Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ

ПОЛІТИКА
31.05.2021, 13:02
Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ

Нерухомість на 200 мільйонів, російські паспорти та 200 смертей

Нерухомість на понад 200 мільйонів гривень, родичі з російським громадянством та бізнесом у Криму. Біографія “засекреченого” контррозвідника СБУ, який став заступником голови Служби зовнішньої розвідки в розслідуванні Лесі Іванової “Розвідкою по нирках” для програми “Наші Гроші з Денисом Бігусом”
 

Сергій Семочко – керівник економічної контррозвідки СБУ, потім очільник столичного управління СБУ, потім перший заступник керівника Служби зовнішньої розвідки. Другий розвідник в країні. Людина-загадка. Ще кілька років тому навіть його фото було неможливо відшукати. Хоча листи за його підписом кілька років тому зупинили закупівлі життєво необхідних ліків у всій країні.

Контррозвідкою по нирках

Життя хворих на ниркову недостатність залежить від кількох мішків із 2 літрами препарату, яким щоденно промивають організм від токсинів. Таке лікування – дороге, тож його гарантує і закуповує для хворих держава.

«1 процедура коштує близько 250 грн. До 4 процедур на добу, 365 днів на рік. Тобто лікування 1 людини понад 300 тис гривень. Ось це лікування державі обходиться більше чверті мільярда гривень на рік», – розповідає редактор інтернет-видання «Наші Гроші» Юрій Ніколов.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_1

Загалом у світі є два найбільших виробників діалізних препаратів: американці Baxter і німці Fresenius. Перші історично переважають на світовому і українському ринку. Ліки та засоби їх введення від різних виробників роками вважалися не взаємозамінними. Хто чим почав лікуватись, той тим і продовжував.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_3

Тож чиновники від медицини роками закуповували ті препарати, якими вже лікувалися пацієнти. Для цього виписували тендери під конкретного виробника. Формально це була «схема» – вимоги тендерної документації підганяли під потрібну фірму. Але з огляду на медичний аспект  ця практика існувала багато років і існувала цілком спокійно.

Аж поки нею раптом не зацікавилося СБУ. На облздрави в 16-17 році посипалися листи від економічної контррозвідки за підписом особисто Семочка.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_5
Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_7
Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_9
Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_11

По суті він казав лікарям: те, що ви вважаєте не взаємозамінним, можна замінювати. Для посилення ефекту листи інформували про кримінальні провадження по фірмі «Діавіта» – постачальнику американських препаратів, на котрих «сиділа» абсолютна більшість пацієнтів.

У «Діавіті» переконують: і листами, і провадженнями СБУ боролася не за тендери, а за хабарі, бо  справи з’явилися після того, як фірма відмовилася платити спецслужбі відкати.

«Їм дуже важливо було показати, що НЕ платити – не можна, – запевняє Сергій Христинченко, директор департаменту «Діалізна терапія» компанії «Діавіта».

Не секрет, розповідає він, що роками фармбізнес в Україні доїв бюджет і косив від податків за допомогою офшорних схем. А СБУ, яка ці схеми знала і бачила, роками доїла фармбізнес – заробляла на тому, що ці схеми … не чіпала. І займалося цим, каже Христинченко, саме економічна контррозвідка СБУ,  котру два роки очолював Семочко.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_13

«СБУ повинні запитати виробника – по якій ціні відвантажував товар на транзитну компанію, а потім запитати, з якою ціною цей товар приходить в Україну. Це видно – ця різниця і є дельта, яка виводиться в офшор. Що робить насправді СБУ? Вони не кажуть “давайте ви так більше не робіть”. А “ви нам заплатіть і далі возіть, ми до вас претензій мати не будемо”. Дистриб’ютор знімає на офшорі колосальні гроші, 700-800 тис – мільйон доларів, це СБУ не побачить суму. Їм простіше СБУ віддати разово 100-150 тис дол. в рік і працювати далі. І вовки ситі і вівці цілі».

З 2015 року цей постачальник возить препарати напряму від виробника. Тоді ж і привід платити відкат СБУ відпав. А от в СБУ з’явилися питання до діалізних закупівель саме у цього постачальника.

«Приходило з управління контррозвідки людей 7-8, якщо не 12, – згадує Христинченко. – Важливі прізвища тих, хто їх посилав, а посилало їх керівництво департаменту. І листи – вони підписані однією й тією ж людиною, яка очолювала це Головне управління контррозвідки СБУ».

