Кремль каже, що у них – форс-мажор. Ну, то давно відомо, що в них там із головою повний форс-мажор, який до всього ніяк не лікується.
Європа ж навпаки готується до повного відключення від російського "блакитного палива". Бо вже зрозуміла, що той діагноз не лікується.
За розрахунками Європейського союзу, відключення газопостачання може зменшити ВВП єврозони на 1,5% у разі найгіршого сценарію під час найхолоднішої зими. На 1,5%, і це їхній офіційний прогноз; так, офіційний найгірший прогноз бюрократів, які зазвичай перестраховуються по повній.
Тобто, якби за звичайним сценарієм ВВП ЄС зростало на 2,2%, то у разі супер радикальних дій РФ на газовому ринку ВВП ЄС може зрости на 0,7%, але все одно зрости. Тому дуже тішать усі ці потугу Лаврова-Мєдвєдєва-Патрушева та інших кремлівських божевільних, які погрожують Європі "Кузькіною мамою" й економічним колапсом, – така собі форма імпотенції.
При тому, що падіння ВВП росії буде на порядок більше, а перспективи на порядок гірші. І так, це тá гра, в яку можна грати лишень один раз, бо з наступного року ЄС переорієнтується і знайде інші джерела чи то постачання газу, чи то енергії.
А от "Газпром" свій газ зможе тільки спалювати, бо немає інфраструктури його подіти. Тобто, газові доходи від експорту майже обтуляться, залишивши тільки убогий грошовий потік із комуністичного Китаю, які отримає собі майже безкоштовний газ від продавця, якому нема куди ще продати й зможе купити мізер у порівнянні з ринком Європи.
Совєцький Союз, навіть перебуваючи під певними санкціями, навіть маючи ідеологічне протистояння з НАТО, завжди залишався надійним постачальником газу. Бо, схоже, у кремлівських комуністів було більше клепок у голові, ніж у кремлівських ґебістів.
Спочатку Владімір Путін проводив газові війни з Україною, тож Україна скоротила імпорт газу у 5 разів, повністю зупинивши будь-які покупки безпосередньо у "Газпрому". Зараз Путін розпочав ту саму історію із цілим ЄС із наперед відомим результатом.
Залишаються тільки нафтові доходи. Але от біда: якщо економіка Європи буде падати та це буде загрожувати рецесією, то впадуть ціни й на нафту, а росія вже продає свою нафту дешевше, ніж робила це до 24 лютого 2022 року і подає менші об'єми.
А далі більше, бо недаремно їздив Джозеф Байден на Близький Схід. Просто так він би не літав до принца, який любить розпилювати людей, ставлячи себе під удар суспільства у Вашинґтоні, за таке він мав щось отримати.
І це щось має бути виражено у відсотках збільшення видобутку, як самої Саудівської Аравії, так і організації ОПЕК. Тá й розмови про обмеження ціни на російську нафту не вщухають.
А частка нафтогазових доходів у бюджеті росії при цьому збільшилась вдвічі цього року. Ну, бо імпортних мит більше не збирається, бо якось імпорту не стало тá й споживання, а значить і податки на нього у росії падають, адже не має народ-бурундук активно ходити у магазини.
У "православному Ірані", якою намагається бути РФ, так не заведено. Таким чином, росія роблячи боляче комусь, тій смій Європі, у будь-якому разі робить собі на порядок більш болючий удар, але певне то і є тá сама загадкова "русская душа".