Що таке синдром крихкої X-хромосоми?

27 липня, 15:28
Що таке синдром крихкої X-хромосоми?
Фото: google

Люди з крихким X відчувають низку симптомів, які включають когнітивні порушення, затримку розвитку та мовлення та гіперактивність.

Синдром крихкої Х-хромосоми — це генетичний розлад, спричинений мутацією в гені, який знаходиться на кінчику Х-хромосоми. Це пов’язано з розладами аутистичного спектру. Люди з крихким X відчувають низку симптомів, які включають когнітивні порушення, затримку розвитку та мовлення та гіперактивність. Вони також можуть мати деякі фізичні особливості, такі як великі вуха та лоби, в’ялі м’язи та погана координація.

Колектив науковців, які мають досвід у молекулярній біології, хімії нуклеїнових кислот і дитячій неврології нещодавно виявили, що мутований ген, відповідальний за синдром крихкої X-хромосоми, активний у більшості людей із цим розладом, а не заглушений, як вважалося раніше. Але уражений ген у Х-хромосомі все ще не здатний виробляти білок, який він кодує, оскільки генетичний матеріал не обробляється належним чином. Виправлення цієї помилки обробки свідчить про те, що одного дня може бути доступним потенційне лікування симптомів крихкого X-хромосоми.

Мутація у гені FMR1, яка викликає крихку X-хромосому, призводить до появи додаткових копій послідовності ДНК, які називаються повторами CGG. Кожна людина має повтори CGG у своєму гені FMR1, але зазвичай менше 55 копій. Наявність 200 або більше повторів CGG заглушає ген FMR1 і призводить до синдрому крихкої X-хромосоми. Дослідники виявили, що близько 70% людей із крихкою X-хромосомою все ще мають активний ген FMR1, який може зчитувати їхній клітинний механізм. Але він настільки мутований, що не в змозі спрямовувати клітину на виробництво білка, який він кодує.

Використовуючи клітинні культури в лабораторії, науковці виявили, що виправлення цієї мутації може відновити правильну функцію РНК і виробити білок гена FMR1. Це можна зробити за допомогою коротких фрагментів ДНК, які називаються ASO. Коли ці шматочки генетичного матеріалу зв’язуються з молекулами РНК, вони змінюють спосіб, у який клітина може її зчитувати, що впливає на вироблення білків клітинами.

ASO були використані з вражаючим успіхом для лікування дитячих розладів, таких як спінальна м’язова атрофія, і зараз використовуються для лікування різноманітних неврологічних захворювань. Науковці сподіваються, що зможуть навчитися відновлювати належну функцію гена FMR1.

Читайте також:
Життя
Дослідники вирішили вивчити улюблену рослину індійських йогів, яка містить натуральну активну сполуку під назвою куркумін.
16 вересня, 16:31
Життя
Штучний інтелект все більше проникає в охорону здоров’я та допомагає оптимізувати медичні процеси, зокрема створення нових ліків.
05 вересня, 20:00
Світ
Відкриття, отримане у наслідок комбінованого аналізу майже 3900 осіб може прокласти шлях до розробки нових противірусних препаратів.
15 серпня, 19:48
Життя
Ефективність корисної добавки підвищується, якщо людина систематично приймає ліки для здоров'я серця.
30 червня, 16:38
Життя
Дослідники з Центру Нішина розробили нову методику, яка потенційно може лікувати декілька видів раку за допомогою унікальної ін'єкції ліків.
29 червня, 21:19
Світ
Інноваційну розробку для людей, хворих на різні форми діабету, презентували в Університеті Пенсильванії, яку можна приймати без уколів.
16 червня, 18:55