Стали відомі лауреати Нобелівської премії з хімії-2024

09.10.2024, 15:24
Стали відомі лауреати Нобелівської премії з хімії-2024

Нобелівську премію з хімії присудили за дизайн і прогнозування структури білків

Шведська королівська академія наук оголосила лауреатів Нобелівської премії з хімії.

У 2024 році половину премії отримав Девід Бейкер (David Baker) за комп'ютерний дизайн білків, а іншу половину — Деміс Гассабіс (Demis Hassabis) і Джон Джампер (John M. Jumper) за передбачення їхньої структури. Лауреатів оголосили під час онлайн-трансляції на сайті Нобелівської премії.

«Одне з відкриттів, визнаних цього року, стосується створення вражаючих білків. Інше – про здійснення 50-річної мрії: передбачити структуру білків за їх амінокислотними послідовностями. Обидва ці відкриття відкривають широкі можливості», – каже Хайнер Лінке, голова Нобелівського комітету з хімії.

Білки зазвичай складаються з 20 різних амінокислот, які можна описати як будівельні блоки життя. У 2003 році Девіду Бейкеру вдалося використати ці блоки для розробки нового білка, який не був схожий ні на один інший білок. З тих пір його дослідницька група створювала білкові сполук, які можна використовувати як фармацевтичні препарати, вакцини, наноматеріали та крихітні сенсори.

Друге відкриття стосується передбачення білкових структур. У білках амінокислоти з’єднані разом у довгі нитки, які складаються в тривимірну структуру, яка є вирішальною для функції білка. З 1970-х років дослідники намагалися передбачити структуру білків за амінокислотними послідовностями, але це було, як відомо, важко. Однак чотири роки тому стався приголомшливий прорив.

У 2020 році Деміс Хассабіс і Джон Джампер представили модель штучного інтелекту під назвою AlphaFold2. З його допомогою вони змогли передбачити структуру практично всіх 200 мільйонів білків, які ідентифікували дослідники. З моменту прориву AlphaFold2 використовували понад два мільйони людей зі 190 країн. Серед безлічі наукових застосувань дослідники тепер можуть краще зрозуміти стійкість до антибіотиків і створити зображення ферментів, які можуть розкладати пластик.

«Життя не могло б існувати без білків. Те, що тепер ми можемо передбачати структури білків і створювати власні білки, приносить найбільшу користь людству», – деться у заяві на сайті Фонду Нобеля.

Торік лауреатами премії з хімії стали Мунгі Бавенді, Луїс Брюс та Алексей Єкимов за відкриття та синтез квантових точок. Їхній винахід зараз активно застосовують у буденному житті, зокрема в телевізорах та світлодіодних лампах.

Читайте також:
Життя
Лауреати Нобелівської премії запропонували нове розуміння того, чому між країнами існує така велика різниця в рівні добробуту.
14.10.2024, 15:25
Світ
Південнокорейська письменниця Хан Ган, відмовилася від святкувань та пресконференції через війни у світі.
12.10.2024, 19:33
Життя
Лауреаткою Нобелівської премії з літератури 2024 року стала південнокорейська письменниця Хан Канг.
10.10.2024, 16:22
Життя
Ними стали Джон Гопфілд та Джефрі Еверест Гінтон
08.10.2024, 15:43
Життя
У перший день Нобелівського тижня, 7 жовтня, комітет обрав лауреатів у галузі фізіології та медицини.
07.10.2024, 16:45
Книги
Нобелівський комітет у Стокгольмі назвав ім'я лауреатки премії з літератури 2022 року - нею стала французька письменниця Анні Ерно
06.10.2022, 18:10