Created with Sketch.

Самозбереження України — перший крок до перемоги над росією

02.01.2024, 19:43

Спочатку слід визнати, що детальні, пропрацьовані та якісні плани на цей рік будуть дієві лише на оперативному і тактичному рівні. Все!

(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень. Увага! Присутня ненормативна лексика).

На загальному й стратегічному рівнях, на жаль, ми будемо знаходитися в абсолютній турбулентності. І все через сукупність невідомих факторів, які прямо впливатимуть на російсько-українську війну.

«Перехідні» кабінети ризики на себе не беруть — це ми уже знаємо точно. А отже, питання фінансування на якийсь час стає підвішеним, і на якийсь час стають підвішеними перспективи нарощувати більші постачання озброєнь понад те, що завчасно заплановано.

У РФ відверто ситуація не є істотно кращою за нашу, для них негативним небажаним сценарієм звісно є не крах самої держави (що є ключовим негативним сценарієм для нас), а стратегічна поразка у війні (про неї путін говорив сьогодні). Те, що стратегічна поразка ще не означає крах держави не робить для росіян ситуацію більш зручною: проблемний сценарій існує і нікуди не дівається.

Це може відкрити небажаний і непотрібний етап з політичними чварами, який так само сковує сили від більш рішучих дій і заходів. Утім, ця загроза на тлі двох попередніх додає найменшу кількість невизначеності.

Що потрібно мати нам, українцям, у 2024 році?

Якомога більше позбавлятися від інерційного мислення, закладеного 2022 роком, заснованого на таких вихідних положеннях: швидка війна, можливість швидкої перемоги шляхом косметичної адаптації до обставин і швидке повернення до стабільності. Економічна адаптація до реалій війни, на щастя, все-таки відбувається — хоча, звісно, і не виглядає як «покращення життя вже сьогодні» з агіток політиків.

Війни програють не через слабкість однієї зі сторін. Об'єктивно, через слабкість відбувається лавіювання до кінця, яке не дає війні початися як такій: держава приймає нав'язані їй умови капітуляції без бою у вигляді нового порядку денного.

Війни програють через хибні пріоритети — неправильні оцінки важливості тих чи інших ресурсів, напрямків, видів озброєнь і методів державної політики. Стратегування — це і є форма мислення заснована на пошуку коректних пріоритетів.

Це не «ми за перемогу і перемога усім хорошим, а погане нам не треба» — це от якраз щось типу леза Оккама: «Позбавляємось зайвих сутностей». Є речі, від яких слід відмовитися, бо існують вже актуальніші та цінніші.

Пріоритетизація і депріоритетизація — основні завдання держави на цей рік. Навчитися мислити стратегічно — завдання особливо реалістичне, коли усвідомлення ризику загинути для усієї системи уже точно невідворотне.

Пріоритетизація має бути наступна:

  1. ВПК і те, що можна виробляти хоча б сумісно з іншими державами; пояснювати не треба.
  2. Економічні заходи — передусім, по виведенню з тіні економічних суб'єктів та збільшенню бази оподаткування, для більш стабільного підґрунтя.
  3. Вдосконалення систем навчання, передачі військового та іншого досвіду у Збройних Силах, що стає особливо актуальним в умовах тих відчутних військових втрат, які наша армія мала у 2023 році.
  4. Розвідувальні та дипломатичні дії, причому спрямовані не лише на протидію російському впливу на Заході, а і на консолідацію сил лояльних до України в західному політикумі.
  5. Стратегічне завдання: формувати комунікації, які адаптують українців до тих складних реалій, в яких ми опиняємось під час війни й не ставлять перед фактом «все х*йово, крутись як думаєш» — а от саме «ситуація відверто складна, але ось так і так ми зможемо мати кращу ситуацію з часом».

Тут є особлива проблема: наша інфраструктура впливу у Західному світі спорадична, нечисельна і не скоординована, партизанська. Ми маємо не просто боротися з впливом РФ — ми маємо вчитися просувати рішення на Заході, у політичних середовищах де «не так чітко видно» все тим чином, який нам потрібен.

«Випадково» це усе не з'явиться — має бути державна політика, готова до симбіозу із конкретними середовищами: лобістами, активістами, дослідниками тощо (у західних вишах і аналітичних центрах нині перебуває величезна кількість українців, яким ми не ставимо завдань — а треба!). Величезний менеджерський процес, але і він — посильний для нашого народу.

Створити це неможливо без повноцінного проактивного впливу на інфопростір, включаючи наративний. Проста «боротьба з негативом і дезінформацією» — рішення, яке не дуже дієве в нинішньому форматі війни.

Що більші завдання стоять перед нами, то більш досконалим має ставати наше стратегічне мистецтво. Це і є наша задача на 2024-й — удосконалюватись і ускладнюватися як організм, нарощувати функції та спроможності, бути готовим не до двох варіантів розвитку подій, а до чотирьох і більше.

Те, що наша нація у 2013-2014 і 2022 роках прийняла рішення вийти з зони комфорту і битися, попри бажання самозбереження ми обрали складний шлях і ускладнились аби його пройти. Ускладнюймося далі, самозбереження України заради перемоги над росією!

Політичний консультант. Голова Центру політичних студій «Доктрина»

Читайте також
Слабкий Захід планує уникнути неминучої світової війни
Політика
Відсутність реакції на провокації РФ — свідома політика НАТО
Світ
Нові війни сучасності, або до чого має бути готовим людство
Опінії
Пентаґон стурбований зростанням впливу КНР і РФ в Арктиці
Світ
Україна мусить монополізувати фіно-угорську справу
Опінії
Важливо наближати перемогу України, а не говорити про мир із РФ
Війна