Що таке Байрактар?
Байрактар це турецький ударний оперативно-тактичний середньовисотний безпілотний літальний апарат (БПЛА) з великою тривалістю польоту.
Байрактар пісня? НІ, це зброя!
Що таке Байрактар?
Байрактар це дуже горда пташка, яка була збудована в Туреччині та нищила окупантів з самого початку війни, дивувала їх ракетами та була привидом у небі, не пташка, а така собі Валькірія, яка бачила все, та ніхто не міг від неї піти безкарно, гарно звучить? А як все насправді ?
І так те що ми називаємо "Байрактар" насправді є «Байрактаром ТБ2 (Тактичний Блок 2)», а точніше це турецький ударний оперативно-тактичний середньовисотний безпілотний літальний апарат (БПЛА) з великою тривалістю польоту, здатний виконувати дистанційно керовані або автономні польоти. Літаки та їхнє озброєння контролюються екіпажем на наземній станції керування.
Перший політ пташка здійснила у 2014 році, станом на 2021 рік Байрактари у світі налітали близько 400 тисяч годин та зарекомендували себе, як надійні помічники військових та засоби здійснення та проведення спеціальних операцій.
Розроблення
Ідея розробки була повністю продиктована забороною США на постачання безпілотних літальних засобів до Туреччини, через побоювання уряду США, що їх “Ріпери” та “Сірі орли” стануть зброєю для знищення курдів в Туреччині та за її межами.
Попередником Bayraktar TB2 був Bayraktar Çaldıran (Bayraktar TB1), що розробляли з 2007 року та поставили на озброєння турецької армії 2011 року. У червні та серпні 2014 року апарат TB2 побив світовий рекорд серед безпілотних літальних апаратів у класі тактичних середньовисотних БПЛА за тривалістю польоту. Він перебував у небі на висоті 8 км 24 год. 34 хв. У 2014 році БПЛА вперше застосували в бойових умовах під час операції в турецькій частині Курдистану.
Безпілотник отримав назву від прізвища засновника компанії Baykar Оздеміра Байрактара (у перекладі з турецької Bayraktar — прапороносець). Насправді історія створення Байрактара є таємничою і все більше інформації говорить про промислове шпигунство та запозичення технологій зі США, можливо технології були передані за протоколом секретної угоди. Але все більше Оздемір Байрактар нагадує Ілона Маска.
Характеристики
- Довжина: 6,5 м;
- висота: 2,2 м;
- розмах крила: 12 м;
- максимальна злітна маса: 650 кг;
- вантажність: 150 кг (з них 55 кг оптико-електронна станція);
- максимальна швидкість: 222 км/год;
- крейсерська швидкість: 130 км/год;
- радіус зв'язку з центром керування: 150 км, оновлена версія — до 300 км;
- стеля: 8200 м;
- автономність: 27 год;
- паливо: 300 л бензину;
- оператори: 3 людини наземного центру керування.
- двигун: Rotax 912
Керується апарат повністю з наземної станції, розрахунок БПЛА складається з трьох людей, найголовніше те, що станція є повністю рухомою та може переміщуватися в залежності від оперативно-тактичної ситуації на полі бою, про комфорт операторів розробники не забули, тут і система кондиціонування повітря, шафа, ліжка для всіх операторів.
Озброєння
Може нести протитанкові ракети та авіаційні бомби. А саме:
- інтелектуальні боєприпаси MAM: керовані MAM-C (уламково-фугасні) і MAM-L (термобаричні)];
- протитанкові ракети UMTAS дальньої дії;
- ракети Roketsan Cirit (70 mm);
- Лазерні керовані ракети TUBITAK-SAGE BOZOK;
- бомби TUBITAK-SAGE TOGAN (81 mm);
- модульні боєприпаси (з двигунами та без, з різними боєголовками) TUBITAK-SAGE KUZGUN.
Зброя пташки уже диктує її бойове використання, це не зовсім бойова зброя, точніше не армійська, але найголовніше те, що вся зброя БПЛА нагадує собою концепцію типового “Кришталевого кинджалу” в доктрині третього рейху. Апарат не броньований, його легко збити по факту пеленгування, але доки апарат знаходиться на віддаленні від цілі він являє собою смертоносну зброю, яка прилітає наче нізвідки та деморалізує особовий склад ворога, завдаючи йому величезних втрат коштом точкових ударів (наприклад нафтобази чи дорога військова техніка).
Байрактари застосовувалися в багатьох конфліктах (саме конфліктах) починаючи від операцій Туреччини в бік курдів і закінчуючи карабаським конфліктом, де БПЛА поставив такий собі рекорд у вигляді знищення:
- 119 одиниць бронетехніки (з них 90 — різні модифікації Т-72);
- 132 гармат або гаубиць;
- 61 одиницю реактивної артилерії (БМ-21 «Град»);
- 15 зенітно-ракетних комплексів або пускових установок;
- 9 радарів і систем радіоелектронної боротьби;
- 143 вантажівки;
- живу силу противника;
- з цих БПЛА відбувалося також корегування вогню артилерії, наведення штурмовиків на ціль.