Доки СБУ під керівництвом Семочка “воювало” з замовниками та постачальником за відкат – закупівлі просто зупинилися.

Володимир Гончарук, хворий з нирковою недостатністю, на діалізі вже 12 років. Йому півтора місяці не видавали необхідний для діалізу препарат. Протримався лише тому, що навчений попередніми перебоями із постачанням – мав  запас. Так вижив сам і так допоміг вижити ще одному знайомому пацієнту.

Але так пощастило не всім: «Ніде його купить не можна було  – це держзакупівлі та в продажі в аптеках його нема. Тобто реально його ніде немає. І в той момент чуємо – скоро людям буде каюк. З інших міст передавали розчини в ті міста, де не було розчинів, бо вже кричали – рятуйте, бо немає, ми помремо. І простроченими мішками користувалися».

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_15

Кризу змогли пережити не всі: «Частина пацієнтів, котрі не могли за медичними показниками бути взяті на гемоліаліз або на трансплантацію – загинули. Таких пацієнтів не менше 200», – розповідає Христинченко.

Копієчка до копієчки або магія СБУшного калькулятора

Озвучені дистриб’ютором діалізних ліків суми хабарів/відкатів, які контррозвідка СБУ роками знімала з бізнесу, не лишали сумніву – ці гроші десь мали осісти. Побачити їх можна було б у деклараціях співробітників СБУ. Проте 2016 року у СБУ вирішили, що їхні доходи, будинки, квартири, машини й решта – це все «державна таємниця».

Однак ми можемо допомогти заповнити прогалину.

Як удалося з’ясувати програмі, по місту Семочко пересувається на чорному, наглухо тонованому «Ленд Крузері» з номерами, зареєстрованими на людину, якої не існує. Коли Семочко очолював Київське СБУ, цей позашляховик можна було регулярно спостерігати під столичним главком. Можна було б припустити, що автомобіль службовий. Проте ні – відколи Семочко перейшов у Зовнішню розвідку, цей же позашляховик почав регулярно з’являтися в офісі розвідників.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_17

Навряд чи СБУ-шники подарували розвідникам Семочка з приданим. Але звідки тоді у пожиттєвого чиновника ніби як свій Ленд Крузер на номерах прикриття? А може є іще щось чим він користується, хоча офіційно не володіє?

Так, є.

За спостереженнями програми, Ленд Крузер щоранку приїздить забирати свого пасажира в закрите котеджне містечко у престижному районі Конча-Заспа під Києвом. Щоразу паркуючись під одним і тим же будинком.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_19

Добротний будинок на 333 квадрати. Офіційно його  в лютому 2016 року придбала жінка, на ім’я Тетяна Лисенко. Тут же в Козині, неподалік, є ще два величезних будинки, нещодавно оформлених на її дочку. Але про них пізніше. Для початку – ким Тетяна Лисенко доводиться Сергієві Семочку?

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_21

Ще у 2013 році вони приватизували сусідні ділянки під Ялтою, де, нагадаємо, Семочко працював до анексії. Але ці двоє – більше ніж сусіди. Ще давніше за адресою Лисенко у Ялті був приписаний Семочко Андрій Олексійович. За низкою ознак (однакові прізвища, по батькові, місце народження, географія переїздів: Енергодар – Ялта – Київ) найвірогідніше Андрій – брат Сергія Семочка.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_23

Окрім цього в соцмережах дітей Лисенко від першого шлюбу – постійно фігурує ще третя дитина, хлопчик, якого вони називають братом.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_25

В Інстаграмі цей хлопчик має ім’я Ілля, а у ВКонтакті зараз підписаний як Ілля Лисенко. Однак, якщо погортати історію аканту на кілька років назад – виявиться, що раніше «Ілля Лисенко» називався «Ілля Семочко». У ВКонтакті є ще щонайменше три акаунти «Ілля Семочко» і вони пов’язані з цим спільними друзями й днем народження.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_27

Чому це важливо? Тому що, за даними майнового реєстру, у 2011 р., в Ялті, Кримський главк СБУ видав Сергієві Семочку квартиру. Приватизував її він навпіл – з Семочком Іллею Сергійовичем, тобто – сином.  Найвірогідніше, це і є той самий Ілля Лисенко/Семочко, котрого нині називають братом діти Тетяни Лисенко.

