Син хмельницької корупціонерки Тетяни Крупи будує елітний житловий комплекс
Нові дані про майно родини хабарників
За місяць до того, як керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу спіймали на незаконному збагаченні, Національне агентство з запобігання корупції проводило повну перевірку її декларацій. Перевіряючі, як це не дивно, не виявили жодних правових ознак того, що чиновниця могла шляхом корупції поповнювати сімейний бюджет. Проте, навіть якщо НАЗК не знало про 6 млн доларів готівки у помешканні Крупи, працівники антикорупційного органу мали всі можливості перевірити майно її родини. Тоді б вони знайшли, наприклад, елітну багатоповерхівку, яку будує фірма сина Тетяни Крупи в Хмельницькому. І ще купу іншого майна, яке прямо натякає на корупційні схеми.
Олександр Крупа, як і його мати, працює на державній службі. Він очолює Хмельницьке відділення Пенсійного фонду. Окрім цього, як виявили журналісти, він володіє декількома готельно-ресторанними комплексами та заробляє на сонячній енергії. Будівництво одного з комплексів в парку імені Чекмана хвилює хмельничан не тільки через його розміщення, але й через здивування, як чиновницька родина змогла заробити стільки грошей на розважальний заклад площею 3000 кв. метрів.
Журналісти знайшли ще декілька дороговартісних проєктів Олександра Крупи, про які раніше було невідомо. У Хмельницькому поблизу озера та дендропарку будується житловий комплекс Argo. Договір оренди земельної ділянки під будівництво був підписаний у 2019 році і діє до 2029 з можливістю пролонгації. Орендар – ТОВ «Вест Естейт». Ця ж фірма є замовником будівництва.
ЖК Argo - це десятиповерхова будівля, що складається з чотирьох секцій та підземного паркінгу на 86 місць. На останніх поверхах заплановані квартири з великими терасами.
Станом на зараз будівництво триває, хоча навряд чи буде завершене в заявлені терміни. Першочергово ЖК хотіли здати в експлуатацію до кінця 2024 року, але свіжі фото з будівельного майданчика дають зрозуміти, що до фінішної прямої ще не так близько.
ТОВ «Вест Естейт» було створене у 2018 році. Бенефіціарним власником є Олександр Володимирович Крупа, а місцем реєстрації компанії заявлена його домашня адреса. Статутний капітал фірми становить 2,4 млн гривень.
Уповноваженою особою ТОВ «Вест Естейт» є Андрій Бомок. Це родич Крупи, з яким вони мають декілька спільних фірм. Брат Андрія Бомока Сергій також має спільну власність з корупціонеркою Тетяною Крупою. Одна з них – величезний будинок на 590 квадратних метрів, в якому прописана фірма «Солар-інвест», яка приносить родині непоганий дохід від виробництва сонячної енергії.
Окрім ЖК Argo, у власності ТОВ «Вест Естейт» є ще чотири будинки та одна квартира в Хмельницькому. В одному з них по вулиці Грушевського, за даними Google-карт, розташоване ПП «Євросир» та магазин сирів «Пармезан». Це бізнес дружини Олександра Крупи – Катерини, який вона розвиває декілька років поспіль.
У 2018 році одним із засновників ТОВ «Вест Естейт», яке будує багатоповерхівку в мальовничій місцині Хмельницького, був Андрій Сластьонов. Це бізнес-партнер родини Круп. Окрім згаданої фірми, разом вони також керують ТОВ «Єлідан». Цей же Сластьонов є керівником житлово-будівельного кооперативу «Ар-го», який, вочевидь, буде обслуговувати елітний житловий комплекс, який будує родина Тетяни Крупи.
У вересні 2024 року, якраз коли НАЗК перевіряло декларацію чиновниці Крупи, бізнес-партнер її сина Андрій Сластьонов купив на аукціоні 950 кв метрів нежитлового приміщення в адміністративній будівлі Головного управління статистики Хмельницької області. За цей лот Сластьонов виклав 14,7 млн гривень. Хоча аукціон стартував всього з 3 млн гривень.
