Синєгубов закуповував деревину для фортифікацій за завищеними цінами

ПОЛІТИКА
20 травня, 09:41
Синєгубов закуповував деревину для фортифікацій за завищеними цінами

Скільки коштувала деревина для будівництва фортифікацій на Харківщині

Харківський антикорупційний центр дослідив ціни на ліс для фортифікацій у Харківський області.

Тема закупівлі деревини для фортифікацій на Харківщині досягла всеукраїнського масштабу після публікації інформації про те, що частина фірм-постачальників мають ознаки фіктивності, що ставить під сумнів виконання угод.

Після цього Харківська обласна військова адміністрація провела кілька публічних нарад та брифінгів, основними тезами яких було: деревина постачалась за середньоринковими цінами, а коли та ким були створені фірми – чиновників не цікавить.

Тож ХАЦ вирішив порівняти ціни, за якими купували деревину чиновники ХОВА з середніми по Україні, а також із цінами, за якими купують деревину в інших регіонах. Виявилось, що ціни не середні. Причому ХОВА чомусь купує деревину не напряму у лісгоспів, а у приватних фірм, які своєю чергою можуть придбати її або у лісових господарствах, або в інших посередників.

Позиція харківських чиновників

Представники Харківської обласної військової адміністрації запевняють, що купують деревину для будівництва фортифікацій за середньою ціною в Україні – 5500 гривень за кубометр кругляка з урахуванням витрат на логістику.

Нагадаємо, голова Антикорупційного центру «Межа» Мартина Богуславець для колонки в «Українській правді» зазначила, що Департамент ЖКГ та ПЕК Харківської ОВА укладав прямі договори на постачання деревини для укріплень із фірмами з ознаками фіктивності. 

На 362 млн гривень чиновники уклали договори на деревину (поставка 71619,7 куб.м.), інформація щодо якої засекречена, із ФОП Чаус І. О., ТОВ «Герц індустрія», ТОВ «Сатисбуд», ТОВ «АТТ БУД» та ТОВ «Деревообробне підприємство «Восход».

Усі почали заробляти мільйони через кілька місяців після реєстрації. Класично – за прямими договорами і без конкурсних закупівель. 

Ми порахували серед ціну «приватників» за кубометрів сировини за цими договорами (з логістикою):

  • ТОВ «Деревообробне підприємство «Восход» – (укладено договорів на поставку 3544,5 куб. м на загальну суму в 28,5 млн грн) – 8 028 грн.
  • ТОВ «Атт-Буд» (укладено договорів на поставку 20365,1 куб. м на загальну суму 100,4 млн грн) – 4 929 грн.
  • ТОВ «Сатисбуд» (укладено договорів на поставку 19273,5 куб. м на загальну суму 98 млн грн) – 5084 грн.
  • ТОВ «Герц Індустрія» (укладено договорів на поставку 24123,2 куб. м на загальну суму 116,1 млн грн) – 4 813,3 грн.
  • ФОП Чаус І. О. (укладено договорів на поставку 4313,4 куб.м. на загальну суму 18,9 млн грн) – 4 381,4 грн.

Також три договори на загальну суму в 5,36 млн грн уклали з ТОВ «Логістік Оптімал». Середня вартість в цих контрактах – 6 299,8 грн.

Фактично чиновники підтверджують ці розрахунки.

За словами заступника начальника ХОВА Михайла Харнама, середня ціна кругляка сосни, який купує обласна військова адміністрація у приватних підприємців, 5500 за кубометр із логістикою: загрузка, вигрузка, доставка. Це буцімто ринкова ціна по Україні.

За даними Олега Синєгубова, для зведення фортифікаційних споруд у 2023 році Харківська ОВА уклала 47 договорів на постачання лісоматеріалів на понад 77,5 мільйонів гривень. Цим коштом поставлено майже 20 тисяч кубометрів деревини — 100% обсягу. 

Цьогоріч укладено 154 договори на загальну суму 224,1 мільйона гривень. Станом на сьогодні ще триває будівництво фортифікаційних споруд, триває поставка деревини.

«Уже використано понад 116 мільйонів гривень. Відповідно до укладених договорів, має бути поставлено 43 тисячі кубометрів лісоматеріалів. Наразі поставки деревини за укладеними договорами тривають, будівництво фортифікаційних споруд продовжується. Лісоматеріали доставляють відповідно до термінів та договорів. Загалом в напрямку будівництва фортифікаційних споруд працюють близько 30 цивільних підприємств. Понад 500 працівників та більш як 200 одиниць техніки», – зазначив Синєгубов. 

