Природа допомагає відновити Великий Луг!

23 березня, 07:18
Природа допомагає відновити Великий Луг!

Уперше за понад 90 років у Великому Лузі відбувається справжнє весняне водопілля.

Великий Луг у 1950-х роках був примусово затоплений комуністичною владою під час створення Каховського водосховища. Це один з найбільш важливих природних і історичних ландшафтів України. Після підриву росіянами греблі Каховської ГЕС ці території перестали бути водосховищем.

Наразі багато ЗМІ поширюють новину про те, що через весняне водопілля «вода повертається до Каховського водосховища».

В Українській природоохоронній групі не згодні з цим формулюванням, але справді, водосховища більше не існує, тож уперше за понад 90 років у Великому Лузі відбувається справжнє весняне водопілля.

Це не лише прекрасне природне явище, але й життєво необхідна для біорізноманіття подія. Вода на тривалий час зволожить територію заплави Дніпра, де з минулого року відновлюються природні екосистеми.

Територія колишнього водосховища аж ніяк не перетворилася на пустелю.

В Українській природоохоронній групі проаналізували дані про те, якими екосистемами була зайнята територія Великого Лугу до створення водосховища. 

На 65% це були заболочені та перезволожені території. Тож немає нічого дивного в тому, що колишній гідрологічний режим заплави починає відновлюватись.

Є й інші хороші новини.

☘️По-перше, водопілля це не лише «багато води», а й велика кількість органіки, яку несуть весняні води. Ґрунти заплави збагачуються й уже цього року ресурсу для відновлення рослинності буде значно більше.

☘️По-друге, після минулорічних експедицій до території колишнього водосховища, окрім місцевих видів рослин, звільнену від води територію почали захоплювати й інвазійні рослини. Утім, ці види є переважно посухостійкими (вони легко поширюються за посушливих умов). Тому значне зволоження заплави Дніпра сприятиме зменшенню чисельності видів-чужинців і збільшить шанси для місцевої флори річкової долини.

☘️По-третє, водопілля важливе для поширення насіння рослин, міграції водних тварин, коли вода перетікає з основного русла і сполучає відокремлені водойми. Намулок та піщані відклади створюють умови для проростання насіння, укорінення рослин, місця важливі для харчування навколоводних птахів.

Читайте також:
Полтава
Дуже рідкісні квітки-брандушки та тюльпан дубравний знаходиться на південному сході Полтавського краю. Ця флора потребує захисту держави.
15 листопада, 14:54
Полтава
Земельні ділянки незайманого степову потребують захисту держави від втручання сільгоспвиробників і забудовників. Полтавщина показує приклад.
31 жовтня, 08:24
Полтава
В околицях села Малий Бакай знайдено ділянки із червонокнижною ковилою. Природоохоронці планують створити захищену законом зону.
13 жовтня, 19:58
Життя
Раніше невідомі організми розвивалися всередині кам'яної породи. Це найдавніші мікробіоми, виявлені у відкладеннях на Півдні Африки.
11 жовтня, 21:43
Полтава
Шафран сітчастий — біла квітка, яка зустрічається тільки весною на схилах балок і ярів. Недавно його виявили на Київщині й Черкащині.
01 жовтня, 12:39
Полтава
Всі ми, як ті дерева у незайманій екосистемі, наче й люди, а такі різні! Кожен із нас має власні таємниці, якими не ділиться ні з ким.
26 вересня, 13:45