США стверджують, що китайська повітряна куля була частиною шпигунської програми

Опінії
11.02.2023, 11:45
DJI як окремий вид шпигунського мистецтва
DJI як окремий вид шпигунського мистецтва

Свідки кажуть, що на повітряній кульці були частини з англійським написом

Журналіст видавництва Bloomberg

Китайська повітряна куля, яка пролетіла через США, була здатна збирати сигнали зв’язку та була частиною військової шпигунської програми, яка охоплювала понад 40 країн, заявили представники адміністрації Байдена.

Адміністрація Байдена представила нові докази в інформаційному бюлетені Держдепартаменту про можливості повітряної кулі, а також на відкритих слуханнях і закритих брифінгах на Капітолійському пагорбі в четвер, намагаючись протистояти наполяганням Китаю, що це був нешкідливий пристрій для моніторингу погоди, який злетів з курсу.

Для підтвердження цього адміністрація надала рідко розголошувані подробиці, зокрема те, що зображення високої роздільної здатності, надані літаками-розвідниками U-2, які пролітали повз повітряну кулю, виявили низку обладнання для спостереження. За словами чиновників, це обладнання могло збирати та геолокувати комунікації, а сонячна батарея давала достатньо енергії для роботи кількох датчиків збору.

Процес збирання залишків розвідувального пристрою
Процес збирання залишків розвідувального пристрою

«Цей безвідповідальний вчинок повністю продемонстрував те, що ми давно визнали, оскільки КНР стала більш репресивною вдома та більш агресивною за кордоном», — сказала законодавцям заступник держсекретаря Венді Шерман, посилаючись на офіційну назву Китаю — Китайська Народна Республіка.
 
Офіційні особи США зараз намагаються викрити та протистояти тому, що вони вважають ширшими шпигунськими зусиллями Китаю разом із союзниками. Згідно з адміністрацією, вони також розглядають можливість вжиття заходів проти китайських організацій, пов’язаних зі збором розвідданих, після виявлення китайського виробника повітряних куль, який продає продукцію китайським військовим.

У знахідці, яка викликає нові питання щодо походження компонентів повітряної кулі, представники адміністрації сказали законодавцям, що повітряна куля мала компоненти західного виробництва з написом англійською мовою, повідомили люди, знайомі з цим питанням.

Наразі не було зрозуміло, чи було напис виявлено до того, як повітряну кулю збили в суботу, чи його знайшли в уламках пізніше. Роботи з відновлення корисного вантажу повітряної кулі тривали.

Федеральне бюро розслідувань прочісує уламки, але представники ФБР, які поінформували журналістів у четвер, сказали, що перевірка знаходиться на початковій стадії, і агенти ще не бачили основного корисного вантажу повітряної кулі.
Відповідь Китаю

Нові подробиці, оприлюднені в четвер, включаючи твердження про те, що пристрій був частиною ширшого військового флоту, посилять напругу в американсько-китайських відносинах. Адміністрація Байдена заявила, що виробник повітряної кулі, якого вона не назвала, мав пряме відношення до Народно-визвольної армії.

За даними Пентагону, Китай відмовив у телефонній розмові між міністром оборони Ллойдом Остіном і його китайським колегою, міністром оборони Вей Фенхе, відразу після того, як повітряна куля була збита біля узбережжя Південної Кароліни 4 лютого.

«Протягом останніх кількох місяців НОАК продовжувала розглядати стосунки «міл-міл» як щось, що вони можуть вмикати та вимикати, щоб висловити невдоволення іншими речами, що відбуваються», — сказав помічник міністра оборони Елі Ратнер комітету Сенату з міжнародних відносин у четвер. «Ми вважаємо, що це дійсно небезпечно. Ми продовжуємо тримати простягнуту руку».

Міністерство оборони Китаю заявило в четвер, що воно відмовилося від переговорів із США щодо повітряної кулі, оскільки «застосування сили порушує міжнародну практику та створює поганий прецедент», згідно із заявою речника Тан Кефея. «США не створили належної атмосфери для діалогу», — додав він, назвавши збиття цивільної повітряної кулі, яку Китай вважає «безвідповідальним».

Розкриття повітряної кулі минулого тижня призвело до відкладення давно запланованої поїздки держсекретаря Ентоні Блінкена до Китаю в рамках спроб нормалізувати зв’язки між двома найбільшими економіками світу. 

Офіційні особи США заявили, що вони вжили заходів, щоб звести нанівець здатність повітряної кулі збирати розвідувальні дані, коли вона перетинала континентальну частину США, але нове твердження про те, що вона здатна активно збирати конфіденційні повідомлення, може посилити критику республіканців щодо того, що адміністрація Байдена мала діяти раніше, починаючи стріляти спустивши повітряну кулю замість того, щоб чекати, поки вона перетне країну, щоб її можна було спустити над водою.

Реакція Конгресу

Палата представників одноголосно проголосувала за засудження Китаю за політ на повітряній кулі, хоча законодавці продовжували розділятися, в основному за партійними позиціями, щодо того, чи правильно діяла адміністрація.

США стверджують, що китайська повітряна куля була частиною шпигунської програми_3

Після брифінгу адміністрації для членів Палати представників Адам Шифф, демократ від Каліфорнії, сказав: «Вони відповіли на всі наші запитання. І я вважаю, що адміністрація прийняла правильне рішення щодо його збиття і коли вони вирішили його збити. Я думаю, що це становило б реальний ризик для людей на місці».

Але республіканка Сьюзен Коллінз зі штату Мен заявила на слуханнях у Сенаті, що «не віриться, що не було жодної можливості безпечно збити цю шпигунську повітряну кулю», коли вона перетинала країну. «За логікою адміністрації, ми б дозволили китайцям літати на повітряній кулі та вести спостереження над Пентагоном».

Сенатор-демократ від штату Монтана Джон Тестер, де вперше стало відомо про наявність повітряної кулі, сказав, що її слід було збити, коли вона пролетіла над Аляскою. «Я не хочу, щоб клята повітряна куля летіла над Сполученими Штатами», — сказав він. 

Генерал-лейтенант Дуглас Сімс , керівник операцій Об’єднаного штабу, відповів, що на Алясці, як і в інших місцях, занепокоєння викликає «майже нульова ймовірність супутнього збитку» на землі. Мелісса Далтон, помічник міністра оборони з питань національної оборони, додала, що рятувальні операції для дослідження можливостей повітряної кулі були б складними та «дуже небезпечними» у глибоких і крижаних водах біля Аляски.

Автор: Ієн Марлоу, - Bloomberg

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також:
Опінії
Вам не здається, що закордонні медіа (насамперед американські) замінили в нас офіційні канали інформування?
09:00
Опінії
Де галас? Де обуренні натовпи патріотів зі свинками на Банковій?
вчора, 16:56
Опінії
Хто і як реалізує в Україні, яка 10 років воює проти росії, нацибільшовицьку освітню доктрину імені Гітлера-Сталіна-Пол Пота? Розбираємося!
вчора, 13:46
Опінії
Понад 10 років тому Демпартія США і Пінчук породили нову професію «громадський активіст»
вчора, 10:39
Опінії
Майже усі фальсифікатори справи Шеремета на свободі і продовжують наносити шкоду державі і народу.
вчора, 09:27
Опінії
Але зараз це немає ніякого сенсу — вона б цей бардак просто очолила би.
11 грудня, 09:45