Підсумки 2021: найвизначніші події у NewSpace

СВІТ
06.01.2022, 19:50
Підсумки 2021: найвизначніші події у NewSpace

2021-й у космічній індустрії запам’ятається багатьом як рік, коли відразу три приватні компанії відправили туристів у космос

Нове досягнення приватного космосу

Серед усіх відкриттів, досягнень та запусків однозначно найвизначнішими подіями 2021 року стали польоти туристів у космос на кораблі, розробленому приватною компанією. Що ще важливіше — відразу три компанії змогли подолати цей бар’єр: Blue Origin, Virgin Galactic та SpaceX.

Стратегії Джеффа Безоса та Річарда Бренсона в освоєнні космосу дуже близькі: обидва бізнесмени вірять у космічний туризм і насамперед розвивають саме цей напрямок. Обидва своєю метою визначили розробку системи суборбітального польоту (політ зі швидкістю, меншою за першу космічну, що не дозволяє вийти на орбіту Землі), і обидва ж стали учасниками перших пілотованих місій своїх компаній. У “космічних перегонах мільярдерів”, як ЗМІ назвали конкуренцію бізнесменів, першим досяг умовної межі космосу Річард Бренсон — 11 липня 2021 року місія Virgin Galactic Unity 22 доставила двох пілотів і шістьох пасажирів на висоту 86 км. Через дев’ять днів, 20 липня, на 107 км піднявся апарат New Shepard виробництва компанії

Blue Origin Джеффа Безоса
Blue Origin Джеффа Безоса

Таким чином було відкрито епоху космічного туризму, коли приватна компанія самостійно, без державної допомоги, змогла доправити туристів у космос.Знаковою стала і комерційна місія Crew Dragon від SpaceX — вперше в історії корабель, розроблений приватною компанією, вирушив до космосу з екіпажем, що складався повністю з цивільних осіб. Крім того, технічно місія Crew Dragon Inspiration4 була значно складнішою, ніж просто досягнення межі космосу — корабель провів на орбіті 71 годину та успішно приводився в Тихому океані.

Завзятість на Марсі

Одними із найважливіших досягнень людства у 2021 році стали одразу три успішні місії на Марс: посадка марсохода Perseverance від NASA, китайського марсохода Tianwen-1 та досягнення орбіти станцією Аль-Амаль від ОАЕ. Perseverance був виготовлений для дослідження кратера Єзеро в межах експедиції NASA з дослідження Марса, і запущений ще у липні 2020 року. Через сім місяців, 18 лютого 2021 року, марсохід опустився на поверхню Червоної планети і вже до кінця року встиг завершити основні етапи своєї місії. А саме: зібрав проби ґрунту та підтвердив наявність органічних сполук на дні кратера Єзеро. Це ще не свідчить, що на Марсі колись було життя, але дає вченим безліч даних для розуміння історії планети.

Perseverance
Perseverance

Крім того, разом з Perseverance на Марс був доставлений дрон Ingenuity, який  здійснив 18 польотів у розрідженій атмосфері планети та продовжує свою роботу.

14 травня 2021 року відбулася успішна посадка марсохода Tianwen-1. Вже до середини серпня 2021-го він виконав усі основні завдання місії з дослідження поверхні Марса та передав на Землю понад 10 Гб даних. До кінця 2021 року Tianwen-1 подолав майже 1300 м і продовжує пошук ознак життя на планеті в минулому.

Важливість місії Аль-Амаль — у тому, що це перша експедиція ОАЕ на Марс. Основне її завдання — дослідження марсіанської атмосфери. Станція спостерігатиме за погодою на Червоній планеті протягом року і записуватиме всі метеорологічні події, як-от пилові бурі та коливання температури.

Тестування планетарного захисту Землі

Місія DART від NASA стала не лише однією з найцікавіших у 2021 році, але й знаковою для всіх любителів фантастики, адже зонд має перевірити на практиці, чи здатне людство захиститися від зіткнення Землі з астероїдом. Double Asteroid Redirection Test, або DART — це, по суті, 500 кг маси, що на швидкості 6,6 км/с вріжеться в астероїд Дідим, який обертається навколо Сонця. Передбачається, що зіткнення на такій швидкості дозволить змінити траєкторію астероїда, а також створить викид дрібних частинок, які, теоретично, можуть досягти Землі через 1000 років.

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото
Фото:NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab

Фіксувати хід місії і передавати дані та відео на Землю буде кубсат LICIACube, на якому встановлені високоточні камери від Dragonfly Aerospace.

Зіткнення має відбутися 26 вересня 2022 року.

