Сотні тисяч росіян переїхали на окуповані території України
За час окупації до Криму незаконно прибуло 800 тис. громадян московії.
З 2014 року на території України росіяни вчинили надзвичайну кількість воєнних злочинів, злочинів проти людяності та інших грубих порушень прав людини. Багато з цих злочинів мають системний характер і реалізовуються росією як послідовна державна політика. Одним із таких злочинів є зміна демографічного складу населення окупованих територій України.
Як росіяни змінювали демографічний склад тимчасово окупованих територій — роз’яснив Владислав Мірошниченко аналітик Української Гельсінської спілки з прав людини.
Росія розпочала проводити таку політику одразу після окупації Криму. На жаль, ця політика держави-окупанта виявилась успішною. За різними оцінками, у Крим із 2014 року незаконно прибуло до 800 000 громадян Росії, а близько 100 000 українців навпаки — покинули півострів. На території окупованого півострова ключовими елементами цієї політики були:
- пільгове іпотечне кредитування;
- переміщення російських військових, правоохоронців, державних, медичних та освітніх працівників, суддів та їхніх родин;
- видворення українців на материкову частину України;
- стимулювання переїзду українців на російську територію.
Ідентичну політику держава-агресор проводить на інших тимчасово окупованих територіях після початку повномасштабного вторгнення.
Але на цей момент колонізаційна політика є не настільки успішною як в Криму, оскільки інтенсивність бойових дій не дозволяє мотивувати цивільних росіян масово переміщатися на окуповані території. Певним винятком можна вважати великі окуповані міста України, які розташовані відносно далеко від лінії фронту і які росіянами можуть вважатися «тиловими», наприклад — Маріуполь.
Окрім цього, заселення та відбудова таких міст є для росії політичним проєктом, який має продемонструвати російській внутрішній аудиторії і бажано всьому світові, що міста під російською окупацією «процвітають».
Окремо варто наголосити на започаткуванні московією масштабної програми підтримки пільгового іпотечного кредитування для купівлі житла на окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей.
Умови іпотечного кредитування на окупованих територіях та для осіб, які мешкають на цих територіях, є набагато привабливішими у порівнянні з іншими доступними програмами. Це безпосередньо сприятиме переїзду на окуповані території мешканців московії та, одночасно, створює для українців з окупованих територій привабливі умови для переїзду на росію. Запровадження такої програми могло відбутися лише з політичних мотивів, а беручи до уваги досвід імплементації подібної політики в окупованому Криму, можна з впевненістю констатувати, що пільгове іпотечне кредитування стане одних із головних стовпів колонізаційної політики московії й на інших окупованих територіях України.
Нинішня російська політика зі зміни демографічного складу населення окупованих українських територій є безпосереднім продовженням політики, яка реалізовувалася з 2014 року. В умовах інтенсивних бойових дій та незаконно запровадженого росіянами на цих територіях «воєнного стану» потік російських мігрантів залишається відносно стриманим, тому процеси зі зміни демографічного складу населення відбуваються повільно і на цей момент не є сталими. Разом з тим не варто сумніватися, що у випадку «замороження» війни сотні тисяч українців, які виїхали з окупованих територій, вже ніколи туди не повернуться, а на їхньому місці дуже швидко опиняться сотні тисяч громадян московії.