Росію може чекати ще один заколот
Ситуацію здатні ускладнити чистки, які за вказівкою путіна серед військових почали спецслужби
Ексдиректор зовнішньополітичної розвідки Британії MI6 Алекс Янгер вважає, що виступ євгена пригожина та його банди «Вагнер» і наслідки заколоту можуть принести Україні додаткові плюси.
"Багато в цьому пов'язане з психологією", - зазначив Янгер у розмові з британською ITV.
"Є така можливість зараз, коли російські солдати на передовій побачили, як за їхніми спинами розгортається це фіаско".
Ситуацію здатні ускладнити чистки, які за вказівкою путіна серед військових почали спецслужби. Причому під їхній приціл потрапили не лише високопоставлені генерали, а й офіцери середньої ланки.
Все це не додає впевненості військам на передовій.
Янгер очолив британську розвідку у 2014 р., коли росія окупувала Крим та створила банди "ДНР" та "ЛНР" на сході України. Через два роки він публічно заявив, що кібератаки, пропаганда і підривні дії ворожих держав становлять фундаментальну загрозу європейським демократіям, включаючи Британію.
У 2020 р. глава MI6 пояснив зусилля росії щодо підриву демократій її страхом перед якістю західних інститутів та альянсів.
Оскільки путіну не довелося відкликати з фронту війська на захист Москви, до якого колона пригожинських військ підійшла на 200 км, баланс сил на передовій поки що не змінився, зазначив Янгер.
Це підтвердив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.
Проте заколот, хай і закінчився нічим, «істотно послабив авторитет Путіна», і це може вплинути на подальший перебіг конфлікту, вважає Янгер.
Усі вийшли з історії з заколотом ослабленими, і путін – особливо. Він створив цю ситуацію, створивши набір банд в інфраструктурі безпеки.
У період перед заколотом путін нічого не робив, хоча пригожин чудово дав зрозуміти, що збирається робити, перераховує Янгер.
Потім вранці путін загрожує «кривавою розплатою» за зраду, а вдень домовляється з ватажком заколоту, «демонструючи своїм людям, що він невпевнена, не здатна приймати великі рішення людина».
Главі європейської дипломатії Жозепу Боррелю теж «очевидно, що путін виходить із цієї кризи ослабленим».
Розповіді пригожина в Телеграмі напередодні заколоту про те, що вторгнення в Україну пояснюється зовсім не тими причинами, про які заявляв путін, також «серйозно роз'їдатимуть» підтримку кремлівського ватажка, вважає Янгер.
Ще більша готовність солдатів і офіцерів боротися можуть підірвати чутки про прагнення путіна розправитися з незадоволеними і «чистками серед військових».
«Подолати втрату особи всіх залучених гравців не вдалося, – каже президент фонду «Петербурзька політика» Михайло Виноградов. – Щодо репресій у силових структурах немає жодної ясності, але ніхто не поспішає їх спростовувати».
За інформацією низки ЗМІ, вже заарештовано заступника командувача угрупуванням в Україні генерала Сергія Суровікін. Його допитують, підозрюючи у підтримці Пригожина.
Крім того, військові блогери почали повідомляти, що спецслужби взялися не лише за високопоставлених офіцерів.
«Щодо льотчиків, які відмовилися виконувати наказ на удар по колоні «Вагнера», також є загроза порушення кримінальної справи», – повідомляють військові блогери.
За їхніми даними, щонайменше чотири екіпажі не стали стріляти через те, що навколо було багато цивільних машин.
«Заклик на порушення кримінальної справи походить від командувача 4А», – йдеться в одній із публікацій; мабуть, мається на увазі командувач 4-ї армії ВПС та ППО генерал-лейтенант Микола Гостєв.
Блогер Helicopterpilot підтверджує, що, за його інформацією, "це не вигадка", а в телеграм-каналі "Два майори" розповідається, що вирішується питання про порушення кримінальної справи стосовно офіцера-прикордонника, який пропустив колону бронетехніки "Вагнера".
Такі дії спецслужб можуть спровокувати новий заколот з боку військових та призвести до «раптової» та «анархічної» зміни влади в країні, вважає Янгер.