Наступник Хаббла

Вже понад 30 років основним джерелом знімків та відкриттів в астрономії є телескоп Хаббл, який вийшов на орбіту Землі у 1990 році. І хоча він продовжує справно працювати та його експлуатація запланована ще як мінімум до 2024 року, технологічна начинка апарата вже застаріла.

Наступником Хаббла на орбіті та одночасно найпотужнішим телескопом незабаром стане космічний телескоп імені Джеймса Вебба, виготовлений 2019 року. Його можливості значно випереджають усіх конкурентів. Крім того, він займе найвіддаленішу орбіту — в точці Лагранжа L2 за 1,5 млн км від Землі (Хаббл перебуває на орбіті 570 км).

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба
Космічний телескоп імені Джеймса Вебба

Очікується, що телескоп Джеймса Вебба завдяки своєму рекордному дзеркалу діаметром 6,5 м та інфрачервоним камерам зможе зафільмувати світло від ранніх зір і галактик, що сформувалися відразу після Великого вибуху. Для астрономів з усього світу цей телескоп стане подобою машини часу, яка теоретично дозволить знайти відповіді на низку ключових запитань щодо нашого Всесвіту.

Перші у космосі

2021-й став значущим в історії відразу декількох стартапів, зосереджених на створенні ракет. Так, шостий запуск компанії Astra Space увінчався повним успіхом місії — ракета Rocket 3.3 вивела демонстраційне корисне навантаження на розрахункову орбіту.

Двоступенева ракета сімейства Rocket 3 обладнана п’ятьма двигунами Delphin потужністю 28 кН кожен і здатна доставити вантаж до 150 кг на сонячно-синхронну орбіту.

Firefly Aerospace 3 вересня 2021 року відправила у перший політ свою ракету Alpha. Однак у одному з чотирьох двигунів ракети сталося замикання в системі подачі палива, через що політ довелося перервати із Центру управління польотами. Утім, він був успішним за низкою досягнень, зокрема такими як відрив від Землі та вихід на надзвукову швидкість.

Firefly Alpha
Firefly Alpha

Друга ракета сімейства Alpha вже готується до запуску. Її можливості включають виведення корисного навантаження до 630 кг на сонячно-синхронну орбіту та до 1000 кг на низьку навколоземну орбіту.

Новий модуль МКС

Міжнародна космічна станція 2021 року стала дещо більшою — багатофункціональний лабораторний модуль “Наука” був успішно пристикований до російського сегмента “Зоря” 29 липня 2021 року.

Аби звільнити місце, від МКС був відокремлений та зведений з орбіти модуль “Пірс”. Також під час стикування сталося кілька позаштатних ситуацій, з якими вдалося впоратися без наслідків для самої станції.

Подорож на 12 років

16 жовтня 2021 року NASA запустило зонд Lucy, який має до 2025 року відвідати Пояс астероїдів, а до 2027-го дістатися головної мети своєї місії — Троянських астероїдів на орбіті Юпітера.

Доторкнутися до Сонця

14 грудня 2021 року сонячний зонд NASA Parker Solar Probe вперше увійшов у сонячну корону і “торкнувся” атмосфери Сонця. Це було його третім зближенням із нашою зорею. До цього він двічі пролітав над альфвенівською поверхнею — верхньою межею Сонячної атмосфери.

За словами представника NASA, це досягнення відкрило “нову еру у розумінні фізики сонячної корони”.

2021-й в ракетах

За 2021 рік було здійснено 133 пусків космічних ракет — і 123 запуск був успішним. Для порівняння, 2020 року людство здійснило 114 пусків, і 104 із них — вдало, а у 2019-му зі 102 успішними були 97.

У 2022-му на нас чекає ще більше наукових відкриттів, запусків та вдалих космічних місій.

Автор : MaxPolyakov.space
Читайте також:
Світ
Через несприятливі погодні умови астронавти були змушені провести два незаплановані тижні на борту Міжнародної космічної станції
25 жовтня, 17:05
Життя
З космодрому імені Джона Кеннеді у Флориді стартував ракетоносій із пристроєм «Europa Clipper». Мета: дослідити супутник Юпітера — Європу.
18 жовтня, 08:29
Життя
Наявні сили гравітації вплинули на появу у більшості планет Сонячної системи природних супутників. Тільки Меркурій і Венера позбавлені їх.
04 жовтня, 06:07
Світ
Перші пілотовані польоти на Марс можуть відбутися вже через чотири роки
23 вересня, 16:09
Світ
Сьогоднішня реальність, де комерційні компанії активно освоюють космос, вимагає перегляду та адаптації законодавства.
13 вересня, 11:05
Життя
Ганімед — один із ґалілеєвих супутників Юпітера, навіть планета Меркурій менша. Стверджується, що під його поверхнею ховається океан.
05 вересня, 06:00