Сербія хоче в Європу, або корабель рф починає тонути

СВІТ
19.01.2023, 14:35
Александар Вучич
Александар Вучич

«Ми з самого початку говорили, що ми не в змозі та не можемо підтримати вторгнення росії в Україну»

Сербія, традиційно один із найближчих союзників росії в Європі, намагається відійти від москви на деяку відстань, оскільки війна в Україні напружує зв’язки між двома країнами та їхніми лідерами.

В інтерв’ю в Белграді президент Александар Вучич відкинув територіальні претензії володимира путіна в Україні та передбачив, що «найгірше ще попереду» для конфлікту, оскільки обидві сторони заглиблюються. Вучич, який мав десятки зустрічей з путіним за останні роки та взяв Уроки російської, щоб мати можливість поговорити з ним тет-а-тет, сказав, що він не спілкувався зі своїм колегою «багато місяців».

«Ми з самого початку говорили, що ми не в змозі та не можемо підтримати вторгнення росії в Україну», — сказав Вучич у своїй резиденції в сербській столиці у вівторок. «Для нас Крим — це Україна, Донбас — це Україна — так і залишиться».

Сербія хоче в Європу, або корабель рф починає тонути_1

Сербія історично намагалася збалансувати свої геополітичні та економічні інтереси між сходом і заходом, але коментарі підкреслюють поступовий зсув після вторгнення путіна в Україну майже 11 місяців тому. Це важливо, оскільки європейські союзники намагаються ізолювати росію, а континент переживає найнебезпечніший період з часів холодної війни.

Небажання Белграда приєднатися до США та Європейського Союзу в санкціях проти росії призвело до посилення тиску на Сербію, щоб вона припинила зв’язки з путіним і його постачання енергоносіїв, навіть коли війна вдарила по економіці та спричинила стрімке зростання інфляції.

Вучич, який був переобраний минулого року з переконливою перемогою, каже, що членство в ЄС є його кінцевою метою. Але він чинить опір зусиллям щодо санкцій через підтримку росією його відмови визнати незалежність Косово та власний досвід економічної ізоляції Сербії. росія також продає природний газ його країні за ціною, нижчою від ринкової.

Проте було б неправильно вважати, що його уряд повністю підтримує керівництво москви, сказав він. «Ми не завжди радіємо деяким їхнім позиціям, — сказав 52-річний Вучич. — У нас традиційно хороші стосунки, але це не означає, що ми підтримуємо кожне окреме рішення чи більшість рішень, які надходять із кремля».

Союз між двома східними православними народами сягає глибини століть. Після охолодження в радянські часи під керівництвом югославського лідера Йосипа Броз Тіто він відновив оберти під час балканських воєн, а потім був закріплений втручанням НАТО в 1999 році, яке завершило війну в Косово.

Економічно Сербія роками виходить з орбіти росії. На частку країни припадає близько 6% зовнішньої торгівлі Сербії. ЄС є найбільшим партнером. Для стабільного фінансування наприкінці минулого року Сербія отримала 2,4 мільярда євро (2,6 мільярда доларів) фінансування від Міжнародного валютного фонду та позику в розмірі 1 мільярда доларів від Об’єднаних Арабських Еміратів, які поглиблюють зв’язки з балканською країною.

Сербія хоче в Європу, або корабель рф починає тонути_3

Проте Сербія все ще виділяється в Європі — разом з Угорщиною — своєю позицією щодо росії. Її національна авіакомпанія підтримувала маршрути до країни, і Белград є місцем вибору для росіян, куди зовсім недавно вигнанці тікали від режиму путіна. Опитування, проведене минулого літа, показало, що путін є найбільш прихильним світовим лідером для сербів.

Цього місяця російське угруповання найманців «Вагнер» розмістило оголошення в Сербії, шукаючи новобранців для боротьби в Україні. Вучич, однак, був рішучий: «Вагнер не робитиме цього в Сербії», — сказав він в інтерв’ю, посилаючись на закони, які забороняють сербським громадянам приєднуватися. Втручання схвалило посол США в Белграді Крістофер Гілл.