Андрій Сластьонов та корупціонерка Тетяна Крупа є друзями в соціальних мережах. Вони лайкають фото на їхніх сторінках і, очевидно, мають товариські стосунки. Щоправда, по фото Сластьонова дуже важко зробити висновок, що він є мільйонером, який скуповує нерухомість на сотні квадратних метрів.
Не зайвим буде сказати, що родина Бомоків, які, окрім сімейних зв’язків, мають спільні бізнес-інтереси з Крупами, теж не виказує у собі мільйонерів. Тож, цілком можливо, що вони просто записані керівниками/бенефіціарами/власниками того, чим насправді володіє родина Тетяни Крупи.
Сергій Бомок із дружиною
Брат Сергія Бомока Андрій, який є родичем Тетяни Крупи
Переважно ці землі здаються в оренду великим холдингам, що приносить родині додатковий дохід. Зокрема, одне з підприємств, яке орендує в них землі, – ТОВ «Житниця Поділля». Це підприємство входить в аграрну групу «Астарта». Земельний банк «Астарти» в обробітку становить понад 230 тис гектарів. Ключовою особою є Віктор Іванчик, який у 2021 році посідав 95 місце в сотні найбагатших людей України.
Тетяна Крупа також надає свої землі в оренду ТОВ «Аграрна компанія 2004», яка входить в групу «Вітагро». Її очолює народний депутат Сергій Лабазюк. Примітно, що дружина Лабазюка Віолета є головою Хмельницької обласної ради. У 2022 році фірма «Аграрна компанія 2004» потрапила у скандал через те, що незаконно орендувала 165 гектарів на Хмельниччині. Вартість цієї землі оцінювалась у 12 млн гривень.
Володимир Крупа заробляє на оренді від аграрних компаній «Україна 2001» та «Агро сервіс груп-2017». Перша належить бізнесмену Вадиму Лейві, який має в обробці майже 40 000 гектарів, свинокомплекс, цукровий завод та біогазовий завод. Друга входить в групу «Віойл» Віктора Пономарчука. До складу групи входять Вінницький і Чернівецький масложиркомбінати, мережа хлібоприймальних підприємств та елеваторів.
Чоловік чиновниці Тетяни Крупи Володимир має брата Василя. Як вдалося дізнатись із судового реєстру, у 2023 році брати і їхня мати судились за спадщину, яка залишилась після смерті батька. Йдеться про дві земельні ділянки на Львівщині для ведення сільського господарства. Володимир Крупа виграв суд і став власником цієї землі, хоча цілком міг залишити її матері чи брату, враховуючи наявність в нього мільйонів доларів готівки по всій хаті.
Під час повідомлення про підозру Тетяні Крупі співробітники ДБР заявили про наявність в родини нерухомості в Іспанії, Австрії та Туреччині. Деталі не були розкриті. Але журналістам стало відомо, що на те саме ім’я, яке має брат Володимира Крупи Василь, в Іспанії відкритий ФОП. Організація займається будівельними роботами.
Сказати напевно, чи дійсно цей самозайнятий чоловік на ім’я Василь Крупа є родичем хмельницької чиновниці, не можна. Але принаймні збіг прізвища та країни, в якій Крупи, за даними слідства, мають незадекларовану нерухомість, є цікавим.
7 жовтня Печерський райсуд Києва обрав запобіжний захід керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяні Крупі. Її відправили під варту на 60 діб із можливістю внесення застави розміром 500 млн гривень. У коментарі для ЗМІ її чоловік Володимир дав зрозуміти, що не бачить нічого протизаконного в тому, що по всіх шухлядах в їхній домівці були знайдені доларові купюри. Ба більше, він пообіцяв найняти для дружини найкращих адвокатів, які доведуть її невинуватість. Тут же він встиг заявити, що є активним донатором для Збройних сил України.
Більшого цинізму годі й шукати. Поки дружина виписує липові довідки для охочих відкосити від мобілізації, чоловік стверджує, що щось там жертвує для українських бійців.
Нові знахідки журналістів у вигляді будівництва елітного житлового комплексу родиною Тетяни Крупи мають надати правоохоронцям додаткові докази, що родина тривалий час займалась корупційними діяннями. Інакше пояснити, як держслужбовці, якими є більшість членів родини Крупи, змогли чесно заробити мільйони доларів, дуже важко.
Джерело: Антикор