Темні схеми Полтавської влади

17.07.2020, 11:52
Темні схеми Полтавської влади

Хто і як викачує гроші з бюджетів міста та області ?

Впродовж кількох років ми звертали увагу Національної поліції України на те, що посадові особи Департаменту будівництва містобудування і архітектури ЖКГ Полтавської ОДА, вступивши в змову з полтавськими проектантами (ФОП Мурза, ФОП Дрижирук, ФОП Мягкохліб, ФОП Йовенко та іншими), упродовж 2018-2019 років завищували вартість робіт в проектній документації. Це мало наслідком привласнення бюджетних коштів в особливо великих розмірах. Нас вперто не чули. Не реагували ні на наші публікації, ні на заяви про вчинення злочинів. Нарешті, 30 жовтня 2018 року за даним фактом відомості було внесено до ЄРДР, розпочато досудове розслідування за № 42018171010000311.

Слідство, спираючись на аргументи у наших неодноразових зверненнях, встановило, що вказані проектанти виконували проектну документацію на ремонт мосту через річку Сулу на автомобільній дорозі Лубни-Засулля та оцінили його в 65,4 млн грн.

Окрім цього, ТОВ «Компанія Рембудгарант» на замовлення Департаменту будівництва містобудування і архітектури ЖКГ Полтавської ОДА одночасно з ремонтом мосту через річку Сулу проводила роботи на об’єктах: амбулаторіях у селах Велика Круча та Березова Рудка Пирятинського району, с. Засулля Лубенського району, обласному клінічному онкодиспансері у м. Полтаві. Загальна вартість цих договорів склала майже 48 млн грн.

Нами було встановлено, що проектанти у змові із посадовцями Департаменту та «Рембудгаранта» в ході проектних робіт та їх неодноразового коригування, усупереч нормам ДБН та з порушенням вимог техніки безпеки, вносили до проектної документації завідомо неправдиві відомості щодо обсягів та вартості необхідних робіт та матеріалів з метою привласнення бюджетних коштів.

21 квітня 2020 року відбулося судове засідання Октябрського районного суду міста Полтави. Суд повністю задовольнив клопотання поліції та продовжив стоки проведення досудового розслідування за даним кримінальним провадженням до 30 жовтня 2020 року.

Уявіть собі масштаби даної афери, якщо слідство впродовж двох років не може закінчити досудове розслідування та скерувати дану справу до суду! 

Слід зазначити, що відверта тяганина може бути пов’язаною як з тиском на слідство, так і з небажанням розслідувати дане кримінальне провадження. Підставою для такого висновку є, зокрема, той факт, що з лютого 2020 року триває комплексна судова будівельно-технічна та економічна експертиза, призначена прокурором Полтавської місцевої прокуратури з метою встановлення фактичних обсягів виконаних робіт та відповідності актам приймання-виконання робіт.

Ми, звісно, не можемо звинувачувати у затягуванні лише правоохоронні органи, адже підрядники та замовники робіт, ймовірно, теж не йшли на контакт зі слідством, ігноруючи вимоги надати проектну документацію, документацію про виконані роботи, їхню вартість. Але факт затягування досудового розслідування афери очевидний. За два роки злочинців не було покарано, більше того – ніхто з аферистів навіть не постав перед судом.

Незамінимі проектувальники

Проектування – одна з найцікавіших тем з точки зору криміналістики. Достатньо зацікавленій і більш-менш обізнаній людині погортати документацію капітальних ремонтів чи реконструкцій, як відкриваються ще ті сюжети. 
Відповідні послуги у Полтаві надають як профільні підприємства, так і ФОПи. Загалом на проекти, разом з авторським наглядом та експертизою, замовники витратили минулого року 25 млн грн.

У Полтаві особливою популярністю користуються проектанти з приватного товариства «Еспертиза ЗО». Саме це підприємство є виконавцем абсолютної більшості міських підрядів. Тут працюють Тетяна Сінельнік та проектант Сергій Мурза з дружиною Яною. Зауважимо, що пані Сінельнік є дружиною підозрюваного у корупції начальника УЖКГ міста Сергія Сінельніка.

