Польща сприймає позицію України у сфері історичної пам'яті як шантаж – джерело
За словами джерела DT.UA в уряді Польщі, посол України перейшов "червону межу".
Заборона України для Польщі на проведення ексгумаційних робіт і "антипольський піар" Києва в Брюсселі, Берліні і Вашингтоні створюють негативну атмосферу у різних варшавських відомствах. Така атмосфера не дозволяє Польщі йти на якісь поступки Україні у сфері історичної пам'яті, повідомило DT.UA джерело в уряді Польщі, яке побажало залишитися неназваним.
"У Варшаві зростає розчарування Києвом, його підходами в політиці історичної пам'яті", — додало джерело.
За словами джерела, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Польщі Андрій Дещиця перейшов якусь червону межу, коли в ефірі польської радіостанції RMF24 заявив про те, що наша країна дозволить польській стороні провести ексгумаційні роботи лише після відновлення знищених українських пам'яток на території Польщі — в Пікуличах під Перемишлем і Монастирі біля Верхрати. При цьому Дещиця визнав, що заборона на проведення ексгумаційних робіт — емоційне рішення Києва, прийняте після того, як польська влада не відреагувала на знищення українських пам'яток.
"У Варшаві заяви посла Дещиці викликають огиду. Це оцінка не тільки керівництва МЗС, але й польського уряду", - зазначило джерело.
Як зазначає оглядач DT.UA Володимир Кравченко, настільки різкий коментар польської сторони пролунав не тільки тому, що тимчасова заборона української влади на проведення поляками ексгумаційних робіт в Україні викликає хворобливу реакцію польського суспільства. У Польщі слова Дещиці сприйняли як шантаж.
"Варшава не буде розмовляти з Києвом на умовах шантажу. Перш за все, з віце-прем'єром Павлом Розенком. Польща не довіряє українській стороні", — заявив співрозмовник.
На думку Кравченка, це може говорити про бажання поляків змінити парламентера з української сторони.
Поглиблює кризу не тільки різниця в підходах у політиці двох країн у сфері національної пам'яті, але і, як вважає Варшава, "антипольська кампанія", яку проводить Київ у Брюсселі, Берліні і Вашингтоні".
Зокрема, за словами співрозмовника DT.UA, мова йде про оцінку української сторони судової реформи в Польщі. Це викликає у польської сторони нерозуміння, оскільки Варшава не лише закликає до посилення санкцій проти Росії, але і підтримує Україну в МВФ, а також виступає проти будівництва "Північного потоку-2".