Слуга курток для ЗСУ. Хто заробляє на війні в Україні?
Племінник нардепа від Слуг з оборонного комітету Ради – Геннадія Касая був співзасновником фірми, яка є фігурантом корупційного скандалу
З початку року закупівлі Міністерства оборони регулярно стають приводом для журналістських розслідувань та гучних скандалів.
Про закупівлю яєць по 17 гривень вже вісім місяців знає вся країна. Але про те, що закупівлі Міноборони за дуже завищеними цінами мають системний характер, суспільство дізналося нещодавно. Завдяки новому скандалу з постачанням турецькою компанією зимових курток для ЗСУ.
Міністерство оборони під час воєнного стану зі зрозумілих причин – структура закрита. Але чи мають бути засекреченими закупівля їжі або одягу для військових – питання дискусійне. Бо завжди впирається у можливість зловживань.
Наразі маємо два факти.
Факт перший: наш колега журналіст Юрій Ніколов вже двічі схопив за руку Міноборони під час закупівель за завищеними цінами яєць та курток для української армії.
Факт другий: суспільство і досі не знає, хто стоїть за компаніями, які на цьому заробляють. Або не знає поки що.
"Українській правді" спільно з Центром протидії корупції вдалося підтвердити третій факт.
Одним із власників турецької компанії, яка отримала 30 мільйонів доларів від Міністерства оборони, і від якої відомство натомість отримало літні куртки замість зимових за завищеною в декілька разів вартістю, був племінник народного депутата президентської фракції "Слуга народу". Депутата, який входить до парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
Детальніше – у новому розслідуванні "Української правди ".
"Останній Бастіон" нагадує читачам, що влітку 2022 року українські виробники били на сполох, що Міністерство оборони не оголошує вчасно закупівель зимового одягу для бійців. Доставити тканину з Азії, пошити — це все місяці. Ці місяці було втрачено саме з вини міністерства та інших урядовців, які вчасно не вирішили проблемних питань. Тоді відразу був жирний натяк на те, що це неспроста. Мовляв, якщо закупівлю якісної та дешевої української форми саботують, то це комусь вигідно.
Так і вийшло. Міноборони з наближенням холодів уклало контракт із турецькою фірмою Vector avia hava araçlari на поставку зимового одягу. За даними патріотично налаштованих офіцерів з митного фронту України, ця фірма лише у жовтні—грудні ввезла до України з Туреччини 233 тис. курток на 20 млн дол. і 202 тис. штанів на 13 млн дол.
Ціна була прийнятною як для зимового одягу. Куртки від турків йшли по 86 баксів. Інший постачальник з Болгарії віз для Міноборони з Китаю куртки по 95 дол. Але проблема в тому, що з Туреччини насправді їхали не зимові куртки, а літні чи просто з лайно-тканини.
За нашими даними, середня вага китайських курток була два кілограми. А турецької — 1,1 кг. Це дуже схоже на різницю між літнім жакетиком і зимовою теплою курткою.
У розпорядженні ZN.UA є пакет супровідних документів на одну з партій товару від Vector avia. Тут чудово видно, як 4900 курток загальною вартістю 142 тис. дол. перетворюються на 4900 курток за 421 тис. дол.
Дорогою між турецькою й українською митницями куртки магічно перетворилися з «камуфляжних» на «зимові повітрозахисні» і на цьому перетворенні набрали державної ваги з 29 до 86 дол. за штуку.
Заступник Міністра оборони Денис Шарапов приніс на засідання антикорупційного комітету зимову куртку для ЗСУ, проте не з того контракту, про який писали журналісти.
"Заступник Резнікова Шарапов приніс на комітет військову зимову куртку, щоб показати, що ніякої зради немає. Що ніякої афери не було. Але проблема в тому, що ця куртка з контракту №VV2022-М1708. А журналісти писали про дивну поставку за контрактом №VV2022-М1908. Той випадок, коли одна цифра має значення", - йдеться в повідомленні ЦПК.
Спроба Дениса Шарапова обманути антикоркомітет Ради та профільну ТСК свідчить, що "керівники Міноборони не просто брешуть, а є частиною схеми".
Як виявилося, бізнес-партнери голови держави Андрія Єрмака заробляли на українських військових.
ЄРМАК АНДРІЙ БОРИСОВИЧ та Миленька Світлана Іванівна (1947 р.н., м.Київ) заснували ТОВ "М.Є.П.", яким керував ЄРМАК БОРИС МИХАЙЛОВИЧ (батько).
