Таємний код живопису

Таємний код живопису

Vanitas XVII століття: коли картини вчили філософії життя

Розгляньмо картину в жанрі ванітас, де за класикою жанру головним символом виступає людський череп, пісочний годинник, глобус, палаюча свічка, старовинний фоліант або інші атрибути смерті й минущості людського буття. Перші натюрморти у стилі ванітас з’явилися в Нідерландах, а згодом швидко поширилися Європою у XVII столітті. Одним із найвідоміших творів цього жанру стала картина французького художника Філіпа де Шампеня (1602–1674), написана у 1646 році.

На цій картині ми бачимо три символічні предмети, розміщені на кам’яному столі: ліворуч — ваза з єдиною квіткою, у центрі — людський череп, праворуч — пісочний годинник.

Квітка тут символізує швидкоплинність життя. І недарма обрано саме тюльпан: у ту епоху в Нідерландах вирувала справжня «тюльпаноманія», коли ціни на тюльпани злетіли до небес, а потім стрімко впали, спричинивши серйозну економічну кризу.

Череп, імовірно той, що належав Адаму, нагадує про смерть. А пісочний годинник, як неважко здогадатися, символізує невблаганний плин часу. Таким чином, поєднання цих трьох предметів перетворює картину на глибоку алегорію: життя — лише ілюзія, марнота й мить.

Ванітас Філіпа де Шампеня відсилає нас до латинського вислову Memento mori — «Пам’ятай про смерть». Вона закликає не витрачати життя на порожні втіхи — багатство, тілесне кохання, прагнення до краси, — адже зрештою усе це виявляється нічим.

Читайте також:
Мистецтво
Картину «Піднесення шквалу, Гарячі джерела» Вільям Тернер створив у 17 років, і вона вважається однією з його найдавніших робіт.
06 червня, 18:45
Мистецтво
Відомий британський художник Бенксі показав свій новий твір.
31 травня, 14:47
Мистецтво
«Дівчина з перловою сережкою».
09.10.2024, 10:05
Полтава
Презентація робіт відбудеться у міській картинній галереї Наталії Юзефович. Особисто митець запрошує поціновувачів живопису.
06.06.2024, 06:02
Мистецтво
Насолодитись красою цьогорічної «Художньої весни» можна буде ще впродовж місяця.
25.05.2024, 14:23
Мистецтво
Картину вкрали й удруге, а потім кинули на зупинці у Лондоні.
06.04.2024, 16:21