Події на гральному ринку. Два місяці - і немає головних конкурентів.

Опінії
07.04.2023, 11:21
Події на гральному ринку. Два місяці - і немає головних конкурентів.
Фото: Forbes

Саме такими є реалії бізнесу в Україні часів Порошенка та Зеленського.

Блогер, журналіст, засновник проекту Politicus Vulgaris

(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень).

Цікавий текст "Форбс" щодо подій на гральному ринку.

Депутати розмовляють з операторами, як запровадити автоматизовану систему електронного адміністрування. Ті погоджуються сплатити $1.5 млн за систему онлайн-моніторингу, яку розробив приватний підрядник на замовлення КРАІЛ.

Оператори просять запровадити прозору систему оподаткування, що прописана у законопроекті №2713-д. Тобто, перше враження – святкове: нарешті навели лад на ринку з обертом 180 мільярдів.

Натомість якщо дивитися глибше, то можна побачити інші тенденції. Зустріч депутатів з 8-ма гральними компаніями - це втілення принципу "народ і партія єдині", як сказали б у СРСР. Або "бізнес та влада лупають цю скелю разом", як кажуть зараз.

Фактично закріплено переділ ринку, що відбувся. І певним чином закрито гештальт полювання на відьом, що відкрили пару місяців тому з подання парламентської ТСК.

Нагадаю, переділ відбувся у двох площинах.

Перша - скоротився перелік банків, що обслуговують гральний бізнес. Саме через них, якщо вірити висновкам ТСК, проводилися операції з уникнення оподаткування на десятки мільярдів на рік! Проте покарали лише два банки: державний "Укргазбанк" отримав штраф та заміну керівника, а "iBOX Банк" - ліквідували. Обидва на додаток отримали інформаційні атаку, під час якої ми вперше почули термін "міскодінг". Проте решті 7 банкам дозволили жити, їх навіть не назвали. За моїми даними, найбільші потоки грального бізнесу вже переміщено до "К...д Банку", який пов'язують із впливовими сестрами та їх партнерами.

Друга - це переділ числа учасників. Під санкції РНБО потрапили кілька дрібних операторів, що начебто мали стосунки з росіянами.

Але головний подив викликало те, що до нього потрапив найбільший в Україні оператор "Паріматч", який стосунку до росіян не мав. Нещодавно у своєму інтерв'ю Гетьманцев визнав, що компанію включили до санкційного списку через… податки. Це нечуваний прецедент, бо "Паріматч" якраз був найбільшим платником податків - раз, а ще це вперше, коли з ринку без суду і слідства, а просто за допомогою призначеного для геть інших задач санаційного механізму викинули головного гравця – два.

Тепер на ринку залишилися виключно правильні і слухняні гравці.

Формалізували цей переділ і одночасно пояснили, що це саме переділ, два коментарі Гетьманцева.

Перший – у нещодавньому інтерв'ю "РБК-Україна", де голова комітету фактично визнав: компанію прибрали з ринку не через міфічну робота в росії, а через несплату податків.

Другий – Гетьманцев випустив пост, у якому розпочав піар-кампанію, як тепер багато буде податків. У березні навіть більше, ніж за минулий рік. А загалом - 30 мільярдів гривень на рік.
У що власне я не вірю. Маю погану звичку згадувати попередні обіцянки пана Данили.

Наприклад, напередодні податкового декларування він обіцяв вивести з тіні близько $20 млрд. По факту, декларації подали 845 осіб на $40 млн. Тобто, у 50 разів менше.

Щодо грального бізнесу теж обіцяв - від 4,5 до 7,5 млрд гривень за рік. Втім, скоро він став поміркованішим.

У лютому 2022 вже називав 1,5 млрд грн на рік гарними надходженнями.

А ось у лютому 2023 - знов виявилося, що то замало, давайте 30.

До речі, саме з пропозиції Гетьманцева гральному бізнесу дозволили перейти на пільгову ставку 2% від початку війни.

