Перезавантаження НАТО

Опінії
26.03.2021, 13:06
Перезавантаження НАТО
Фото: Foreign Policy

Північноатлантичний альянс у всеозброєнні готовий зустріти нову фазу Холодної війни, навіть якщо замість одного суперника, будуть двоє.

Українська журналістка, політичний технолог, кандидат політичних наук

На міністерському саміті НАТО 23 березня в Брюсселі держсекретар США Ентоні Блінкен зобов'язався відновити й оживити Північноатлантичний альянс. І це після 4 років, протягом яких Вашингтон зображував НАТО як застарілу, розколоту організацію, що перебуває в стані кризи!

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів ле Дріан радо вітав звернення Блінкена, і додав, що "без НАТО не буде європейської оборони, а без європейців не буде ефективного НАТО". Власне, у центрі уваги саміту була ініціатива "НАТО 2030".

Зупинюся на цьому детальніше, бо дискусії, пов'язані з безпекою, багато в чому, відбивають процеси, пов'язані з геополітичною конфігурацією в цілому.

Отже, кілька країн одночасно погодилися, що з боку Росії та Китаю зростають нові загрози. Блінкен сказав, що китайська військова міць і російські спроби дестабілізувати Захід є небезпечними прецедентами, які вимагають єдності НАТО.

Міністр закордонних справ Великї Британії Домінік Рааб, посилаючись на недавній огляд безпеки та оборони, назвав Росію найсерйознішою загрозою і висловив підтримку НАТО як сильного і єдиного політичного бар'єра проти дестабілізаційної діяльності Москви. Міністр оборони Норвегії Франк Бакке-Йенсен розповів трохи раніше про свої побоювання з приводу зростання військової діяльності Росії в Арктиці.

Але цікаво також зупинитися і на розбіжностях, які на сьогодні є серед країн НАТО.

По-перше, це "Північний потік-2". Блінкен серед іншого заявив, що проєкт суперечить інтересам ЄС і завдає шкоди Україні, і що він ще буде обговорювати це питання з міністром закордонних справ Німеччини Гайко Маасом.

По-друге, Сирія. Зокрема, суперечності між Туреччиною і США, а також Туреччиною та іншими членами коаліції.

По-третє, Афганістан (з приводу виведення військ). США, за словами Блінкена, переглядають опції щодо виведення військ із Афганістану, і будуть проводити консультації з союзниками. Своєю чергою, Маас попередив про небезпеку передчасного виведення військ із Афганістану, через що всі досягнення у забезпеченні дотримання прав людини та безпеки будуть втрачені.

Я спеціально навела тут цитати окремих політиків/чиновників, аби показати взаємозалежність інтересів і тем, з яких або будуть знайдені компроміси, або ні.
Читайте також:
Політика
Білий дім більше не ховається за туманними натяками та двозначними заявами.
21 лютого, 18:02
Політика
Законопроєкт вже представлений у Сенаті, а сьогодні його представлять і в Палаті представників.
21 лютого, 10:28
Опінії
Будь-які цінності завжди забезпечуються щирою відданістю чи дієвими санкціями за порушення. Якщо першого немає, другого теж — виникає хаос.
21 лютого, 06:01
Війна
Президент США заявив, що хоче й надалі «гріти руки» на війні.
20 лютого, 10:42
Політика
Чи має Європа прагнути зближення зі США чи йти своїм шляхом?
19 лютого, 10:21
Політика
Зеленському повертають борги виборчої кампанії, не лише цієї, а й минулої.
19 лютого, 10:03