Та основна проблема навіть не в цьому. Здебільшого проектування не надто дороге (звісно, окрім таких проектів, як ремонт вулиці Квітки Цісик від Анастасії Йовенко за 1,1 млн грн, який виконував її брат Роман Мягкохліб). Загальна вартість таких послуг радше говорить про кількість проектів. Саме отут проектанти мають свій «інтерес» — тиснуть на замовника з метою виготовлення якомога більшої кількості документів, про доцільність яких просто не йдеться, їх «не встигають» реалізувати та «кладуть у стіл» до наступного року. Коли приходять новорічні ціни та норми, як правило вищі та вартісні, проекти витягують на світ божий – оплачуйте, добродії, коригування нового замовлення. Проста, як двері, схема. 

Ба, іноді не роблять навіть цього, тупо «викидаючи» кошти на проекти, які не будуть реалізовані. Так, наприклад, сталося з документами на ремонт 34 дахів, на які витратили 1,6 млн грн. Дахи за новими Державними будівельними нормами мають обладнати системами «антилід», що, виявляється, задорого для міста.

Ситуація з цими дахами взагалі позбавлена здорового глузду! Впродовж тривалого часу міська влада в особі Олексія Чепурка наполягає на тому, що будинки є власністю мешканців, і відтак вони мають за ними доглядати самотужки. Водночас влада Полтави замовляє проекти ремонту дахів! Звісно, вони невдовзі потрапляють на смітник, бо грошей на ремонти немає. Посміємо припустити очевидний когнітивний дисонанс у деяких представників виконавчої влади міста – за подібного роздвоєння особистості вони потребують консультацій відповідних фахівців. Керувати житлово-комунальним господарством міста у сутінковому стані? Даруйте.

До проектантів. Підприємці Яна Мурза, Юрій Дрижирук, Роман Мягкохліб та Анастасія Йовенко — відомі у Полтаві специ, котрі, зазвичай, отримують найбільше замовлень від міської влади.

При цьому підприємці Дрижирук та Йовенко — це один проектант Роман Мягкохліб, а ФОП Яна Мурза — це фактично її чоловік Сергій Мурза.

У 2018 році Яна Мурза отримала від міста підрядів на 3 624 273,67 грн, у 2019 – на 1 638 788,45 грн. Яну Геннадіївну місто не образило й у цьому році – за 6 місяців вона отримала від міста замовлень на проектні роботи та роботи по авторському нагляду на суму, що перевищує три мільйони гривень.

Роман Мягкохліб у 2018 році отримав підрядів на 669 257,02 грн. У 2019 році «поперло» вже на значно більшу суму – 2 177 823,80 грн.

Тобто тандем Мягкохліб-Мурза щороку отримує від міста +/- 4 000 000 гривень за надані йому послуги.

Анастасія Йовенко встигла заробити на міських тендерах у 2018 році 3 856 097,02 грн., у 2019 – 3 123 885,52 грн.

Юрій Дрижирук отримав у 2018 році майже 1 мільйон гривень, як основний проектувальник Управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради. 2019 рік для пана Дрижирука, котрий так і залишився основним проектувальником Управління освіти міськради (отримуючи кошти ще й за авторський нагляд), виявився удвічі вигіднішим – замовлень було отримано на загальну суму понад 2-х мільйони гривень. Крім цього, Юрій Васильович отримав підряд від Полтавської ОДА на суму більше мільйона гривень (за ці кошти проектувальник розробив коригування проектно-кошторисної документації по об'єкту «Будівництво центру надання послуг в м. Полтава»). Також Дрижирук починає вигравати тендери в Засульській сільській раді та кількох інших районах області.

Також нас зацікавили й інші проектанти, котрі постійно отримують чималі суми від Полтавської міської ради за виконання проектних робіт :

Проектант

Суми отриманих підрядів

2018 рік (грн.)

2019 рік (грн.)

2020 рік (грн.)