Ці докази дозволяють зробити висновок, що Тетяна Лисенко є дружиною – офіційною чи неофіційною – Сергія Семочка. А Анастасія Лисенко (у шлюбі Котон), Станіслав та Ілля Лисенки – перебувають з розвідником-сбушником у родинних стосунках. І яскраво висвітлюють його справжній майновий стан.

Тут же, в Конча-Заспі, неподалік від будинку Тетяни Лисенко, падчерка Семочка Анастасія зимою 17 року купує ще один. І ми навіть знаємо, скільки він міг їй коштувати.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_29

Восени 2016 року "Наші Гроші" розповідали про нерухомість іншого відомого СБУшника, ексочільника управління по боротьбі з корупцією – Юрія Артюхова. Аби зрозуміти, скільки міг коштувати такий маєток – порівнювали його з сусідами. Тоді й виявилося, що будинок зліва від Артюхова – якраз продавався. Продавався він за два мільйони доларів. І буквально через пів року саме цей будинок придбала Анастасія Котон. Сусідкою через паркан від одного СБУшного топа, стала родичка іншого СБУшного топа.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_31

Однак будинок за 2 млн дол – не найдорожче, що придбала тої зими Анастасія. Неподалік є ще одне цікаве закрите містечко.

Тут мають будинки: ексміністр транспорту Євген Червоненко, син ексмера Києва Леоніда Чорновецького Степан, Павло Барбул – колишній голова «Спецтехноекспорту». Це одне з найжирніших підприємств українського оборонного комплексу. Поставки зброї, валютні контракти, низка кримінальних проваджень за підозрою в дерибані сотень мільйонів бюджетних коштів. Одразу після звільнення Барбула, на його матір записали цей будинок площею 435 кв.м. І це все одно у півтора рази скромніше за третій будинок родини Семочко-Лисенків.

В січні 2017 року, маєток на майже 700 квадратів прямо навпроти Барбулів викупила все та ж падчерка Семочка.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_33

На фото Анастасії та Станіслава щонайменше тричі за останні три роки з’являється яскраво-блакитний гелікоптер. Наприклад фото, зроблене під Одесою на виноробні ШАБО: «С винзавода уезжать с пустыми руками – плохой тон». Переліт маршрутом Київ-Одеса на сайті фірми-експлуатанта коштує від 4 до 6 тис дол.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_35

Підсумуємо. Три будинки в Козині – дуже грубо це близько 8 мільйонів доларів. Ленд Крузер на “непробивних” номерах і недешеві польоти на гелікоптері. А тепер найважливіше питання: звідки це все взялося? Чи є хоч якесь зрозуміле джерело таких статків, окрім “дахування” фармацевтичних компаній?

Ми проаналізували доходи всієї родини за останні 8 років і не знайшли жодного реалістичного легального джерела.

Тетяна Лисенко. Батьки бізнесу не мали. Сама за даними відкритих реєстрів у Криму мала ФОП, тур фірму ПП “Ялта-Холідей”, дві непафосні квартири та вже згадану земельну ділянку під Ялтою. Земля переписана на сина, квартири за даними і українського, і російського реєстрів – власника не змінювали, а отже офіційно – також не продавалися. А якби й продавалися, то за нинішніми цінами – принесли б не більше 200 тис дол доходу.  Загалом за останні 8 років Лисенко заробила близько 135 тис дол, при чому все до 2014 року, надалі офіційного доходу не було. Вказана сума – це приблизно 1/10 будинку, який на Лисенко оформили.

Дочка Анастасія Котон. Вік – 30 років, останні кілька – доглядає за дитиною. Офіційно працювала до 2014, за останні 8 років загалом заробила близько 59 тис дол. Вказана сума – це приблизно на балкон в одному з двох будинків, який на неї оформили.

Зять Володимир Котон. Також навряд би міг бути спонсором оптової закупівлі будинків у Конча-Заспі. Його батьки – приватні підприємці в Криму (роздрібна торгівля в магазинах). Сам за останні 8 років офіційно заробив півтори тисячі гривень.

Старший син Станіслав Лисенко. За останні 8 років близько 18 тис грн. офіційних доходів. Його дівчина (або ж дружина, судячи з сомереж) в Криму має ФОП, надає послуги з манікюру.

Молодший син неповнолітній.

А як що до самого Семочка?

