупція вбиває. Навіть путін це зрозумів.

Журналіст і засновник проекту “Наші гроші”

(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень).

«Нью-Йорк таймс» нагадав, що напад путєна у 2022 році потерпів фіаско через рукожопих корупціонерів в роіссі. Одні підсовували недостовірні дані розвідки про здатність України до опору, інші їхали нападати як попало і на чому попало. І ось путєн зализав рани, врахував купу помилок, і тепер вже він лідирує на полі бою.

Тепер черга України копіювати його досвід. Ми вже почали тягнути зеків на війну, хоча два роки тому ржали над «вагнерами». А тепер новий виклик – путєн почав показово садити в тюрму своїх генералів-корупціонерів. І як тут не згадати за те, як у нас вже на свободі чекає суду замміністра оборони, що замовляв яйця по 17. І як прямо зараз тягнуть на розпил 300 мільйонів гривень на рукожопому софті «Дзвону», розвалюючи рештки програмістів, що створювали боєздатний софт для ЗСУ.

Перестаньте сміятись над ворогом. Він вже давно не смішний. А продуманий. І він саджає корупціонерів в тюрму, щоб не програти на полі бою. А у нас все як і раніше – шарікі-фонарікі, бабочкі-метелики в головах. Корупція вбиває. Даже путєн це поняв.


Перестаньте сміятись над ворогом. Він вже давно не смішний. А продуманий._1

путін розхитує ситуацію вдома, оскільки його оптимізм щодо війни в Україні зростає

Незважаючи на багаторічну критику, президент володимир путін лише зараз змінив міністра оборони і дозволив арешти високопоставлених корупціонерів.

Періодичні крики про некомпетентність і корупцію у вищих ешелонах російської армії супроводжують військові зусилля президента Володимира путіна з початку його вторгнення в Україну на початку 2022 року.

Коли його війська зазнали невдачі навколо столиці України, Києва, необхідність змін стала очевидною. Коли через кілька місяців вони були розгромлені під Харковом, очікування змін ще більше зросли. І після того, як ватажок найманців Євген Пригожин повів своїх людей на Москву, скаржачись на глибоку гнилість і недолугість верхівки російських збройних сил, пан путін, здавалося, був зобов'язаний відреагувати.

Але на кожному кроці російський президент уникав будь-яких серйозних публічних кроків, які могли б розглядатися як підтвердження критики, зберігаючи міністра оборони і головного генерала на своїх місцях під час вогневого шторму, тасуючи командувачів і роблячи інші кроки на нижчих щаблях влади.

Тепер, коли криза на полі бою, здавалося б, позаду, а пан Пригожин мертвий, російський лідер вирішив діяти, змінивши міністра оборони вперше за більш ніж десятиліття і дозволивши провести низку арештів за корупцію серед вищих посадових осіб міністерства.

Ці кроки стали початком найбільшої перебудови в Міністерстві оборони росії з початку вторгнення і підтвердили, що путін віддає перевагу уникненню великих, оперативних змін у розпал кризи, а натомість діє в менш помітний час на власний розсуд.

«Ми повинні розуміти, що путін - людина вперта і не дуже гнучка, - сказав Аббас Галлямов, колишній спічрайтер путіна, який зараз живе за межами росії. «Він вважає, що занадто швидка і бурхлива реакція на мінливу ситуацію є ознакою слабкості».

На думку експертів, вибір часу для останніх кроків путіна, швидше за все, свідчить про те, що він відчуває більшу впевненість у своїх перспективах на полі бою в Україні і в тому, що він зможе утримати політичну владу на початку свого п'ятого терміну на посаді президента.

Російські війська досягають успіхів в Україні, захоплюючи територію навколо Харкова і на Донбасі, в той час, як Україна бореться із затримками в наданні допомоги з боку Сполучених Штатів і виснаженими запасами боєприпасів і особового складу. Високопосадовці в Кремлі налаштовані оптимістично.

«Вони, ймовірно, оцінюють ситуацію у військах як достатньо стабільну, щоб покарати декого з військового керівництва за попередні невдачі», - сказав Майкл Кофман, експерт з питань російської армії і старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир.

Вимога змін у верхівці російської армії назрівала з перших днів вторгнення, коли поширювалися історії про те, як російські солдати йшли на війну без належного харчування та спорядження і гинули, виконуючи накази бездарних воєначальників.

Вершиною гніву стало перерване повстання, яке минулого року очолив пан Пригожин, який загинув у авіакатастрофі, що, за словами американських офіційних осіб, швидше за все, була санкціонованим державою вбивством.

Пригожин, який з постачальника послуг харчування перетворився на польового командира, що розбагатів на державних контрактах, був малоймовірним посланцем. Але він привернув увагу російських чиновників і широкої громадськості до корупції на високому рівні, випускаючи лайливі тиради на адресу Сергія Шойгу, тодішнього міністра оборони, і найвищого офіцера російської армії, генерала Валерія Герасимова. Одного разу пан Пригожин зняв себе на відео на тлі купи мертвих російських бійців і засудив вищих посадових осіб за те, що вони «жирують» у своїх обшитих дерев'яними панелями кабінетах.