Чи є Байрактар ідеальною зброєю?
Для того, щоб пояснити, що ж насправді являє собою Байрактар, потрібно піти від зворотного та розглянути апарат, який по суті є першоосновою БПЛА та втіленням міці даного виду техніки. Його величність “Ріпер”, або секретний секрет який вбиває ворогів США по всьому світу. MQ-9 Reaper здійснив свій перший політ у 2001 році, воював у Іракській війні та Афганістані, показав себе як неперевершена машина для вбивства ворогів США та заклав базові функції для БПЛА, як цілого класу військової техніки. Унікальною особливістю "Ріпера" є змога триматися в повітрі 24 години, тобто бойове чергування цього смертельного птаха складає добу, а стеля висоти складає 13000 метрів.
"Ріпер" і досі є надсекретною розробкою, так, як і його побратим “Сірий орел”, навіть у розпал війни в Україні США радше віддасть ф-16 ніж "Ріпера", що ж відрив цей месник?
У БПЛА є дві головні технологічні переваги, які відрізняють їх від звичайних авіамоделей збільшеного розміру.
Пункт один : Зв'язок. Зв'язок це не просто сигнал керування пташкою, це функція контролю над носієм смерті, цей протокол має бути повністю зашифрований, але якщо шифрувати такий канал комунікації, наприклад криптографічними протоколами то затримка при польоті призведе до того, що пташка просто рухне або буде стріляти туди де ворог був хвилину назад. Тому ми маємо симбіоз швидкості передачі сигналу та протоколу його захищеності. Другорядним фактором можна додати й зворотний зв'язок, тобто те що ми будемо бачити через камери БПЛА для розуміння стану справ на оперативно-тактичному рівні.
Пункт два: Оптика. Минулого тижня було оголошено про передачу Україні чотирьох гелікоптерів "Апач" (McDonnell Douglas AH-64 Apache), але ніхто не відреагував жваво, адже це не літаки, а тут глибинний сакральний замисел. Концепція безкарності виконуваних бойових операцій це улюблена справа в Пентагоні. "Ріпер" та Байрактар це ідейний розвиток того, що робили колись апачі. Бити з темряви, бити далеко та влучно. Байрактар це про оптику. Очі цього гордого сокола бачать в тепловізійному спектрі та інфрачервоному, причому інфрачервоний спектр є пасивним, що не видає БПЛА у нічному небі якщо ворог спостерігає через нічник танка наприклад.
Звідси виходить і головне питання про яке сьогодні хотілося б поговорити, Де ділися ці відео з байрактарів ?
Байрактар звичайно хоче бути, як "Ріпер", але це далеко не так. "Ріпер" це військова техніка, протоколи зв'язку якого повністю автономні та працюють від своїх же супутників та закритих мереж, адже той самий GPS повністю належить владі США. Байрактар це зброя яка була створена для ведення бойових дій проти курдів та умовно мало навчаних та технологічно погано забезпечених армій, це каратель, який прилітає вночі, завдає удару та летить геть.
Можна дуже довго кепкувати з військовослужбовців рф, але там таки є спеціалісти своєї справи та хворобливі військові інженери, які здатні створити неймовірні засоби РЕБ (радіолокаційної боротьби), нехай вони будуть викликати рак у своїх же операторів, то вже інша справа. Саме ці пекельні машини зараз навчилися розпізнавати сигнали терміналів старлінку та пеленгувати Байрактари.
БПЛА не є швидкісним засобом, та не має жодної броні чи захисту, як тільки пташка стає помітною на радарах вона одразу гине, це не гелікоптер чи штурмовик який може знищити радарною ракетою РЛС чи ППО ворога.
Байрактар для українців став майже культурним надбанням та прошарком творчості, багато пісень, світлин, та просто відеороликів, але швидше за все на даному етапі війни ми поки, що не помітимо цих пташок у небі, адже їх використання є не зовсім раціональним, адже кожен Байрактар коштує від 5 до 6 мільйонів доларів.
Україна зробила цю зброю нереально популярною, зараз всі країни хочуть мати даний БПЛА, але куди ж без скандалів пов'язаних з нашою владою?
Брати Сельчук та Халук Байрактари, які погодилися збудувати в Україні завод з повним виробничим циклом для випуску безпілотних летальних апаратів, заявили, що в Україні для підключення до електромереж у них запросили космічну суму.
Десять мільйонів доларів та 2 роки – такий термін та кошти вимагали в Україні за отримання дозволу на приєднання майбутнього підприємства з виробництва всім відомих “Байрактарів” до електричної мережі.
Після чого виникає закономірне питання, а чи потрібні насправді Україні Байрактари? Точніше не нашій країні, а нашій владі. Якщо президент особисто вручає нагороди братам розробникам, та гарантує співробітництво у сфері високих технологій БПЛА, виходить, що корупція або йде паралельно президенту Зеленському не сприймаючи його, або корупція іде від президента.
Війна триває, впевнені, що з'явиться ще не один цікавий екземпляр зброї на теренах бойових дій і дуже добре, що Байрактар не працює по українському війську.