Слуги урода продовжують узурпувати владу в Україні

Рада розширила повноваження ВЦА — в опозиції бачать загрозу для місцевого самоврядування у Києві, Дніпрі й Одесі.
На початку травня 2025 року Верховна Рада прийняла постанову, якою розширила повноваження начальника Гостомельської селищної військової адміністрації на Київщині.
Тепер він не тільки відповідатиме за оборонні та безпекові заходи, а й перебере на себе функції місцевої селищної ради, її виконкому та селищного голови — саме так свого часу сталося і в Чернігові.
В опозиції переконані: це — прецедент, який центральна влада може використати, щоб позбавляти повноважень і перебирати контроль над найбільшими містами країни, чиє керівництво демонструє власні політичні амбіції. Йдеться насамперед про Київ, Дніпро й Одесу.
«Репетиція усунення неугодних»
Про «гостомельську пастку» для місцевого самоврядування розмірковує у Facebook депутат Київської облради від опозиційної партії «Європейська солідарність» Володимир Горковенко. За його оцінкою, ухвалення Верховною Радою постанови, яка суттєво розширила повноваження очільника місцевої військової адміністрації в селищі на Київщині, може бути репетицією усунення неугодних владі міських голів.
Йдеться про рішення Верховної Ради, про яке сам законодавчий орган повідомив 2 травня. Згідно з ним, депутати проголосували за надання начальнику Гостомельської селищної військової адміністрації повноважень селищної ради, її виконкому, а також селищного голови. До цього, нагадаємо, начальник адміністрації Сергій Смаль не мав повноважень, аби повноцінно керувати громадою, комунальними закладами та підприємствами. Тепер він зможе управляти всім життям селища замість його колишнього очільника Юрія Прилипка, якого вбили російські військові ще у березні 2022 року, коли той їхав по гуманітарну допомогу.
«Це вкрай важливий та небезпечний прецедент для тилових міст. Є й приклади, коли ВЦА вводять у громадах, розташованих дуже далеко від зони бойових дій. А оскільки серйозного спротиву влада не відчула, вона цілком може піти далі, поширивши практику по всій Україні. Такий сценарій усе частіше обговорюється в кулуарах. Адже місцеві вибори восени виглядають примарними, а термін повноважень голів громад та місцевих рад спливає», — зауважив Володимир Горковенко у своєму дописі.
Неілюзорна загроза для Дніпра, Одеси й Києва
Найбільшою, вважає він, є небезпека для трьох міст: Дніпра, де міським головою є Борис Філатов; Одеси, де Геннадій Труханов став «особливо токсичним», а в місті періодично стаються замахи й убивства проукраїнських активістів. Зеленський, який нещодавно побував у місті, не зустрівся з міським головою — і той, буцімто, «публічно скаржиться», що в Офісі президента йому «ставлять незручні запитання». Найбільша загроза, на думку Горковенка, стосується саме Києва, де Віталій Кличко має ще й президентські політичні амбіції.
«Конфлікт за Київ між Офісом президента та Кличком триває давно. І без адміністративних рішень Банковій складно вирішити його на свою користь. Попри кримінальні справи, обшуки та тиск — Кличко тримається, використовуючи, зокрема, потужні зв’язки за кордоном», — зазначив Володимир Горковенко.
Додамо, що описаний сценарій поки що може бути реалізований лише теоретично — і тільки за умови, що строк повноважень місцевої влади в Києві та загалом по країні завершиться восени 2025 року, а воєнний стан ще триватиме. У тому, що ця умова буде дотримана, сумнівів майже немає: проведення виборів цьогоріч справді опинилося під великим питанням. Водночас важливо розуміти, що у випадку з Гостомелем Верховна Рада вдалася до виняткового кроку — там селищний голова загинув, і не було кому його замінити. Тож депутат облради (від партії-партнера УДАРу Кличка), найімовірніше, усе ж гіперболізує загрозу — що, звісно, в українських умовах зовсім не означає, що її не спробують реалізувати на практиці.
Як Верховна Рада вже намагалася стримати Кличка, а той лише збільшив власні повноваження
У центральній владі прямо не висловлювали побажань позбавити міського голову Києва його повноважень. Втім, у лютому 2024 року Верховна Рада вже створила ТСК — тимчасову спеціальну (не слідчу!) комісію з депутатів і представників самоврядування, яка мала дослідити ефективність влади у Києві та встановити причини збоїв у критичній інфраструктурі — на метро, мостах тощо. Та діяльність цієї комісії швидко перетворилася на фарс, і її вирішили тихо закрити вже влітку 2024 року.
Своєю чергою, і сам Віталій Кличко вступив у суперечку з очільником КМВА Тимуром Ткаченком щодо повноважень. Ми повідомляли, що з метою недопущення витіснення міського голови з Києва так само, як це трапилось у Чернігові, 11 березня 2025 року він подав до Київради проєкт рішення, яким депутати перерозподілили повноваження, суттєво скоротивши їх для свого опонента. У документі мета зазначена достатньо чітко: забезпечити безперервність функціонування органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану. Київрада ухвалила цей документ на одному з останніх засідань.