Created with Sketch.

Польща збільшила рівень торгівлі з окупованою Білоруссю

29.12.2024, 10:34

Вантажні потяги продовжують щодня їздити між двома країнами Балтійсько-Чорноморського міжмор'я. Жодні накладені обмеження не завада.

Як вдалося з'ясувати нашим колегам із видання Neue Zürcher Zeitung, Польща тримає відкритими три прикордонні переходи із Білоруссю. Зі слів журналістів-розслідувачів, вони важливі для транспортування товарів до комуністичного Китаю, що водночас вигідно і РФ.

Попри те, що всі пасажирські перевезення до Білорусі припинені до подальшого повідомлення, вантажні ешелони не зупиняли свій рух ні на мить. Ба більше, через митний пост Тересполь (однойменного східнопольського міста — прим. ред.) жвавість пересування потягів зросла.

Нині ситуація на східному фланзі НАТО помітно напружена. Все тому, що державний кордон Польщі із Білоруссю, диктаторським союзником Кремля від 1994 року, проходить річкою Буг, яку у деяких місцях можна перетнути пішки в брід.

На залізничних коліях вказаної станції стоять товарні склади китайської державної логістичної компанії «Yuxinou»; два з них вирушили у дорогу, прямуючи до Мінська і далі до Пекіна Той факт, що між польським Тересполем та білоруським Брестом досі існує масштабне вантажне сполучення, просто вражає.

З огляду на санкції проти лукашенківського режиму, які Брюссель і Варшава запровадили у двосторонньому порядку, товарообіг аж ніяк не зменшився. Центром транскордонного пасажиропотоку й обміну вантажами став Тересполь, де, як і раніше, діє сполучення та автомобільний прикордонний перехід до Білорусі.

Восени 2021 року колишній консервативний уряд під проводом прем'єр-міністра Матеуша Моравецького запровадив надзвичайний стан із забороненими зонами вздовж 418-кілометрового кордону із Білоруссю. Від тоді ця зона була значно скорочена новим ліберальним урядом Дональда Туска та обмежена зеленим кордоном.

Візит президента Анджея Дуди до Пекіна цьогоріч у червні та зустріч із Сі Цзіньпіном сприяли подальшому ослабленню напруженості. Варшава погодилася зменшити санкційний тиск, лишивши для Білорусі, а отже, і для РФ, шпарину у вигляді Тересполя, завдяки якій всі сторони збагачуються.

Два вантажні прикордонні переходи, які все ще відкриті в Тересполі, є важливими воротами «Нового шовкового шляху» КНР через Казахстан, РФ і Білорусь до ЄС. Інший залізничний маршрут веде китайські контейнерні потяги через водосховище Семанувка на польсько-білоруському кордоні, за 100 км на північ.

За даними польської державної залізниці (PKP), торік було опрацьовано 12 252 товарні потяги, тоді як у першій половині 2024 року — 7 012. Аналітичний центр «Eurasian Rail Index» додає, що обсяг контейнерних перевезень між Польщею та Китаєм у першій половині року суттєво подвоївся.

Прикметно, що мешканці Тересполя, прикордонного міста із населенням 6 000 осіб, ставляться до санкцій без ентузіазму, а всю провину на свій незадовільний соціально-економічний стан покладають на Брюссель і... непоступливий Київ.

Воно й не дивно, адже на 100% моноетнічний польський Тересполь у 1990-2000-х роках орієнтувався виключно на туристів із Бресту та околиць. Торгував із білорусами різним крамом, завезеним із Західної Європи.

Однак запроваджені санкції вплинули на маленьке містечко. Протягом чверті століття після падіння комунізму у 1989 році державна компанія із залізничних перевезень «PKP Cargo» вважалася найкращим роботодавцем, але обмеження призвели до численних звільнень і зростання рівня безробіття.

У Варшаві внутрішньополітичні мотиви іноді призводять до радикальних ідей. Наприклад, у червні міністр закордонних справ Радослав Сікорський у телеінтерв'ю пригрозив лукашенку закриттям усіх прикордонних переходів, щоб змусити диктатора звільнити понад тисячу політичних в'язнів.

Сікорський зазнав різкої критики, особливо з урахуванням того, що в Білорусі проживає велика польська меншість. Міністр відступив і з того часу Польща намагається утримуватися від поспішних дій, які можуть порушити ще й стосунки із Китаєм, який тримає на повідці Мінськ і Москву.

Насамкінець медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує, що Швейцарія вирішила приєднатися до санкцій проти РФ. Внесені 16 грудня поправки ЄС до торгових обмежень спонукали діяти уряд альпійської держави, певно нейтралітет усе ж тріскається по швах

Читайте також
Після повномасштабного вторгнення рф Disney і Sony отримали $16,5 млн від московської компанії
Світ
Словаччина погрожує припиненням поставок електроенергії у разі припинення поставок газу – Bloomberg
Політика
До Різдвяних свят західний бізнес завалив Москву підсанкційним крамом
Економіка
Двоє депутатів Полтавської облради виявилися фанатами російського рубля
Політика
ЄС імпортує рекордні обсяги скрапленого газу з Росії, - FT
Світ
Ветерана війни Івана Рудого шкода
Політика