Під час президентства Трампа російське ГРУ фінансувало теракти проти військових США в Афганістані
США відмовилися публічно визнавати цей факт, хоча мали всі докази.
Протягом багатьох років Головне розвідувальне управління рф платило різним терористичним угрупованням в Афганістані за теракти проти військових і дипломатів США, а також військ коаліції.
Як йдеться у спільному розслідуванні The Insider та Der Spiegel, для оплати «послуг» російські спецслужби містили мережу афганських кур'єрів, замасковану під фірму, яка торгує дорогоцінним камінням.
Так, у період з 2016 до 2020 року в Афганістані відбулася серія кривавих терактів, спрямованих проти американських солдатів і сил коаліції. Напади закінчилися, коли Дональд Трамп під час першого президентського терміну на початку 2020 року уклав угоду з талібами про виведення американських військ. Тоді американський президент вказав на серію вбивств військових США, але він не згадав, що спецслужбам США та Афганістану було відомо, що ці теракти фінансувала росія.
У 2020 році в пресу потрапив витік доповіді американських спецслужб про те, як російська влада платила талібам за вбивство солдатів західної коаліції. Тоді керівництво «Талібану» відкинуло звинувачення, також інформацію не підтвердив і Білий дім. Пізніше зменшив значення звітів розвідувальних служб і наступник Трампа Джо Байден, заявивши про їхнє «базування на доказах низького або середнього рівня».
Проте журналісти пишуть, що спецслужби Афганістану надали владі США вагомі факти існування такого фінансування. При цьому й американські та афганські спецслужби мало знали про людей, які керували програмою із росії.
Розслідувачі змогли ідентифікувати офіцерів, які ховаються за кодовими іменами – ними виявилися співробітники військової частини 29155, відомої з історії про отруєння Скрипаля та диверсії в Європі.
Три колишні афганські високопосадовці Управління національної безпеки незалежно один від одного розповіли журналістам, що теракти в Афганських містах фінансувалися росією.
За їхніми словами, росія намагалася втручатися у ситуацію в країні одразу після створення Тимчасової адміністрації Афганістану у грудні 2001 року. Тоді програма провалилася і посередницькі послуги у відносинах із командирами «Талібану» для постачання їм російської зброї та грошей запропонував Іран. Таким чином ГРУ почало вербувати окремих бойовиків, постачати зброю та боєприпаси через Таджикистан і, нарешті, фінансувати теракти.
Остаточно підтвердити інформацію вдалося у середині 2019 року під час допитів затриманих бойовиків Талібану. Після цих допитів УНБ вдалося заарештувати понад 10 осіб із провінцій Кабул, Кундуз та Логар, які працювали на ГРУ як кур'єри та перевозили гроші під керівництвом колишнього контрабандиста з Кундуза на ім'я Рахматулла Азізі.
Формально Азізі очолював компанію з торгівлі дорогоцінним камінням в Афганістані, зареєстровану на ім'я батька. Під час обшуків У будинку Рахматули Азізі було знайдено, як стверджується, 650 тисяч доларів.
Як вдалося дізнатися розслідувачам, керівником «програми» у ГРУ був генерал-лейтенант Іван Касьяненко, заступник командира частини 29155. До 2008 року він служив військовим аташе у Тегерані і не пізніше 2015 року був переведений до Кабулу. Головним зв'язковим ГРУ із талібами був полковник Алєксєй Архіпов, який користується документами на ім'я Алєксєя Тітова. Третім ключовим учасником програми, за даними журналістів, був ще один член частини 29 155 Артьом Рубцов.
Винагороди в середньому становили по 200 тисяч доларів за кожного вбитого солдата США чи коаліції, кажуть в УНБ Афганістану. За попередніми підрахунками, загалом росія заплатила лише талібам близько 30 млн доларів. Великі суми отримували інші угруповання, які на той момент конфліктували з афганським урядом.
Для передачі грошей афганським угрупованням ГРУ, за інформацією розслідувачів, використовувало мережу афганських кур'єрів. Одним із таких кур'єрів і був Рахматулла Азізі, завербований, як стверджується, російською спецслужбою не пізніше 2015 року. У тому ж році він отримав російський паспорт «гереушної серії» на ім'я Рахіма Ахмадова, який нібито народився в Астрахані.
Один із колишніх співробітників афганського УНБ сказав The Insider, що офіційному розслідуванню схеми фінансування талібів російськими спецслужбами заважали урядовці, які з невідомих причин хотіли закрити розслідування — «можливо через корупцію, можливо, через якісь інтереси, пов'язані з росією». Ще одним демотивуючим фактором для розслідування в Афганістані стала відмова уряду США визнати існування програми винагород.
«Відомості про причетність росії до фінансування терактів підтверджували кілька служб на підставі різних джерел інформації, тому докази цієї програми були наявними. Бракувало лише конкретних імен», — заявив співробітник розвідки США.
За його словами, небажання однозначно звинуватити Росію у підкупі терористів з метою вбивства американських військовослужбовців «було викликано не відсутністю інформації, а «відсутністю пріоритету, можливо, навіть мужності».
Після того, як до влади прийшли таліби, за даними The Insider, ГРУ продовжило співпрацювати з представниками угруповання, але вже офіційно. Документи з пошти одного з офіцерів ГРУ, які вивчили розслідували, вказують, що таліби, зокрема, зверталися до ГРУ з проханням допомогти доставити до Афганістану «вкрадені гелікоптери та літаки» (вони нині перебувають у Таджикистані та Пакистані), «навчити співробітників служби безпеки» та «відновити оборонні можливості» країни.