ФОП Білоус Володимир Іванович

2 042 431

6 337 506

5 672 851

ФОП Риболовлєва Наталія Юріївна

4 599 986

7 740 775

5 033 427

Отже, як ми бачимо, всі проектні роботи на замовлення Полтавської міської ради роками отримують одні і ті ж проектувальники, котрі фактично поділили ринок між собою і нікого не впускають на «свою територію».

І все було б нічого, але такі обсяги проектних робіт явно перевищують можливості міста у виконанні проектів! І ми змушені з року в рік спостерігати за дивною ситуацією, коли міська влада замовляє проекти робіт на десятки мільйонів гривень, але роботи так і не виконуються. 

Як ви гадаєте, чи ображаються на оцей «кругообіг брехні в природі» проектанти? А чого їм ображатися, коли окрім нових проектів на «струс повітря», щороку плідно коригують старі. Теж не безкоштовно. 

Також нас зацікавили і проектанти, котрі виграють основні тендери на двох фронтах – від області і міста. Таким проектантом виявилося, зокрема, ДП «Державний проектний інститут містобудування «Міськбудпроект» (м.Полтава)». За період 2019-2020 років підприємство отримало від міста замовлень на 941 тисячу гривень, при цьому всі ці закупівлі були неконкурентними. Від області за аналогічний період вони отримали підрядів на 1 мільйон 930 тисяч гривень. Досить непоганий стартап для державного підприємства, якщо врахувати той факт, що воно отримує перемоги у всіх (!) закупівлях по місту та області.

Потерпілими в цій ситуації залишаються лише полтавці, котрі роками змушені ламати ноги на розбитих тротуарах, самотужки латати дахи та ховати очі від занедбаних об’єктів архітектури національного значення у власному місті

Ліфтери

Показовою є й ситуація з ремонтом ліфтів у Полтаві. Сфера стала «клондайком» за рахунок бюджетних коштів для міських «блатних» підрядників.

Дива з ремонтами полтавських ліфтів стали відбуватися в другій половині 2016 року, саме тоді міська влада почала виділяти підряди на ремонт ліфтів… студенту Аграрної академії. У вільний від гризоти аграрних гранітів час хлопець без відповідних КВЕДів для виконання даного виду робіт зареєстрував ФОП за адресою гуртожитку Аграрної академії і був готовий ремонтувати ліфти. На щастя ніхто з земляків не постраждав, бо на вимогу пильних громадян співпраця зі студентським ФОПом вчасно припинилася.

Натомість, наче гриби після дощу, почали з'являтися інші ФОПи, яких вже без особливих труднощів вдавалося пов’язувати з політиками місцевого масштабу.

Так, в червні 2017 року підряди на ремонт ліфтів у місті починає отримувати ФОП Олександр Олепір.

Доля пана Олепіра тісно переплетена з місцевим мамаєвським авангардом – партією «Совість України». Від неї він балотувався до обласної ради, він є зятем депутата Полтавської міської ради від «Совісті України» Володимира Левченка. До слова, Олександр Олепір з дружиною дуже полюбляють московські краєвиди і хизуються фотографіями на фоні Кремля в соціальних мережах.

Темні схеми Полтавської влади_1

Атож, за такої партійної підтримки Олександр Олепір настільки успішно ремонтував ліфти в Полтаві, що душе швидко вийшов на дозволений ліміт доходів для ФОП на спрощеній системі оподаткування в 5 мільйонів гривень. Оскільки сил і натхнення в Олександра вистачало на значно більше, він став на звичний для провладного бізнесу шлях в обхід діючого законодавства.

Замість юридичного упорядкування своєї справи і поповнення казни держави та Полтави зокрема, підприємець плодить «дочки- ФОПи»: з ними укладаються договори задля проведення оплати, але насправді роботи виконують інші підрядники. Олександру Олепіру — зятю депутата міськради від «Совісті України» Володимира Левченка — у ремонті ліфтів «допомагає» ціла родина Клименків.