«Мені було приємно почути від президента Вучича та його адміністрації, що вони бачать загрозу миру та стабільності, яку представляє «Вагнер», який потенційно діє в Сербії», — сказав Хілл в інтерв’ю у вівторок. «Показово, що це найкраще, що росія може запропонувати сербам: шанс померти в далекій країні за чиюсь загарбницьку війну».

Докладніше: Похмілля війни в розділеному Косові є попередженням для Європи. Зіпсована фреска путіна розповідає історію зменшення впливу росії. росіяни знайшли притулок від путіна в новій європейській «Касабланці». Проте Косово залишається проблемою, яка їх пов'язує. Сербія вважає Косово колискою своєї нації — подібно до того, як путін дивиться на Україну — і визнання його суверенітету залишається найбільшою перешкодою для будь-якої надії на те, що Сербія досягне своєї мети щодо приєднання до ЄС.

Вучич сказав, що вдячний росії за підтримку щодо Косова, і це пояснює, чому Сербія не може підтримати економічні заходи проти москви. «Ми були під санкціями майже десять років, фактично вісім років, і ми не віримо, що це вихід», — сказав він.

Сербського президента, який був міністром інформації колишнього лідера Слободана Мілошевича, косовська влада критикувала за розпалювання напруги в минулому. Він сказав, що останніми тижнями він працює над деескалацією протистояння  після того, як серби, які проживають на півночі Косово, поставили барикади, щоб кинути виклик владі в Приштині.

Це сталося на тлі різкого погіршення відносин після того, як керівництво, яке складається переважно з етнічних албанців, підштовхнуло косовських сербів прийняти їх посвідчення особи та автомобільні номерні знаки. Він похвалив сили на чолі з НАТО, відомі як КФОР, за професійне ставлення до ситуації.

Проте, напруженість на півночі Косово, населеній переважно сербами, у десять разів гірша, ніж зазвичай, сказав він, додавши, що доклав великих зусиль, щоб переконати сербів зняти барикади, оскільки «інакше це призвело б нас до повної катастрофи».

Вучич сказав, що було б більш реалістично зробити невеликі кроки, ніж очікувати якоїсь великої та швидкої угоди, яка включала б визнання Косова Сербією, сказав він.

«Нам потрібно змінити ситуацію на місці невеликими кроками, щоб зміцнити довіру між двома фракціями, а потім подивитися, як ми можемо вирішити все інше», — сказав Вучич. «Не мріяти про те, що як ми всі знаємо, не станеться».
Серби втомилися після того, як десятиліттями чекали, щоб їх приєднали, і тепер, згідно з опитуваннями громадської думки, більшість більше не прагне приєднатися до ЄС. Це суперечить течії в інших країнах Західних Балкан, які прагнуть приєднатися до блоку, включаючи Албанію та Північну Македонію.

Вучич переконаний, що коли і якщо цей вибір буде запропоновано громадянам на референдумі, вони проголосують за приєднання та закріплять свій поворот на захід. Щоб це сталося, він сказав, що їм знадобляться гарантії того, що членство є реалістичним. «Я знаю, що ЄС – це наш шлях», – сказав він. «Інших шляхів немає».

Автори: Міша Савич та Андреа Дудік, - Bloomberg

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Опінії
Спартц буде балотуватися на наступних виборах в Палату Представників Конгресу США. Нам точно не потрібні нові опоненти в Конгресі.
20 квітня, 16:58
Політика
Він також наголосив, що питання виживання України має бути набагато важливішим для Європи, ніж для США
19 квітня, 17:45
Війна
Московити вмотивовані на знищенні українців. Америка з Європою занепокоєні та стурбовані, удаючи, що не бачать геноциду.
16 квітня, 13:34
Світ
У 16 квітня Парламентська асамблея Ради Європи розгляне питання про прийняття Косово до складу організації.
16 квітня, 11:43
Політика
Відповідне рішення прийняв один із комітетів Парламентської асамблеї Ради Європи.
15 квітня, 16:15
Світ
Низка конгресменів США, включно з Ненсі Пелосі, закликали Байдена і Блінкена припинити постачання зброї Ізраїлю.
06 квітня, 19:27