Перевірку підприємців у ХОВА не здійснюють. За словами чиновників,  їх не цікавлять «біографії» фірм, значення має тільки вартість та відсутність зв’язку з рф.

«Одні із ключових засад роботи з підрядними організаціями – відсутність зв’язків з країною-агресором, якість виконання обов’язків, надання послуг та матеріалів. Стосовно двох підрядних організацій, які запропонували свої послуги, виникли підозри щодо їх зв’язків із країною-окупантом. Після цього, будь-які ділові стосунки з ними було розірвано», – заявив Олег Синєгубов. 

Чи є деревина у лісгоспів

Очільник Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець зазначив, що у 2024 році лісгоспи майже вдвічі збільшили обсяги поставок деревини на фронт. 

Наразі працюють над черговим запитом військових об’ємом у 30 тисяч кубічних метрів.

«З урахуванням минулорічних поставок ДП «Ліси України» передало силам оборони майже 200 тисяч кубічних метрів деревини. Потреба продовжує зростати. Деревина є основним матеріалом для зведення фортифікацій», – зазначає Юрій Болоховець.

Болоховець зазначав, що для передачі військовим деревину постачали навіть безкоштовно.

«Військова частина визначає обсяг, погоджує з обласною військовою адміністрацією, далі направляють звернення до «Лісів України». Деревину передають безоплатно. Деревину на фронт поставляють з усієї країни. Залучені майже всі філії «Лісів України». Заготівля, вивезення з верхніх складів до залізничної станції, завантаження у вагони – всі витрати за рахунок підприємства», – розповів Болоховець.

Найбільш затребувана сировина – тонкомірна, діаметром до 25 сантиметрів, для будівництва бліндажів, вогневих споруд, траншей на першій лінії оборони. Тонкомірну сосну на місці нескладно переносити вручну. Це дає змогу не залучати крани та механізми, які одразу стають мішенню для ворожих БпЛА.

Дослідження ХАЦ

Ще варто розуміти кілька важливих нюансів. В угодах не зазначено конкретно, яка деревина купується, але найбільш популярний вид деревини для побудови фортифікацій – сосна. На ціну, звісно, впливає вартість логістики. Чиновники зазначали, що у «новеньких» фірм деревина купувалась на умовах постачання до місця робіт, а у лісгоспів – брали зі складів.

Позиція чиновників наступна – для будівництва фортифікацій треба було отримати деревину – швидко та багато, а хто постачає – не важливо.

Але є нюанс – ціна. У 2023 році  Департамент ЖКГ та ПЕК Харківської ОВА купував деревину у державних лісгоспів. І співпраця майже припинилась, коли «на арену» вийшли свіжозареєстровані фірми.

Для порівняння, департамент ЖКГ та ПЕК Харківської ОВА уклав 26 лютого 2024 року договір на придбання деревини (без урахування доставки) з державним підприємством «Ліси України» (філія «Зміївське лісове господарство») обсягом 2075,3 кубічних метри на суму 6,86 млн грн. Середня ціна за 1 кубометрів  3303,8 грн.

З іншою філією ДП «Ліси України», Жовтневим лісовим господарством уклали договори з середньої ціною 3293,5 грн (наприкінці квітня 2024) та 3176,7 грн (у березні 2024).

З цікавого, дані про результати торгів на деревину публікувались на сайті державного підприємства «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр». Але після розслідування київських журналістів модуль з результатами виявився закритим.

Але при цьому залишилось кілька інструментів для отримання статистики.

На сайті Асоціації деревообробних підприємств України є калькулятор для розрахунку ціни на необроблену деревину. Він так показує,  чи проводяться аукціони на постачання деревини в межах області та на яку саме. Так, харківські лісгоспи продають деревину, зокрема, сосну. Ціни розраховуються за останні 30 днів.

Синєгубов закуповував деревину для фортифікацій за завищеними цінами_1

Як бачимо, ціна на сосну 1588 грн за кубічний метр. Це, зрозуміло, що без урахування логістичних витрат. Середня ціна доставки в межах Харківської області буде до тисячі гривень за кубічний метр.

За даними Системи аналітики за результатами біржових торгів необробленою деревиною та пиломатеріалами Української універсальної біржі, з початку року лише в Харківській області лісгоспи продали сосни на суму близько ста мільйонів гривень. Середня ціна за кубічний метр була трохи вища за 1500 гривень.

