СБУ погрожувала депортацією з України казахстанським активістам

ПОЛІТИКА
11.01.2022, 15:35
Заманбек Тлеулієв та Єлдос Насипбеков
Заманбек Тлеулієв та Єлдос Насипбеков

СБУ тисне на казахстанських активістів у Києві через координацію протестів у Казахстані

Як розповіли активісти руху "Демократичний вибір Казахстану" (ДВК) Заманбек Тлєулієв та Єлдос Насіпбеков під час онлайн-брифінгу, вони з 2 січня 2022 року координували мирні протести в Казахстані з України та роздавали інструкції для злагоджених дій у містах Казахстану. Крім того, за їхніми словами, вони вже протягом чотирьох років створюють та поширюють такі інструкції серед казахстанців для мирної зміни авторитарного режиму.

"Ми закликали всіх казахстанців 4 січня о 12:00 вийти до акиматів (міськрад) на мирні мітинги, і більше 60 населених пунктів це зробили. 5 січня у 17 містах Казахстану люди мирно взяли міськради, але без оголошення взяття влади у руки народу. Після цього мародери за вказівкою влади почали громити міськради, тому що влада зрозуміла, що програє", – повідомив Тлєулієв і додав, що саме 6 січня почалися трагічні події в Казахстані і того ж дня СБУ прийшла до самих активістів в Україні.

6 січня в Києві невідомі, одягнені в цивільний одяг, які представилися співробітниками СБУ, побили Заманбека Тлєулієва у його під’їзді та вибили йому чотири зуби.

СБУ прямо погрожували депортацією за координацію протестів у Казахстані. Казали, що я знаходжуся нелегально в Україні, хоча це не так. Погрожували в’язницею, а моїм сусідам говорили, що я терорист, – каже він.
 
 Медична довідка Заманбека Тлеулієва про тілесні ушкодження і вибиті зуби
Медична довідка Заманбека Тлеулієва про тілесні ушкодження і вибиті зуби

Цього ж вечора СБУ прийшли також до Насіпбекова через координацію мирних мітингів у Казахстані: "До мене прийшли майже одразу після нападу на Заманбека і назвалися поліцією. Вже коли я відчинив двері, вони сказали, що це СБУ, їх було троє. З них представився лише один. Я попросив сусідів викликати поліцію, але через це СБУ почали погрожувати та залякувати мене. Тому коли приїхала поліція, мені довелося сказати, що на мене не скоюють ніякого тиску. Змусили підписати угоду про те, що я припиняю координацію мирних мітингів, і озвучити це на відео. Інакше погрожували депортувати мене до Казахстану".

За словами активістів, вони мають право проживати в Україні та ще у 2019 році подавали документи на отримання статусу біженця.

Як повідомив адвокат Дмитро Моргун, СБУ перевищила свої повноваження у цій ситуації, тому адвокат подав заяви для відкриття провадження. "СБУ вже скорегувала свої дії у публічній заяві та назвала такі візити «профілактичними бесідами". Інформації про внутрішнє розслідування дій представників СБУ не було, зараз ми очікуємо офіційної думки ситуації з боку Уповноваженого з прав людини та будемо доводити справу до кінця, щоб притягнути до відповідальності нападників на активістів", – сказав Моргун. Він також додав, що рішення про депортацію має ухвалювати Державна міграційна служба, а не СБУ.

Голова фонду "Відкритий діалог" Людмила Козловська повідомила, що ДВК у Казахстані визнали екстремістською та забороненою організацією.

"Обвинувачення зі сторони СБУ про те, що Тлєулієв та Насіпбеков нібито терористи, – це приклад послідовного переслідування мирних громадян за антиекстремістським законодавством. Але навіть Європейський парламент та Державний департамент США робили заяву, що ДВК – це мирний рух", – додала Козловська.

Правозахисники переконані, що Україна небезпечна для біженців та шукачів притулку.

Координатор Проєкту "Без кордонів" Максим Буткевич розповів: на думку Державної міграційної служби, міграційна політика України дружня до біженців, але правозахисники вважають, що дії держави навпаки спрямовані на те, щоб не надавати захисту громадянам інших країн.

"Україна регулярно видворяє людей, і за останні п’ять років сталося більше 12 гучних випадків викрадення та примусового видворення в інші країни – Туреччину, Узбекистан, РФ та інші. І робить це в основному СБУ. Наша держава небезпечна для біженців, і для активістів з Казахстану, які можуть шукати притулку та які майже не мають вибору країни, це може стати важливим фактором", – підсумував Буткевич.

Тепер ми прекрасно розуміємо, чому Володимир Зеленський до цього часу не зробив заяву щодо ситуації в Казахстані.

За нього це роблять співробітники СБУ під керівництвом лейтенанта Баканова.

На восьмому році війни Україна продовжує співпрацювати зі спецслужбами авторитарних режимів. Співробітники СБУ розповідають про те, що вони поважають Путіна та обіцяють вислати Казахських опозиціонерів на вірну смерть.

Читайте також:
Світ
Португальський парламент проголосував за обмежену легалізацію евтаназії.
14 травня, 11:09
Світ
Meta вирішила, що правила платформи, які забороняють показувати жіночі груди, перешкоджають свободі користувачів.
19 січня, 10:17
Світ
Країна більше не є стороною Європейської конвенції з прав людини
18.09.2022, 11:34
Війна
Ініціативна група «Першого грудня» звернулася до політичних і громадських діячів світу з вимогою припинити безкарність росії
15.08.2022, 10:35
Політика
На фронті ми боремося з рашизмом, не помічаючи, як режим, під час війни, знищує права людини в Україні
01.06.2022, 09:25