Його подальший невдалий заколот показав, що проблеми, які гноїлися в Міністерстві оборони під керівництвом пана Шойгу більше десяти років, вихлюпнулися назовні, і що населення прагне оновлення, сказала людина, близька до міністерства, яка говорила на умовах анонімності, щоб не обговорювати делікатних тем.

Схоже, що російський лідер тепер виступає проти тих самих чиновників, на яких нападав пан Пригожин.

Першим передвісником змін став арешт минулого місяця Тимура Іванова, протеже пана Шойгу і заступника міністра оборони, відповідального за проекти військового будівництва, якого російська влада звинуватила в отриманні великого хабара. Він заперечує свою провину. Іванов раніше привернув увагу Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального через очевидно розкішний спосіб життя його та його дружини, включаючи оренду яхт на Лазурному узбережжі Франції.

Цього місяця, через кілька днів після початку нового президентського терміну путіна, Кремль оголосив, що він замінив Шойгу і обрав Андрія Бєлоусова, одного зі своїх давніх економічних радників, новим міністром оборони. Шойгу перевели керувати Радою безпеки росії, де він, як і раніше, матиме доступ до президента, але не матиме прямого контролю над грошима.

«Якщо ви хочете виграти війну, то корупція у великих масштабах, яка впливає на результати на полі бою, принаймні в теорії, не є тим, чого ви хочете», - сказала Марія Енгквіст, заступник керівника відділу досліджень росії та Євразії Шведського агентства оборонних досліджень.

Тим не менш, пані Енгквіст назвала корупцію на високому рівні в Росії «особливістю, а не помилкою».

«Корупція - це інструмент для отримання впливу, але вона також може бути використана проти вас у будь-який момент, залежно від того, чи скажете ви неправильну річ у неправильний час або приймете неправильне рішення у неправильний час», - сказала вона. «Тож вас можуть відсторонити від посади, маючи розумне пояснення, яке може прийняти громадськість».

Пані Енгквіст зазначила, що ці зміни також піднімають питання про те, як довго генерал Герасимов залишатиметься на посаді начальника Генерального штабу і вищого польового командира в Україні.

Цього місяця арешти в Міністерстві оборони набирають обертів: за звинуваченнями в корупції затримано ще чотирьох вищих генералів і чиновників оборонного відомства. Дмитро Пєсков, речник Кремля, заперечив у четвер, що ці арешти є «кампанією».

Звинувачення в корупції проти високопосадовців Міністерства оборони супроводжуються обіцянками збільшити фінансові та соціальні виплати рядовим солдатам, що є очевидною спробою підвищити моральний дух і заспокоїти популістських критиків.

Бєлоусов використав свої перші заяви після призначення на посаду міністра оборони, щоб описати свої плани щодо скорочення бюрократії та покращення доступу до медичних та інших соціальних послуг для ветеранів війни. А в четвер спікер нижньої палати російського парламенту В'ячеслав Володін і міністр фінансів Антон Сілуанов висловилися на підтримку звільнення учасників бойових дій в Україні від запропонованого підвищення прибуткового податку.

Арешти високопосадовців навряд чи викорінять масштабну корупцію в російському військовому відомстві, але вони можуть змусити високопосадовців двічі подумати, перш ніж красти в особливо великих розмірах, принаймні на деякий час, вважає Дара Массікот, старший науковий співробітник Фонду Карнеґі за міжнародний мир.

«Це внесе прохолоду в систему і змусить всіх призупинитися, намагаючись зрозуміти новий кодекс прийнятної поведінки», - сказала пані Массікот.

Окрім антикорупційного послання, принаймні один з арештів, схоже, був спрямований на зведення політичних рахунків.

Генерал-майор Іван Попов, високопоставлений російський командир, який очолював сили, що стримували контрнаступ України, розкритикував російське військове керівництво в широко відомому записі минулого року після того, як його було знято з посади. У вівторок він був затриманий за звинуваченням у шахрайстві, повідомляє державне інформаційне агентство ТАСС. За словами його адвоката, він заперечує свою провину.

«Суть в тому, що війна оголила багато різних проблем - корупцію, некомпетентність і відкритість до публічних проявів непокори - які керівництво відчуває необхідність вирішити, - сказав Самуель Чарап, старший політолог корпорації RAND.

«Зараз для цього вдалий час, саме тому, що на полі бою немає короткострокового гострого ризику».

Читайте також:
Кримінал
Співвласник чеської компанії, якій ОГХК продавала титанову сировину, став 12-м фігурантом справи Сенниченка
вчора, 17:25
Кримінал
За матеріалами повних перевірок декларацій Нацполіція розпочала кримінальні провадження.
18 вересня, 19:15
Кримінал
Сторона обвинувачення внесла клопотання про стягнення застави та оголошення депутата в міжнародний розшук.
18 вересня, 16:10
Кримінал
Сам Віталій Сухович уклав угоду зі слідством та отримав умовне покарання.
18 вересня, 15:21
Кримінал
НАЗК виявило в начальника сектору комплектування Юрія Ральцева необґрунтовані активи та недостовірні дані у декларації.
17 вересня, 18:10
Політика
Кейс Смілянського та «Укрпошти». Що коїться з державним майном під час війни?
17 вересня, 10:05