Created with Sketch.

Російська економіка ризикує перегрітися й луснути — Bloomberg

26 квітня, 08:20
Фото: Bloomberg

Чиновництво держави-окупанта намагається показати, що у них «усе дуже добре». Курс рубля стабілізовано, кризи уникнено, санкції обійдено.

Проте у вівторка кремлівський режим в особі міністра фінансів Антона Сілуанова підвищив прогноз зростання економіки на 2024 рік, відзначивши високий внутрішній попит. Такі відомості із Москви оприлюднило впливове американське видання Bloomberg.

Хоча в деяких людей може виникнути спокуса списати цей крок на геополітичну браваду перед виділенням американської допомоги Україні, російська економічна міць реальна. Новий прогноз від Сілуанова щодо ВВП у 2,8% нижче останнього прогнозу МВФ у 3,2%, виданого минулого тижня.

І знову може виникнути спокуса списати цю стійкість на масштабне нарощування оборонного потенціалу. Але співробітники МВФ, чия штаб-квартира розташована у Вашинґтоні, оцінили ситуацію приблизно так само, як і команда диктатора путіна: сильний ринок праці та швидке зростання зарплат сприяють збільшенню споживчих витрат.

Міжнародний валютний фонд навіть попередив, що «наявні деякі ознаки перегріву економіки, оскільки безробіття знаходиться на рекордно низькому рівні». А як же тоді всі ці західні санкції, масова еміграція російських талантів та відхід низки світових корпоративних гігантів, — невже «мильна бульбашка»?

У діжці меду завжди є ложка дьогтю. Санкції проти російської енергетики не такі жорсткі, як, скажімо, проти Венесуели та Ірану, багато в чому завдяки тому, що західні держави (перш за все США — прим. ред.) не хоче посилювати свій власний соціально-економічний шок від зростання цін на нафту подальшим стрибком вартості життя власних громадян.

Нагадаємо, що деякі фінансові обмеження було запроваджено ще 2014 року після загарбання Криму, і РФ уже амортизувала ці витрати. Тим часом російські домогосподарства зберігають упевненість завдяки щільному ринку праці, де рівень безробіття становить 2,8%, а модель добровільної мобілізації до армії за допомогою фінансових стимулів дозволяє споживачам зберігати спокій і працювати.

Москві необхідно тримати ціни на сиру нафту на поточному рівні — $90 за 1 барель, щоби державний бюджет залишався збалансованим. Падіння, скажімо, до $60 може ускладнити ситуацію; МВФ прогнозує уповільнення зростання до 1,8% наступного року та попереджає: «Потенційні темпи зростання РФ знизилися до 1,25% з 1,7% до конфлікту з Україною. Але поки Москва йде вперед».

Крім того, як раніше повідомляв «Останній Бастіон», росія поза Москвою повертається у часи глобального дефіциту, черг і спекуляцій. Зі столиці цього не видно, але криза насувається на регіони, які можуть почати соціальні бунти.

Читайте також
140 тисяч українських компаній – потенційні шахраї
Економіка
ВПК і промисловість України проти російських аналогів
Опінії
40% британців не готові воювати у разі світової війни
Світ
Населення Китаю продовжує вимирати другий рік поспіль
Світ
На росії дефіцит робочої сили, але не «гарматного м'яса»
Економіка
ЄС став найбільшим донором України на тлі політичної кризи у США
Політика