Суд повернув Коломойському Сахалінське родовище

ПОЛІТИКА
07 серпня, 10:45
Суд повернув Коломойському Сахалінське родовище

Через анулювання спецдозволу видобуток на родовищі припинився наприкінці 2023 року

Шостий апеляційний адміністративний суд дозволив ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» відновити видобуток природного газу та рідких вуглеводнів на Сахалінському нафтогазоконденсатному родовищі у Харківській області. Відповідне рішення суд ухвалив на засіданні 6 серпня.

Апеляційний суд ухвалив постанову, згідно з якою анулювання спецдозволу було скасовано за нововиявленими обставинами.

Нагадаємо, «Укрнафтобуріння» з 1 грудня 2023 р. повністю зупинила видобуток на Сахалінському родовищі на виконання рішення суду за позовом Держгеонадр щодо анулювання дії спецдозволу компанії.

Суд скасував спецдозвіл для «Укрнафтобуріння» для користування надрами. Торік у грудні Верховний Суд відмовив АРМА в оскарженні рішення.

У справі фігурує «Укрнафта», яка уклала договір на управління корпоративними правами «Укрнафтобуріння». «Укрнафта» була націоналізована у листопаді 2022 року. Її співвласником був олігарх Ігор Коломойський.

«Укрнафта» хоче отримати в управління корпоративні права компаній, які частково раніше належали Коломойському та його партнерам, а на початку квітня за рішенням суду були передані Агентству з розшуку та менеджменту активів (АРМА).

Зокрема, компанія хоче отримати в управління «Укрнафтобуріння», ТОВ «Сахалінське», ТОВ «Сіріус-1» та ТОВ «Іст Юроуп Петролеум».

ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» - а початку 2010 року Мінекології видало нову ліцензію на розробку Сахалінського родовища компанії «Укрнафтобуріння» (УНБ). До того підприємство намагалося її отримати понад чотири роки.

До 2009 року основним акціонером УНБ був колишній міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський.

Наприкінці 2009 року він перепродав свою частку структурам групи «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, які після операції сконцентрували майже 90% компанії.

Після перемоги Януковича на виборах Міністерство екології та Державна служба геології та надр, очолювані Миколою Злочевським та Едуардом Ставицьким, ліцензію відібрали.

Проблеми у компанії були, допоки новими акціонерами УНБ не стали дві британські компанії — Ariana Business Ltd та Ares Systems Ltd.

У грудні 2012 року ці структури викупили у «приватівської» офшорної компанії Deripon Comercial Ltd 45% УНБ.

У 2012 серед власників УНБ з’являється ТОВ «Голден Деррік».

У 2014 держава розриває договори з «Голден Деррік» через суди. Коломойський намагається повернути контроль над активом. Але невдало.

У 2016 році акціонером в УНБ став колишній нардеп та партнер Ігоря Коломойського Віталій Хомутиннік.

У 2017 стало відомо, що 67% «Голден Деррік» належить офшору Hartlog Limited з орбіти власника MosCityGroup Павла Фукса.

Станом на 2024 рік компанія ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння» має кількох власників:

  • 22,4% належить британській Ares Systems Ltd,
  • 45% — кіпрській Deripon Commercial Ltd,
  • 22,4% — британській Ariana Business Ltd,
  • 10 % — нідерландській JKX Ukraine.

У 2023 всі ці активи були передані Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).

У лютому 2023 Державне бюро розслідувань (ДБР) повідомило, що спільно зі Службою безпеки України (СБУ) викрили протиправну діяльність колишніх високопосадовців, які отримували незаконні надприбутки від видобутку газу з державних надр.

Тоді ж відбулися обшуки за місцями фактичного проживання фігурантів.


Довідково:

Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище — належить до Талалаївсько-Рибальського нафтогазоносного району Східного нафтогазоносного регіону України. Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище в Краснокутському районі Харківської області є найбільшим в Україні. Воно було відкрите у 1981 році, і містить понад 30 мільярдів кубометрів природного газу, 1,7 мільйонів тонн газоконденсату і стільки ж нафти.

Розташоване в Харківській області на відстані 15 км від м. Краснокутськ.

Знаходиться в центральній частині півн. прибортової зони Дніпровсько-Донецької западини.

Підняття виявлене в 1975 р.

Структура являє собою куполовидну криптодіапірову складку з крутим південним крилом; у нижній частині верхньовізейських відкладів розміри купола близько 6,0х5,0 м, амплітуда близько 450 м. У 1981 р. з відкладів серпуховського ярусу (інт. 4280-4308 м) отримано фонтан газу дебітом 143 тис. м³/добу через штуцер діаметром 8 мм.

Поклади нафти пластові, склепінчасті, тектонічно екрановані, деякі літологічно обмежені. Колектори — пісковики.

