РФ поступається, але не залишає Сирію
Москва втратила колишній вплив на Дамаск, зазнавши репутаційних ударів. Однак продовжить зберігати присутність у близькосхідному регіоні.
На цьому наполягають співробітники західних розвідувальних служб і дипломатичних відомств, з яким поспілкувалося видання Reuters. Станом на тепер РФ відводить свій окупаційно-терористичний контингент із півночі Сирії та із блокпостів в Алавітських горах, але не збирається залишати дві свої головні бази в країні після падіння асадівського режиму.
Сирійські армійці, котрі присягали на вірність колишньому уряду, а нині переходять на бік нової, та джерела у сфері безпеки, які контактують із росіянами, стверджують що Москва відводить частину важкої техніки до провінції Латакія і Тартус. Деяке обладнання (скажімо, системи ППО/ПРО) відправляється назад до РФ.
Кремлівський режим погодився забрати із собою колишніх високопоставлених офіцерів, як раніше зробив подібне із родиною Башара аль-Асадом, котрі побоюються за своє життя. Водночас мета росіян нині полягає у перегрупуванні та передислокації своїх загонів залежно від розвитку подій у Сирії.
Американські розвідники допомагають курдським повстанцям зберегти контроль над північно-східними провінціями арабської країни, натомість ізраїльські окупати вдерлися у південно-західні. В обох ситуаціях проглядається спроба насадити новій протурецькій владі у Дамаску status quo post bellum, де немає місця РФ.
Високопоставлений представник так званої опозиції, котра тепер володарює на понад 75% сирійської території, заявив виданню Reuters, що питання про російську військову присутність у країні та минулі угоди путіна з Асадом не обговорюється. Він додав, що турецький лідер гарантував безпеку всім сторонам.
«Можу лише зауважити, що це питання для майбутніх переговорів, і останнє слово залишиться за сирійським народом. Москва налагодила канали зв'язку з нашим лідером Абу Мухаммадом аль-Джулані. Наші сили також знаходяться у безпосередній близькості від російських баз у Латакії», — сповістив наближений до керівництва угруповання «Хаят Тахрір аш-Шам» представник.
Західні дипломати та розвідники підтверджують факт збереження РФ своїх військових баз у країні, хоча частину озброєння все ж вивезли. На сьогодні вони — невіддільна частина глобальної військової присутності ресурсної федерації московії:
- військово-морська база у Тартусі — єдиний для РФ центр ремонту та поповнення запасів у Середземному морі;
- авіабаза Хмеймім — великий перевалковий пункт для військовиків і найманців, які орудують в Африці.
За даними сирійських військових і західних розвідджерел, росія також має у Сирії підслухувальні пости, які працювали разом із сирійськими станціями зв'язку. Ймовірно, Москва відправляє вантажні літаки із Сирії через Кавказ, а потім на авіабазу Аль-Хадим у Лівії, де путін підтримує заколотників під командуванням генерала Халіфи Хафтара.
Днями дорогою, що сполучає Хмеймім із Тартусом, побачили російську колону бойових машин піхоти та машин матеріально-технічного забезпечення, котра рухалася до авіабази. Колона зупинилася через несправність однієї із машин, солдати намагалися усунути несправність і їх ніхто не зачепив.
Експерти припускають, що сирійці не здатні чинити опір росіянам і не будуть кидатися у них камінням, адже бояться зливи куль у відповідь. Пригноблений народ арабської країни фактично змирився з авіанальотами на Алеппо та хімічною атакою на інші дрібні міста, скоєні росіянами.
На тепер у Хмеймімі все ще перебувають кілька сотень російських солдатів, які охороняють базу із літаками в ангарах. Супутникові знімки, зроблені 9 грудня компанією «Planet Labs», показали щонайменше 3 кораблі Середземноморської флотилії РФ — 1 танкер і 2 фрегати з керованими ракетами — пришвартовані приблизно за 13 км на північний захід від Тартуса, яким ніхто й ніщо не загрожує.
Між тим, як раніше вже повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», союзники асадівського режиму були значно ослаблені. Так, РФ — тривалою війною в Україні, натомість Іран — успішним ударом Ізраїлю по ліванському угрупованню «Гізболла» та палестинському угрупованню ХАМАС.