Темні схеми Полтавської влади_3
"Ліфтери" Олена та Дмитро Клименки

Атож, на горизонті з’являється ФОП Олена Клименко, котра стартує настільки стрімко, що за два тижні отримує підряди на ремонти ліфтів на 4 753 510,63 грн. Пані Олена, до того як зв´язати долю з ліфтовим господарством, займалася флористикою, атож до неї виникли закономірні запитання щодо наявності відповідних кадрів та матеріально-технічної бази для виконання даного виду робіт. Майстриня декоративно-прикладного мистецтва відмовилася відповідати на запитання та відфутболила цікавих на номер телефону Олександра Олепіра.

Все це не завадило міськраді продовжувати співпрацю з сумнівними ФОПами та розвалювати комунальне підприємство «Ремліфт».

На початку серпня 2018 року міська влада  уклала договори на обслуговування лыфтів із приватною фірмою ТОВ «Будкомплект», пов’язаною із тим же Володимиром Левченком. 8 серпня Полтавський міськвиконком затвердив розпорядження міського голови, згідно з яким «Будкомплект» отримав в оренду 9 приміщень «ЖЕО №2», які раніше використовував «Ремліфт».

Таким чином, тандем тестя і зятя повністю монополізував сферу ремонту ліфтів у Полтаві. І якби це принесло місту користь чи покращило обслуговування, питань би виникало менше, але сімейний підряд продовжував маніпуляції з «оптимізацією» податкового навантаження та залучав до схеми все більше і більше співучасників. 

І як не дивно, але ця ситуація не цікавила Антимонопольний комітет. Напевно, після того як він зупинив підприємливого студента-аграрія, комітетові дохідливо роз´яснили його обов´язки. Тож понад три роки у контролюючих органів питань до ліфтерів-аматорів не виникало.

А питання напрошувалися.

Бо й Олена Клименко з отриманням підрядів майже на 5 мільйонів гривень, щоб не обтяжувати себе податками, залучила до нелегкої праці свого чоловіка Дмитра Клименка.

І чоловік відразу в дамки! ФОП Клименко Дмитро Костянтинович лише за один день отримав підрядів на ремонт 4-х ліфтів на суму 3 734 953,83 грн. 

Коли ж Дмитро Клименко з дружиною теж наблизилися до критичних сум з отриманих тендерів, вони залучили до ремонтних робіт матір Дмитра Клименка. І ФОП Неля Миколаївна Клименко починає отримувати підряди на ремонти ліфтів. Яка все ж велика сила – сімейний підряд.

Підрядники Неля та Дмитро Клименки
Підрядники Неля та Дмитро Клименки

Солідним доважком до сімейного ліфтового бізнесу Клименків 13 червня 2018 року стали електронні ліцензії на «Господарську діяльність, пов'язану зі створенням об'єктів архітектури». Не прогадали ліфтери-ентузіасти, бо й цей профіль виявився золотою жилою. Конкуренти? А як же без них в ринковій економіці «совісно-українського» міста?! Ось він – «конкурент»: родина Олепірів-Левченків. 

Комусь треба пояснювати, що всі ці махінації з ФОПами мають одну мету — забезпечити протиправну, антиконкурентну монополію депутата Полтавської міської ради Володимира Левченка? 

Для наочності наводимо порівняльну таблицю з підрядами вищезазначених ФОПів за 2017-2020 роки.

ФОП

2017 рік

грн

2018 рік

грн

2019 рік

грн

2020 рік

грн

ОЛЕПІР ОЛЕКСАНДР ВАЛЕНТИНОВИЧ

7 302 745
 

6 187 083
 

5 279 269
 

5 721 767
 

КЛИМЕНКО ОЛЕНА ДМИТРІВНА

4 753 511
 

5 339 268
 

5 061 866
 

КЛИМЕНКО ДМИТРО КОСТЯНТИНОВИЧ


 

7 000 638

4 992 790
 

КЛИМЕНКО НЕЛЯ МИКОЛАЇВНА

6 909 269
 

6 896 915
 

6 244 880
 

Як бачимо, усі вони (як і в ситуації з проектувальниками) отримали майже однакові суми близькі до 5 млн грн., що пов’язано із бажанням мінімізувати оподаткування. Усі ці підприємці діють на ФОПах спрощеної системи оподаткування, які за законом не можуть отримувати прибутків понад 5 млн. грн. за рік без сплати додаткових коштів до бюджету та переходу в іншу групу з більшими ставками податків.