Саме він створив систему, за якої оператори можуть оптимізувати. Зокрема, з 2020 року не рухається законопроект №2713-д. Держава три роки (!) не приймала податкове законодавство для грального бізнесу. Державним (а особливо правоохоронним) структурам було вигідно, аби цей надприбутковий бізнес залишався в тіні. Бо усі силовики, а можливо навіть чиновники з Офісу президента, мають свої частки в ігорці.

Підозрюю, що тих, хто їм частку не дав - під санкції. Ну ви зрозуміли.

Може, найближчим часом Гетьманцев продемонструє якісь підвищені надходження податків від грального бізнесу. Але на 30 мільярдів розраховувати годі. Не буде цього, навіть якщо зараз запровадять електронний моніторинг та інші ніштякі. Тим більше, що пан Данило вже пообіцяв, що міняти податковий режим для грального бізнесу ніхто не збирається.

Саме про це змістовний текст "Форбсу".

Не можу позбавитися думки, що увесь галас навколо грального ринку був створений не для того, аби збільшити податкові надходження.

А лише для того, аби випхати з ринку "Паріматч", "Укргазбанк" та "iBOX Банк".

Але просто випхати їх було б надто зухвало.

Тож спочатку утворили ТСК та показали обурливу тему ухилення від податків. А вже цим потьомкінським фіскальним селом прикрили відмову навіть від формального дотримання закону та власне швидкий переділ. Ніде у світі, навіть в африканських країнах, за несплату податків не вводять санкції. А в нас - можна.

Два місяці - і немає головних конкурентів.

Саме такими є реалії бізнесу в Україні часів Порошенка та Зеленського. Завтра можна викинути з ринку будь-який бізнес, прикрившись  ̶р̶е̶в̶о̶л̶ю̶ц̶і̶й̶н̶о̶ю̶   ̶п̶а̶т̶р̶і̶о̶т̶и̶ч̶н̶о̶ю̶ податковою доцільністю.

Нема часу та потреби пояснювати, просто ти - умовно "Розетка", "Болт", "Епіцентр", "Глово" - більше в Україні не працюєш. Чи можливе таке в США чи Британії? Раніше я б сказав, що ні. Але зараз гадаю, чому б ні?

Як то кажуть, святе місце пустим не буває. Хто захотів отримати частки "Паріматч", "Укргазбанк" та "iBOX Банк"? То є найбільша інтрига. Бо напевно саме ці люди були ініціаторами переділу.

А головне: внаслідок переділу податків не стане більше.

Трохи покажуть за підсумками березня, бо всі злякалися і намагатимуться більше платити. Але потім гральний бізнес зникне з радарів.

Давайте робити прогнози, як швидко воно станеться. Вангую, що вже у травні звіти про "надої" податків у гральній сфері будуть скромнішими, а ще через місяць про "рекорди" успішно забудуть. Гральний бізнес почне качати баблос у кишені обмеженого кола осіб, як це й було до показових виступів.

Читайте також:
Кримінал
Суд заарештував 3 фігурантів розслідування БЕБ щодо організації мережі підпільних покер-клубів.
17 лютого, 10:23
Кримінал
Компанія тривалий час порушувала законодавство про азартні ігри в Україні. Власники фірми ухилилися від сплати податків на 30,2 млн гривень.
08 лютого, 10:13
Кримінал
На арештованих рахунках знаходилося 700 мільйонів гривень.
05 лютого, 18:44
Опінії
Вже скоро настане час, коли сама лише згадка про Данила Гетманцева викликатиме бурхливу негативну реакцію.
10.11.2023, 07:34
Політика
У змові грального бізнесу з банками знаходились співробітники НБУ
08.08.2023, 07:05
Політика
Бравурні рапорти пресслужби Favbet про «наповнення бюджету країни, що воює» викликають справжню огиду
22.07.2023, 08:40