Експлуатується з 1984 р. Режим нафтових Покладів — розчиненого газу та газової шапки, газоконденсатних — газовий. Запаси початкові видобувні категорій А+В+С1 — 1144 тис.т нафти; конденсату — 1094 тис. т. Густина дегазованої нафти 828—850 кг/м³. Вміст сірки у нафті 0,046-0,056 мас.%.

У діючому видобувному фонді Сахалінського НГКР станом на 01.01.2018 р. перебувала 31 свердловина, з яких двадцять три газоконденсатних (5, 7, 13, 14, 15, 17, 18, 21, 25, 27, 31, 34, 38, 40, 51, 53, 57, 80, 100, 111, 113, 114, 115) та вісім нафтових (10, 52, 54, 55, 70, 72, 74, 75, 82).

Практично всі нафтові свердловини експлуатуються газліфтним способом, в якості джерела газліфтного газу використовується високонапірний газ газоконденсатних покладів.

У консервації та очікуванні капітального ремонту знаходились дві свердловини 4 та 11, свердловина 19 перебувала в очікуванні переведення на вищезалягаючий горизонт.

Одна свердловина (116) перебувала у спостережному фонді.

Три свердловини перебували у спеціальному фонді: одна нагнітальна (56) та дві водозабірні (61, 62).

Десять свердловин ліквідовано, чотири (2, 6, 12, 16) з геологічних та шість (1, 3, 8, 30, 33, 50) – з технічних причин.

В бурінні та освоєнні після буріння знаходилось чотири свердловини (20, 37, 44 та 48).

Своєю чергою «Останній Бастіон» нагадує читачам, що у 2006 році попри арешт і заборону на відчуження всього майна ДП НАК «Надра України» «Полтавнафтогазгеологія», накладені виконавчою службою Полтавської області в рамках зведеного виконавчого провадження, тодішній керівник НАК «Надра України» Едуард Ставицький передав майно, спецдозволи на користування надрами підприємства, підряди на буріння та капітальні ремонти новоствореній ним та його компаньйонами компанії «Голден Деррік».

Водночас Ставицький украв у «Полтавнафтогазгеології» спецдозвіл на стратегічне для держави Сахалінське родовище, тільки підраховані запаси на якому налічували понад 30 млрд. куб. м. газу.

Щоб вивести родовище зі стратегічних запасів держави, Ставицький, Присяжнюк, Медведчук, Аваков, Коломойський, Котвицький, Злочевський, Данілов, Льовочкін, Фурсін, Фокін сфальсифікували в ДКЗ геологічні дані по запасах родовища, зменшивши їх у кілька разів.

Зазначені особи в рамках спільної діяльності роками експлуатували родовище на «віджатих» у «Полтавнафтогазгеології» свердловинах, завдавши державі збитків у кілька мільярдів доларів, - зазначив колишній очільник «Полтавнафтогазгеології» Геннадій Сікалов.

Цими діями Ставицький та інші фактично вкрали у держави підприємство «Полтавнафтогазгеологія», нанісши державі Україна шалених збитків.

Потім голова НАК «Надра України» Тарас Кузьмич домігся визнання банкрутом ДП НАК «Надра України» «Полтавнафтогазгеологія».

Цим самим він унеможливив повернення викраденого стратегічно важливого для держави Сахалінського родовища у державну власність, бо ДП НАК «Надра України» немає жодного відношення до Сахалінського родовища, а єдиним ліцензіатом, який мав право на розробку родовища було «Полтавнафтогазгеологія», яке було створене у 1996 році.

А саме НАК «Надра України» було створено у 2000 році Злочевським і компаньйонами з метою розкрадання державного майна та передачі його в руки олігархів.

Зеленський та Єрмак реалізують золоте правило революції : «грабувати награбоване».

Минулого місяця стало відомо, що АРМА вносить зміни до кодексу про надра, аби запустити роботу Сахалінського родовища.  

Ставлениця Єрмака Олена Дума тоді пояснила, що це дозволить видобувати газ без спецдозволу у період дії режиму воєнного стану.

Автор : Іван Правдін
вибір редакції
Читайте також:
Новини
Для монополіста Нафтогаз не важливо, що написано в законі. важливо те, за що платять премію.
26 серпня, 09:27
Світ
Вага дорогоцінного каменю оцінюється у 2492 карати. Цей алмаз видобули у Ботсвані, яка до 1970-х років була колонією Британської імперії.
25 серпня, 10:36
Політика
Зеленський Єрмак дозволили проросійській агентурі грабувати українські надра.
24 серпня, 11:11
Політика
«Горизонтам» Козицького зупинили право користуватися родовищем у Львівській області.
21 серпня, 08:42
Політика
02 квітня 2024 року було проведено закупівлю на споруджування свердловини №179 Анастасівського родовища.
02 квітня, 15:10
Світ
Запаси «чорного золота» у водах Ґвінейської затоки оцінюються у 1,5-2 мільярда барелів. Основні вигодонабувачі — компанії «Eni» і «Petroci».
11 березня, 14:54