Ця Світлана Миленька має сина, на ім'я Миленький Владислав Миколайович (1970 р.н., м.Київ), дружиною якого є Миленька Наталія Іванівна (1970 р.н., м.Київ).
Ця Наталія Миленька заснувала ТОВ "КИЙЕНЕРГОІНВЕСТ" разом з людиною, на ім'я Плетньов Роман Вікторович (1974 р.н., м. Запоріжжя).
Цей Роман Плетньов власник турецької фірми Vector avia hava araçlari, на якій залишилась маржа від перетворення літнього одягу в зимовий.
Але на цьому історія не закінчується.
Як виявили журналісти "УП", до лютого 2023 року співзасновником фірми Vektor Avia був Олександр Касай - племінник нардепа від "Слуг коломийського народу" з оборонного комітету Ради – Геннадія Касая.
Олександр Касай - член збірної України по гандболу, а Владислав Миленький керував Федерацією гандболу України.
Нагадаємо, що шість депутатів від президентської партії "Слуга народу" (Арсеній Пушкаренко, Юлія Яцик, Максим Пашковський, Євген Шевченко, Артем Кунаєв, Геннадій Касай) брали участь в мітингу зрадника Богуслаєва у 2021 році, коли СБУ зірвало збори акціонерів Мотор-січі.
Про це повідомила журналіст Тетяна Ніколаєнко.
"Ок, всім бридко від розмов Богуслаєва. Але давайте поговоримо про інше. Скільки у Богуслаєва лояльних депутатів у Верховній Раді? Не скажете?
Тоді давайте повернемось у 31 січня 2021 року, коли СБУ зірвало збори акціонерів Мотор-січі, а Богуслаєв проводив мітинг про рейдерство. Тоді, згідно з повідомленнями ЗМІ, на місце подій прибула група нардепів з фракції Слуга народу (Арсеній Пушкаренко, Юлія Яцик, Максим Пашковський, Євген Шевченко, Артем Кунаєв, Геннадій Касай) та співробітники СБУ.
Наприклад, Геннадій Касай обрався на 74 окрузі в Запоріжжі. На той момент він очолював Палац Спорту "Юність" і був директором гандбольного клубу "Мотор". Вже тоді його називали людиною Богуслаєва. Знаєте, в якому комітеті працює Касай? Ага, нацбезпеки і оборони. Знаєте, що я сфотографувала на столі Касая, коли на комітети ще пускали журналістів? Прохання до Касая взяти радників з Мотор-січі.
Вибачте, в мене є велике питання, чи не суперечила робота деяких депутатів законам України. Хоча про що я, в комітеті нацбезпеки Льовочкін засідав", - зазначає Ніколаєнко.
Варто звернути увагу на деякі факти з біографії Геннадія Касая:
З 1989 по 1990 рік працював токарем запорізького виробничого об’єднання “Моторобудівник”.
З 2002 до 2008 року — начальник виробничо-диспетчерського бюро механічного цеху АТ “Мотор Січ”.
З 2008 до 2009 року був заступником начальника механічного цеху з виробництва АТ “Мотор Січ”.
На момент виборів він працював гендиректором спорткомплексу ПАТ "Мотор Січ" – підприємства, президентом і генеральним конструктором якого є ексрегіонал та екснардеп В'ячеслав Богуслаєв.
Наразі радники Богуслаєва стали помічниками Геннадія Касая у Верховній Раді. Зокрема, станом на 11 жовтня народному депутату Касаю на платних засадах допомагала лише Олена Афанасьєва. Вона була оплачуваною помічницею-консультанткою нардепа Богуслаєва чотири скликання поспіль, починаючи з 2006 року.
Крім Афанасьєвої, Геннадій Касай на 11 жовтня мав ще шістьох помічників, але на громадських засадах, тобто безоплатних. Серед них є Наталія Ульяненко, яка була радницею Богуслаєва в ПАТ "Мотор Січ".
У квітні 2020 Геннадій Касай зареєстрував законопроєкт, за яким пропонують ліквідувати Державний концерн «Укроборонпром».
Тож постає цілком логічне питання: коли СБУ візьметься за посіпак зрадника Богуслаєва, котрі зараз сидять у Верховній раді України, та разом з Єрмаком і Зеленським грабують воюючу країну.
зеленський, єрмак, яйцев, шарапов, касаї та інші зрадники і мародери мають сидіти на лаві підсудних, та відповідати за вчинені злочини.