Перші результати саміту НАТО у Бухаресті. Члени Альянсу "не повинні боятися" ескалації.
Латвія на саміті НАТО запропонувала дозволити Україні бити по військових об’єктах на території рф, - Bloomberg
Україна повинна мати можливість завдавати удари по військових об’єктах на території Росії, оскільки захищає свою критичну інфраструктуру
Про це, за даними Bloomberg, на полях зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Бухаресті заявив голова МЗС Латвії Едгар Рінкевич, інформує медіа агенція "Останній Бастіон".
"Ми повинні дозволити українцям використовувати зброю для ураження ракетних об'єктів або аеродромів, звідки проводяться ці операції (удари по інфраструктурі України)", – сказав він.
Глава латвійського МЗС додав, що члени Альянсу "не повинні боятися" ескалації.
Рінкевич зазначив, що деякі інші держави-члени НАТО також вважають, що Україна не повинна мати обмежень у використанні зброї.
Як відомо, США не накладали прямих обмежень на те, як Україна має використовувати отриману зброю, але досі відмовлялися відправляти озброєння з достатнім радіусом дії – наприклад ATACMS із дальністю до 300 кілометрів – для завдання ударів по території росії.
Такий крок адміністрація Джо Байдена вважає можливим приводом до ескалації російсько-української війни або ж її поширення на територію НАТО.
Вчора генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що найкращим шляхом для досягнення миру в Україні є надання військової допомоги від НАТО, аби зупинити російське вторгнення та мати сильні позиції на майбутніх переговорах.
"Тривалим може бути лише справедливий мир. Мир не буде тривалим, і мир не переможе, якщо автократія та утиски переможуть демократію і свободу. Якщо авторитарні сили виграють, ми не будемо мати тривалого миру. Ми маємо пам’ятати, з чим маємо справу. Це агресивна війна, коли одна країна, – росія, - вдерлася до іншої країни, порушуючи її суверенітет та територіальну цілісність … Усі хочуть миру. Але ми також маємо усвідомити, що єдиним шляхом для досягнення миру є переконатися, що агресор не виграв", - сказав генсек НАТО.
За його словами, агресія росії спрямована проти усього цивільного населення України. Така війна, коли агресор намагається перетворити зиму на зброю, є цинічною та жорстокою, вона може мати дуже важкі наслідки для величезної кількості безневинних людей.
"Більшість воєн завершуються за столом переговорів. Скоріш за все, ця війна також завершиться за столом переговорів. Але те, що відбудеться за цим столом, абсолютно пов’язане із ситуацією на полі бою. Це може звучати як парадокс, але реальність у тому, що найкращий шлях для досягнення тривалого та стійкого миру – це надати військову допомогу для України. Тоді росія засвоїть, а президент путін зрозуміє, що він не може досягти своїх цілей на полі бою, що він має сідати за стіл переговорів та домовлятися в дусі доброї волі, та йти на серйозні поступки заради тривалого миру", - наголосив Столтенберг.
Також Столтенберг сказав, що союзники по Альянсу підтверджують готовність надавати Україні сучасні системи ППО, включаючи Patriot, але, поки дискусії навколо цих систем тривають, НАТО зосереджує увагу на поставках боєприпасів та запчастин для систем повітряної оборони, які Україна вже отримала.
"Це (обговорення з Україною – ред.) частково стосується надання нових систем, таких, наприклад, як Patriot, навколо яких триває обговорення просто зараз. Але це також про те, щоб ті системи, які вже були поставлені, були функціональними та ефективними. Ми маємо бути впевненими, що ми можемо поставити запасні частини, щоб вони (українці – ред.) могли забезпечувати дієздатність цих систем, а також мали боєприпаси до них. Це один із найбільших викликів, перед якими ми постаємо сьогодні", - зауважив Столтенберг.
Генсек Альянсу, що союзники по НАТО вже надали Україні найбільш розвинуті системи, такі як норвезькі NASAMS або німецькі IRIS-T. Ці системи демонструють високі результати, про що свідчить ефективність оборони України під час російських ракетних атак та атак дронів. Наразі дуже важливо забезпечити ці системи боєприпасами, а також запасними частинами для їх обслуговування та ремонту.
Столтенберг підтвердив, що союзники по НАТО наразі розглядають можливість надання Україні широкого спектра додаткових систем повітряного захисту, але водночас вживають негайних заходів, щоб вже надані системи такої зброї працювали так, як від них очікують.
Варто зауважити, що адмірал ВМС США у відставці Джеймс Ставрідіс в колонці для Bloomberg заявив, що лідери в країнах НАТО повернулися до розгляду можливості надання Україні винищувачів.
Лідери країн НАТО переглядають ідею, від якої відмовилися в перші дні війни щодо надання Україні літаків. Як повідомив Ставрідіс, наразі обговорюється надання Збройним Силам України або винищувачів МіГ-29 радянських часів, або навіть надлишків американських F-16 – простих в освоєнні багатоцільових винищувачів.