Танення льодовиків в Антарктиді може призвести до виверження 100 прихованих вулканів
Танення льодовиків, викликане зміною клімату, може призвести до активації понад 100 прихованих під крижаним щитом вулканів.
Дослідження показують, що зниження тиску на магматичних вогнищах під льодом збільшує ймовірність підльодовикових вивержень, що створює умови для самого крижаного щита і глобальної кліматичної системи.
Антарктида, розділена Трансантарктичними горами, є домом для активних вулканів, таких як гора Еребус з її лавовими озерами. Однак найбільшу тривогу викликають менші за розміром вулкани, число яких перевищує сотню. Поки що вони приховані під льодами.
Проведені вченими симуляції показують, що поступове танення крижаного покриву вивільнить ці структури. У деяких сценаріях це може призвести до вивержень. В інших же для викиду магми танення льодовика зверху зовсім не потрібно.
Підльодовикові виверження можуть проходити непомітно, але їхні наслідки дуже відчутні. Тепло, що виділяється, посприяє таненню льоду, послабить крижаний покрив і спровокує подальші вулканічні процеси, створюючи ефект замкнутого кліматичного зворотного зв’язку. Вчені підкреслюють, що все це може тривати кілька років.
Розуміння ролі цих процесів необхідне для розуміння ризиків і прогнозування довгострокових змін, які можуть виникнути в кліматичній системі Землі.