Його особисті офіційні доходи, як і родина, засекречені разом з декларацією. Однак на сайті СБУ досі можна знайти старі декларації найвищого керівництва, тож приблизний порядок цифр – зрозумілий.

Наприклад, очільник СБУ Василь Грицак у 2015 році отримав 254 тис грн., це при «найщадящому» курсі долара – 1,5 тис дол./міс. Виходить, що Грицаку знадобилося б 120 років служби на будинок, в якому найвірогідніше живе Семочко.

Перший заступник Грицака Віталій Маліков збирав би на такий будинок 83 роки. А скандальний перший заступник Грицака і головний по боротьбі з корупцією Павло Демчина трудився б … 138 років.

Це на один будинок. Тож є цілком обґрунтовані сумніви, що офіційної зарплатні Семочка вистачило б на три.

І власна родина йому теж не допомогла б. Батьки сбушника бізнесу ніколи не мали, в Енергодарі були приписані у звичайній “панельці”. Два роки тому мама переїхала ближче до синів – придбала скромну однокімнатну квартиру в передмісті столиці Ірпіні. Брат Семочка з дружиною займається страховками, живе в селі під Бородянкою і їздить на «Октавії» … і, здається, на цьому теж можна завершувати.

Курка чи тризуб: надійний тил заступник головного розвідника

Де наразі частіше мешкає родина Лисенків-Котонів – сказати важко. Судячи з їхніх соцмереж, після окупації вони постійно курсують між Києвом та анексованим Кримом.

У серпні 2018 року Інтернет-видання ОРД опублікувало  копії російських паспортів – нібито виданих Тетяні Лисенко, Анастасії Котон і Володимиру Котону. Копії виглядали цілком реалістично. Формат бланку – відповідав формату російського паспорта. Фото на них – це й справді Тетяна Лисенко, її дочка та зять. Дати народження також співпадали.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_37

Журналісти перевірили дані паспортів і можемо обґрунтовано стверджувати – родина заступника головного розвідника України має російське громадянство.

Хоча МВС РФ відмовились підтвердити паспортні дані за нашим запитом, ми верифікували їх на сайті податкової служби Росії. Там за номером паспорта, ПІБ і датою народження можна дізнатися – чи існує валідний паспорт з такими даними, та чи надавався його власнику індивідуальний податковий номер.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_39
Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_41

За даними Федеральної податкової служби РФ, Тетяні Лисенко і її зятю – російський ІПН присвоєно. Це означає, що російські паспорти з такими персональними даними – існують. За номером оприлюдненого паспорта, нібито виданого дочці, ІПН не пробивається.

Таємниці керівника економічної контррозвідки СБУ_43

Окрім цього в Єдиному реєстрі юридичних осіб РФ знайшовся витяг на повного тезку Станіслава Лисенка з Ялти (старший син Лисенко), де він також зазначений громадянином Росії. Такі ж витяги ЕГРЮЛ видає – на дружину і тещу Станіслава, і на батьків Котона. Тобто загалом 8 родичів з підозрою на подвійне громадянство. Подвійне, в котрому друге – це громадянство країни, з якою Україна вже п’ятий рік воює.


На запит журналістів про коментар Сергій Семочко прислав письмову відповідь, у якій зазначив, що питання про родинні зв`язки з Лисенко це конфіденційна інформація про його особисте та сімейне життя. Пояснень щодо природи цього зв'язку, походження майна та громадянств РФ Семочко не надав.

вибір редакції
Читайте також:
Кримінал
У березні 2022 року, посадовець придбав п'ять апартаментів у курортних містах Сакартвело — Батумі та Бакуріані.
11:49
Політика
Експерт сумнівається, що голова АРМА Олена Дума не знала про дії своїх підлеглих.
10:11
Кримінал
Суд конфіскував Mercedes, вартістю майже 5,7 мільйона гривень, яким користувався посадовець міграційної служби.
вчора, 18:33
Кримінал
Рахунок Олександр Крупа використовував для отримання зарплати. Приблизно 900 тис. грн з 2022 по 2024 роки.
вчора, 17:17
Кримінал
Поліція проводить слідчі дії у справі про зловживання посадових осіб із міжнародними пасажирськими перевезеннями.
вчора, 10:07
Війна
Будівництво фортифікацій на Дніпропетровщині активізувалось лише 2 місяці тому і воно ще не завершено
10 грудня, 17:26