Швеція вивчає питання надання Україні винищувачів Gripen

ВІЙНА
26.08.2023, 09:23
Швеція вивчає питання надання Україні винищувачів Gripen

Швеція 16 червня внесла навчання українців на винищувачах Gripen у новий пакет допомоги Україні.

Уряд Швеції вивчає питання постачання багатоцільових винищувачів Gripen Україні.

Про це заявив міністр оборони країни Пол Юнсон у коментарі Svenska Dagbladet 24 серпня.

Юнсон заявив, що "в жодному разі не відкидає" такого кроку. Він додав, що уряд Швеції працює над цим питанням "давно".

За словами міністра, потрібно "ретельно вивчити й розібратися в низці параметрів, як це впливає на нашу обороноздатність, на нашу оборонну економіку, на нашу протиповітряну оборону".

Він також зазначив, що деталі для Gripen виробляють у США, тому Швеція повинна мати звідти дозвіл на експорт.

Шведський уряд також розглядає, подарувати Україні літаки чи запропонувати їх купити.

Швеція 16 червня внесла навчання українців на винищувачах Gripen у новий пакет допомоги Україні.

21 серпня прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що Швеція зараз не планує передавати Україні літаки Gripen і поки не брала на себе таких зобов'язань. Він пояснив це тим, що Швеція поки не є членом НАТО і має захищати себе сама.

Колектив Повітряних сил ЗСУ поставив шведський літак JAS 39 Gripen на друге місце за пріоритетністю серед західних бойових літаків, які хотіла б отримати Україна, поінформував в інтерв'ю, опублікованому 19 серпня, командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук.


Швеція одна з небагатьох країн, яка має на озброєнні Gripen. І причина в тому, що багато країн купують американські винищувачі, аби, по суті, отримати американський захист чи американську дружбу. І зрозуміло, що Швеція не може запропонувати такого ж захисту, як США. Тому Швеція – одна з небагатьох країн, які мають Gripen. І це означає, що якщо вона надасть їх Україні, то шведські військово-повітряні сили будуть виснажені. І цього Швеція наразі не може допустити.

Коли ж Швеція приєднається до НАТО, вона зможе покладатися на інші країні у захисті повітряного простору. Йти на такий крок без приєднання до НАТО було б надзвичайно ризиковано. І я дуже сподіваюся, що президент Туреччини Реджеп Ердоган виконає свою обіцянку, і турецький парламент у жовтні ратифікує приєднання Швеції. Якщо ні, то процес передачі Gripen для України затягнеться.

Українські пілоти та інші члени команд мають пройти тренування на обох типах літаків. Тому один тип не легший, ніж інший. І обидва відмінні від літаків радянського типу, які українці мають у своєму арсеналі.

Але Gripen менші літаки, більш маневрові, тоді як F-16 – це такі потужні конячки у небі. І тому Gripen є дуже корисними для Швеції та інших країн. Вони не призначені для атаки, вони призначені для захисту.

Часто наголошувалось, що F-16 та інших типів західні літаки нам потрібні для заміни бойових літаків радянського зразка. Але на цей аспект треба подивитись під іншим кутом – західні літаки нам потрібні "на вчора" в першу чергу тому, що ресурс по радянським літакам вичерпується невблаганно. Ще у квітні цього року ЗСУ демонстрували, що поки чекаємо на F-16, то "вигребли" МіГ-29 навіть з консервації.

З огляду хоча би саме на цей аспект наша країна зацікавлена отримати максимально доступну кількість літаків західного зразка. Відповідно, для ЗСУ потрібні й F-16, і JAS 39 Gripen також. "Перебирати" для себе типам літаків може хіба що країна, яка живе в умовах мирного часу, має кілька мільярдів доларів або євро та кілька років для очікування за поставками в рамках комерційного контракту. Але воююча Україна не має ані першого, ані другого, ані третього. Тому нам доводиться виходити із того, що є.

Сучасний літак є лише платформою, а головну роль відіграє саме його озброєння. І в деяких випадках ця максима реалізується так – іноді одні й ті ж самі типи ракет можуть використовуватись на зовсім різних літаках. У нашому випадку – ракети "повітря-повітря" типів AIM-9 та AIM-120 можуть використовуватись і на F-16, і на JAS 39 Gripen.

Ракета Rb 99 (ліцензійна версія AIM-120B) під крилом JAS 39 Gripen
Ракета Rb 99 (ліцензійна версія AIM-120B) під крилом JAS 39 Gripen

Тобто обидва типи літаків можуть виконувати приблизно однаковий функціонал по протиповітряній обороні. Хоча, звісно, у випадку з "Гріпенами" може бути нюанс з тим, які саме модифікації AIM-120 сумісні з цим типом винищувачів.

У випадку з JAS 39 Gripen вважається перевагою можливість піднімати в повітря ці літаки з автотрас. Але й окремі експлуатанти F-16 також відпрацьовують використання своїх літаків з імпровізованих злітних майданчиків, наприклад – Тайвань, на випадок війни проти КНР.

Значущі розбіжності між обома типами літаків можуть бути хіба що за типами далекобійних крилатих ракет, які можуть підвішуватись під JAS 39 Gripen або ж F-16.

Винищувач F-16 ВПС Тайваню відпрацьовує посадку на автотрасу як імпровізовану
Винищувач F-16 ВПС Тайваню відпрацьовує посадку на автотрасу як імпровізовану "злітно-посадкову смугу"

Наприклад, можливо прозвучить неочікувано, але на F-16 не можна підвісити Storm Shadow або SCALP-EG, навіть якщо це виглядає доволі просто на перший погляд. Саме через, за повідомленнями західних ЗМІ, Україна могла подати до США запит на можливу передачу далекобійних крилатих ракет AGM-158.

В свою чергу, також неочікуваним може виявитись те, що Gripen може бути носієм німецької ракети Taurus. На тлі чого цілком можна припустити, що процеси по передачі для України обох видів озброєння – тобто Gripen і Taurus – можуть виявитись цілком синхронізованими.

Все вищенаведене показує лише, що навіть у випадку з літаками як високотехнологічним видом озброєння будь-які оцінки мають виходити з реальних потреб та можливостей воюючої України, а не із порівнянь "на папері".

JAS 39 Gripen з крилатою ракетою Taurus, ілюстративне фото від TAURUS Systems GmbH
JAS 39 Gripen з крилатою ракетою Taurus, ілюстративне фото від TAURUS Systems GmbH

Читайте також:
Війна
Вперше в історії у протиповітряному бою F-16 збиває шість крилатих ракет, дві з них — авіаційною гарматою.
07 січня, 15:03
Світ
Defense Express пише, що новий літак може стати серйозним викликом для потенційних противників.
31.12.2024, 09:36
Війна
Про те, що Франція віддасть Україні свої винищувачі 6 червня оголосив Емманюель Макрон.
25.12.2024, 10:51
Війна
Літаків на усіх не вистарчить. Передача обіцяних винищувачів затягується.
11.03.2024, 11:06
Війна
Літаки будуть надані за умови, що Україна зможе їх захистити від ворожих атак.
11.10.2023, 17:08
Війна
США можуть підготувати пілотів, які володіють англійською мовою, за п'ять місяців
11.09.2023, 07:12