Штучний підсолоджувач може руйнувати ДНК

08.06.2023, 09:38
Штучний підсолоджувач може руйнувати ДНК

Вчені закликають агентства зі стандартизації харчових продуктів переглянути безпеку та нормативний статус цукрозамінника

Штучний підсолоджувач сукралоза (продається як Splenda) широко використовується і міститься в таких продуктах, як дієтичні газовані напої та жувальна гумка.

Згідно з новим дослідженням, він також здатний пошкоджувати матеріал ДНК всередині наших клітин. Оскільки ДНК містить генетичний код, який контролює, як наші тіла ростуть і підтримуються, це серйозна проблема, яка може призвести до багатьох проблем зі здоров’ям.

Дослідження опубліковано в Journal of Toxicology and Environmental Health, Part B.

Занепокоєння дослідників настільки серйозне, що тепер вони закликають агентства зі стандартизації харчових продуктів переглянути безпеку та нормативний статус цукрозамінника.

Технічний термін для того, що руйнує ДНК таким чином, є генотоксичним, і дослідження розглядало саме сукралозу-6-ацетат. Ця хімічна сполука утворюється, коли сукралоза потрапляє в організм і метаболізується в організмі, як повідомлялося в дослідженні 2018 року на щурах.

«Щоб пояснити це в контексті, Європейське агентство з безпеки харчових продуктів встановило поріг токсикологічної занепокоєності для всіх генотоксичних речовин у 0,15 мікрограма на людину на день», — зазначає біомедичний інженер Сьюзан Шиффман з Університету штату Північна Кароліна.

Susan Schiffman
Susan Schiffman

«Наша робота показує, що слідові кількості сукралози-6-ацетату в одному щоденному напої, підсолодженому сукралозою, перевищують цей поріг. І це навіть не враховуючи кількість сукралози-6-ацетату, що утворюється як метаболіти після того, як люди споживають сукралозу».

Іншими словами, сукралоза-6-ацетат вже присутній у цих напоях ще до того, як їх вживають, але ще більше його виробляється в наших шлунках. Сукралоза насправді виготовляється з модифікованої версії сукралози-6-ацетату, який синтезується з цукру сахарози.

У дослідженні науковці провели серію лабораторних тестів на клітинах крові людини та тканинах кишкової стінки, щоб побачити реакцію як на сукралозу, так і на сполуку сукралози-6-ацетату.

Були також проведені тести на генетичну активність клітин кишечника з використанням стандартизованих процедур аналізу для виявлення пошкоджень ДНК.

Тести підтвердили механізми, які були генотоксичними та кластогенними (розривні ланцюги ДНК), а також показали збільшення експресії генів, які пов’язані із запаленням, окислювальним стресом і раком. Більше того, була пошкоджена слизова оболонка кишечника.

«Ми виявили, що обидві хімічні речовини сахароза та сукралоза-6-ацетат викликають «діряву кишку», — говорить Шиффман.

«По суті, вони роблять стінку кишечника більш проникною. Хімічні речовини пошкоджують «щільні з’єднання», або інтерфейси, де клітини стінки кишечника з’єднуються одна з одною».

Дірява кишка означає, що частково переварена їжа та токсини можуть просочуватися в кров. Захворювання може бути викликано багатьма способами та мати подальший вплив на різні частини тіла.

Дослідники, які стоять за новим дослідженням, попереджають, що люди повинні припинити приймати сукралозу та вживати все, що її містить. Раніше підсолоджувач був схвалений регулюючими органами на основі досліджень, які показали, що він проходив через організм у незмінному вигляді – висновки, які зараз суперечать останнім дослідженням.

Тепер, можливо, доведеться переглянути дозвіл регулятора. Науковці припускають, що подальші дослідження можуть уважніше вивчити потенційно небезпечний вплив на здоров’я сукралози-6-ацетату.

«Ця робота викликає безліч занепокоєнь щодо потенційних наслідків сукралози та її метаболітів для здоров’я», — говорить Шиффман.

«Настав час переглянути безпеку та нормативний статус сукралози, тому що з’являється все більше доказів того, що вона несе значні ризики».

Читайте також:
Полтава
Упродовж 8-15 лютого у місті зареєстровано 1163 випадки захворювань. Більшість із них — 768 дітей віком до 17 років із діагнозом ГРВІ.
16 лютого, 07:16
Світ
У російських газованих напоях виявили підсолоджувачі, які можуть викликати рак.
19.10.2023, 14:21
Життя
Через те, що амброзія – особливий алерген, вона має дуже високу (одну з найсильніших) негативну дію на організм людини.
29.08.2023, 19:04
Життя
Якщо діти віком до 3-х років понад 4 години дивляться у планшет, ноутбук чи телевізор, вони можуть вирости інтелектуально обмеженими.
25.08.2023, 19:04
Життя
Це важливий внесок у вдосконалення імунотерапії раку.
15.08.2023, 13:33
Життя
Навіть 90-хвилинна зміна розкладу сну може спричинити зміни кишкових бактерій, підсилюючи ризики розвитку ожиріння та серцевих захворювань.
05.08.2023, 09:23