Синєгубов закуповував деревину для фортифікацій за завищеними цінами_3

Для порівняння цін для Донецької та Запорізької області в калькуляторі немає. Це означає, що їхні лісгоспи не виходили за останній час на аукціони. Для Дніпропетровської області середня ціна становить зараз 1768 гривень. Нагадуємо, що це ціна без витрат на логістику.

При цьому, якщо на публічних торгах на Донеччині лісгоспи не виходили, але деревину бюджетним організаціям продавали.

У середині квітня 2024 року ДП «Лиманське лісове господарство» продало деревину (круглі хвойні породи) по 3360 грн. за куб. м Краматорському комунальному підприємству. Ціна схожа з тією, за якою Зміївський лісгосп постачав на Харківщині.

За словами юриста однієї з фірм-постачальників ХОВА «Сатисбуд» Іллі Бардіна, його клієнт купує деревину по всій Україні, від центру до заходу, причому іноді сама сировина може коштувати менше, ніж її логістика. Також він запевняє, що на Донеччині та Запоріжжі деревину для фортифікацій купують дорожче у півтора рази.

Нагадуємо, що на Запоріжжі взагалі немає працюючих лісгоспів, а на Донеччині фактично працює обмежено ДП «Лиманське лісове господарство», яке постачає деревину для потреб оборони, але на відкриті торги не виходить. На відміну від харківських.

Тож це дуже дивне порівняння, враховуючи, що до 10 травня на Харківщині працювало навіть ДП «Вовчанське лісове господарство». І зараз харківські лісгоспи активно виходять на аукціони.

Чому ХОВА напряму не працює з лісгоспами на Харківщині, аби заощадити кошти на логістиці, зрозуміти складно. За словами заступника голови Харківської ОВА Михайла Харнама, нібито військовій адміністрації лісгоспи відмовляли у постачанні деревини у таких обсягах – 50 000 кубометрів. При цьому чиновник відмовився назвати, який самий лісгосп наважився відмовити, без надсилання письмового запиту.

А тепер ціна. Для Курахово Ліманський лісгосп постачає деревину по 3300 гривень за кубічний метр.


Тож слова про «півтора рази дорожче» викликають сумнів. Йдемо далі: нещодавно проводився аукціон щодо придбання сосни для Покровська Донецької області. Один з учасників надав пропозицію постачання деревини по 4800-5000 гривень за кубічний метр. Деревину купували у центрі України по 2000 гривень за кубічний метр.

Синєгубов закуповував деревину для фортифікацій за завищеними цінами_5

По 4900 гривень за кубічний метр купує деревину Мар’їнська військова адміністрація. Угода включає поставку товару. Нижчі за харківські ціни й для донецького містечка Селідове.

Та й Дніпропетровська ОВА купувала сосну дешевше, ніж харківські чиновники.

Синєгубов закуповував деревину для фортифікацій за завищеними цінами_7

Ціни у Дніпропетровській ОВА

За нашими спостереженнями, ціна кубічного метра деревини від 3052 до 4524 гривень з ПДВ.

Ось і виходить, що до питання київських розслідувачів про «сумнівних постачальників” додається ще одне – ціна. Адже дослідження показує, що чиновники ХОВА подекуди купували деревину дорожче, ніж сусідні Дніпропетровська та Донецька області.

І це при наявності в самій області кількох активно працюючих лісгоспів, які з початку року продали з аукціону сосни вдвічі більше, ніж потрібно було для потреб оборони на Харківщині. У всіх областях, де працюють лісгоспи, ціни на деревину для потреб оборони нижчі, ніж у Харківської ОВА.

Джерело: Харківський антикорупційний центр

Читайте також:
Опінії
Якщо зло не покарати – воно завжди буде повертатися.
01 листопада, 10:23
Політика
119 мільярдів прибутку банків під час війни. Подуріли геть своїми комісіями?
09 вересня, 09:17
Економіка
Чому НБУ та Мінфін виступили проти підвищення податку на прибуток банків?
03 вересня, 11:17
Політика
Будівництво стадіону у Ківерцях представники місцевої ради виправдовували тим, що військові там будуть проходити реабілітацію.
20 серпня, 09:35
Кримінал
Затримана БЕБ автівка за раз показала, які обсяги кешу крутяться на цьому ринку.
16 серпня, 16:01
Кримінал
Керівник та головний бухгалтер ДП заволоділи державними коштами шляхом штучного завищення витрат, пов’язаних із виконанням контракту
14 серпня, 10:30