Як Зеленському уникнути звинувачень у переділі ринку на користь певних улюбленців?
Все вказує на вибірковість та навіть корупційність санкцій на гральному ринку
Володимир Зеленський запровадив чергові санкції.
У новому пакеті, що запропонувала йому Рада нацбезпеки та оборони, записані 120 фізичних та 287 юридичних осіб.
Здебільшого це росіяни, але не лише вони.
Цього разу санкції стосуються грального ринку.
Під санкції потрапили оператори "СпортБет", "Пятигорский ипподром", "Ф.О.Н.", "Фортуна", "Первая международная букмекерская компания", "Управляющая компания Национального коневодческого союза" (Winline), "Пари" (Paribet), "Атлантик-М", "БетРинг", "Рус-Телетот", "Марафон", "СТОМ" (Betboom), "Санторин" (Baltbet), "Спортлото", PariMatch , ФК Лео, ПокерматчUa, Бетсити, Матчбет, та інші.
І одразу до цього пакету виникає чимало питань. Сформулюю три головні пункти.
1. Дуже схоже на переділ ринку гральних послуг.
Можна сказати, що цей раунд санкцій присвячений гральному бізнесу. Здавалося б, ура? Нещодавно ми мали скандал з міскодінгом. Країна дізналася, що дев'ять банків допомагали операторам грального бізнесу щомісяця ховати від оподаткування мільярди гривень. Тож логічно припустити, ніби РНБО та президент дуже швидко відреагували та покарали усіх винних. Але - ніт, все навіть навпаки.
Декого з гральних операторів вибили. Натомість інші отримали змогу взяти їхню частку ринку.
Ось пряма мова нардепа Ярослава Железняка, голови тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань порушень у гральному бізнесі:
"1) у список потрапило багато відомих компаній, у яких не було ліцензії в Україні (той самий 1Хbet)
2) є і українські ліцензіати, найвідомішій це - Parimatch.
3) варто звернути увагу на фінансові компанії. Адже саме вони допомагали здійснювати банкам схему з «міскодінгом» та «метчінгом». Наприклад, в санкціях є відома «Лео», яка була тісно пов’язана з IboxBank.
‼️АЛЕ
Не дуже поки зрозуміло, а де всі інші фінкомпанії, які прямо причетні до зловживань? Їх назви всім відомі, та і після перевірок банків, це вже і юридично доведений факт. Щонайменше, у нас в розслідуванні ТСК їх з десяток фігурує.
Не закриваючи їх, це тільки питання часу коли нелегальні потоки перейдуть на них.
Тому будемо вимагати внести весь перелік!"
Інтернетом вже пішла інформація, що зокрема уникнула санкцій компанія Vbet, яку навіть пов'язують з власником "Форбс Україна" Артуром Гранцем, а той має гарний контакт з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком. Не знаю, чи то правда до Гранца та Єрмака, але щодо ТОВ "ВБЕТ УКРАЇНА" - правда. Цієї компанії у переліку немає.
2. Якось дивно до переліку проросійських засунули компанію PariMatch.
Цей дивний факт відзначили вже чимало спостерігачів. Чому дивний? Тому що PariMatch відкрито покинула російський ринок ще у березні 2022 року. Лише днями я порівнював цей випадок з кейсом компанії Henkel, яка досі працює у рф. Але жодних санкцій проти неї немає, як немає проти Raiffeisen Bank, OTP Bank, Citibank, Auchan та інших.
Невідомо, з яких причин там опинився PariMatch та деякі інші представники грального ринку. Якщо це російський слід, де звинувачення? Якщо це сталося внаслідок розслідування, то де офіційні звинувачення в ухиленні від сплати податків?
Нагадую, що ми досі не знаємо назви ще сімох банків, які проводили операції з ознаками міскодінгу. Вибірковість? Так.
3. Нарешті, залишаються відкритими такі питання:
- Чи були ці санкції замовними? (я багато разів чув, що така послуга можлива)
- Чи збирається ТСК оприлюднити результати розслідування про гральний бізнес та банки, з усіми назвами?
- Чи збирається президент ввести санкції проти усіх винних за результатами розслідування?
Отже, все вказує на вибірковість та навіть корупційність санкцій на гральному ринку. Як Володимиру Зеленському у таких обставинах уникнути звинувачень у переділі ринку на користь певних улюбленців?
Ну і нагадаю, що механізм санкцій залишається глибоко протизаконним. Санкції можуть застосовуватися виключно до осіб та компаній, які не регулюються законодавством України. Тобто, до іноземців. А до громадян та бізнесів України мають застосовуватися внутрішні закони. Проте на питання законності усі забили ще за часів Порошенка та Турчинова, які власне запровадили цей дивний механізм.
Ще відтоді повелося, що нестачу законності компенсують надлишковим піаром. Підозрілі та навіть корупційні рішення обгортають у сріблясту обгортку патріотизму. Зокрема, і за Турчинова, і за Данілова через санкції вибивали з України конкурентів, як у бізнесі, так і у злочинності, наприклад. Але патріотична обгортка працює гарно. Бо якщо будь-хто вказує на незаконність механізму, то виглядає захисником росіян/злодіїв/агентів. З тією різницею, що за Порошенка одразу вмикалися порохоботи, а зараз необхідність санкцій пояснюють війною. Ну що ж, Зеленський взяв цей механізм на озброєння, і користується ним більш ніж вдало. Судді, контрольовані Банковою, сором'язливо мовчать, а неконтрольовані сидять у Відні, як пан Тупицький. Тож давайте і ми будемо вдавати, ніби усе нормально.