Скандальна закупівля кабелів для УЗ

КРИМІНАЛ
14 лютого, 16:03
Скандальна закупівля кабелів для УЗ

ВАКС арештував нардепа Бондаря

Суд взяв під варту нардепа Віктора Бондаря, якого підозрюють в організації заволодіння понад 140 млн грн при закупівлі кабелів АТ «Укрзалізниця», з альтернативою застави в 100 мільйонів.

Про це повідомляє Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

Зазначається, що 14 лютого ВАКС задовольнив клопотання детективів НАБУ, погоджене в.о. генерального прокурора, про зміну запобіжного заходу чинному нардепу.

Зважаючи на те, що нардеп не вніс 100 млн грн застави, визначеної судом, сторона обвинувачення звернулася до суду з клопотанням про зміну запобіжного заходу із застави на тримання під вартою з альтернативою внесення застави.

Заслухавши доводи сторін, суд частково задовольнив клопотання та застосував до підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів з альтернативою внесення 100 млн грн застави.

Повідомляється, що Бондаря взяли під варту в залі суду.

Передісторія:

  • Антикорупційні органи оголосили Бондарю підозру у справі про заволодіння 140 млн грн на закупівлі кабелів для «Укрзалізниці». Вищий антикорупційний суд вирішив не брати народного депутата Віктора Бондаря під варту і визначив йому заставу в 100 мільйонів гривень. Прокурор САП просив взяти Бондаря під варту з можливою заставою в 200 млн грн.
  • Слідство називає Бондаря одним з організаторів схеми при закупівлі кабельно-провідникової продукції за завищеними цінами.
  • НАБУ і САП пишуть, що фігуранти справи організували бек-офіс, який дозволяв контролювати «Укрзалізницю". Як результат - тендери УЗ із завищеними цінами виграли фірми, які були підконтрольні нардепу та іншому фігуранту.
  • Раніше у цій справі підозру повідомили колишньому раднику Офісу президента, скандальному співробітнику СБУ Артему Шилу.

17 січня Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) повідомило про підозру чинному народному депутату Віктору Бондарю (позафракційний, до липня 2022 року входив до групи «За майбутнє»), якого слідство вважає одним із керівників організованої групи, причетної до заволодіння понад 140 млн грн на закупівлі кабелів для «Укрзалізниці» у 2021-2022 роках.

Скандальна закупівля кабелів для УЗ_1

За даними слідства, для забезпечення перемоги підконтрольних фірм у тендерах «Укрзалізниці» він домовився із іншою організованою групою, яка працювала як «бек-офіс» державної компанії та контролювала її закупівлі.

Що відомо про організовану корупцію в «Укрзалізниці»

Як повідомлялося, раніше Болгарія екстрадувала в Україну учасницю організованої групи, яку підозрюють у заволодінні коштами «Укрзалізниці» під час закупівлі силових трансформаторів у 2022-2024 роках.

У квітні минулого року НАБУ повідомило про підозру у цій справі колишньому позаштатному раднику Офісу президента, на той час працівнику СБУ Артему Шилу та ще 9 особам. Їх підозрюють у заволодінні 94,8 млн грн АТ «Укрзалізниця» при закупівлі трансформаторів під час воєнного стану.

Артем Шило на судовому засіданні
Артем Шило на судовому засіданні
Фото:ТСН

За даними слідства, Артем Шило очолював організовану злочинну групу, створену у 2021 році з метою контролю за діяльністю та грошовими потоками «Укрзалізниці». У червні-грудні 2022 року організатор злочинної групи через підконтрольних службових осіб «Укрзалізниці» забезпечив обрання наперед визначеної компанії постачальником трансформаторів за завищеною вартістю.

Зокрема, завдяки діям Шила у тендері «Укрзалізниці» перемогла зареєстрована в Болгарії підконтрольна організаторам схеми фірма-прокладка, яка купила трансформатори у виробника в Узбекистані та перепродала їх в Україну вдвічі дорожче. Внаслідок реалізації схеми впродовж 2022-2024 років «Укрзалізниця» зазнала збитків на суму 94,8 млн грн, цими коштами заволоділи організатори схеми, повідомляли в НАБУ.

За клопотанням детективів та прокурорів суд наклав у цій справі арешт на 54 млн грн на банківських рахунках компанії-постачальниці, а також на нерухоме та рухоме майно підозрюваних.

Зазначимо, що Артему Шилу також повідомили про підозру у ще одній справі - про заволодіння 117 млн грн при закупівлі кабелів для «Укрзалізниці», яку НАБУ і САП відкрили у березні 2024 року. Щодо цієї справи у САП повідомляли, що з 2021 року закупівлі «Укрзалізниці» контролював тіньовий «бек-офіс», який викрили правоохоронці.

З квітня 2021 року по кінець лютого 2023 року «Укрзалізницю» очолював Олександр Камишін, на цій посаді його змінив Євген Лященко, який керував компанією до жовтня 2024 року.

Автор : Іван Правдін
Читайте також:
Кримінал
Триває досудове розслідування. Підозрюваним загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
17:05
Кримінал
За 4,5 тис. доларів США ділки обіцяли вплинути на посадовців ТЦК та відпустити військовозобов’язаного додому.
17 лютого, 17:37
Політика
Протеже Матвія Бідного узяв контроль за відеозйомками для Мінмолодьспорту.
17 лютого, 10:03
Кримінал
Депутата міської ради викрили на організації системи відкатів.
15 лютого, 09:12
Кримінал
Ворог зелених зон і голова Земельної комісії Київської міської ради Михайло Терентьєв постане перед Фемідою. Його звинувачено у корупції.
12 лютого, 21:41