Втім, дружини-флориста, її чоловіка та свекрухи підприємцю замало. Судячи із замовлень, з коштами за ремонт ліфтів йому допомагають й інші. Наприклад, Катерина Приведенна та Лариса Кобиш. Остання відкрила ФОП у квітні 2019-го. Судячи з її сторінок у соцмережах, офіційно виплачених 4,8 млн. грн. пані виявилося замало, тож ще наприкінці грудня вона шукала можливість приробітків в інтернеті. 

Темні схеми Полтавської влади_7

Наразі Полтавська міська рада свідомо сприяє «оптимізації» податкового навантаження для своїх підрядників. Це виглядає нелогічним, адже місто мало би дбати про наповнення бюджету та сумлінну сплату податків своїми підрядниками. Але як показує практика, міська влада дбає лише про інтереси «своїх» та не дуже «чужих» депутатів.

Були надії на позитивні зміни після усунення від влади Олександра Мамая – лідера партії «Совість України». Проте обіцянки Олександра Шамоти розібратися з подіями навколо «Ремліфту» залишаються не виконаними. Влада в Полтаві змінилася два роки тому і упродовж цих двох років депутат Володимир Левченко продовжує контролювати одну з важливих сфер ЖКГ міста та заробляє на ній надприбутки.

Ремонти тротуарів та доріг

Проблеми з дорогами та тротуарами в Полтаві є незмінним атрибутом міста протягом багатьох років. Від «надзусиль» міської влади результату ми не бачимо. Детальніше з´ясування причин такого жалюгідного стану дорожнього покриття та тротуарів в місті виводить нас на певні закономірності.

Ось, зокрема, ФОП Геогчян Карен Серьожаєвич впродовж чотирьох років є незмінним підрядником Полтавської міської ради –займається поточними ремонтами тротуарів та вулиць в місті. І як ви вже могли здогадатися, Карен Серьожаєвич використовує ту ж спрощену систему оподаткування і загальна виручка в нього не перевищує 5 мільйонів гривень. Геогчян щороку отримує ті ж стандартні тендери від Полтавської міської ради на 3-5 мільйонів гривень.

Ще одним постійним підрядником в місті є ФОП Ісаян Геворг Шалікович. Як і решта героїв нашої статті, він теж палає пристрастю до спрощеної системи оподаткування і його виручка за рік лише зрідка перевищує 5 мільйонів гривень. І це не дивно, адже Полтавська міська рада підбирає собі саме таких підрядників, напевно саме цей параметр є одним з критеріїв відбору при визначенні переможців на закупівельних процедурах.

Як і Карен Геогчян, Геворг Ісаян – один з постійних підрядників міста. У 2016-2020 роках він регулярно отримує від міста підряди на суми від 3-х до 7-ми мільйонів гривень, тільки цьогоріч Геворг Шалікович вже встиг підрядитися більше ніж на мільйон гривень. Винятково невдало склався для пана Ісаяна лише 2018 рік, коли він отримав робіт лише на 400 000 гривень. 

У 2019 році Геворг був фігурантом гучного скандалу. Його син під ніком ФОП Шалва Ісаян виграв тендер на ремонт тротуару на зупинці «Корпусний парк» біля будівлі колишнього кінотеатру ім. Котляревського. І нічого дивного в цьому би не було, але цей тротуар вже ремонтували у 2018 році! І бінго, після ремонту він поплив, не витримавши березневої погоди та танення снігу. 

Шалва Ісаян
Шалва Ісаян

Дізнаємося, що ремонтом тротуару полтавського середмістя у 2018 році займалася ФОП Оганезян Карина Георгіївна, і юридична адреса її ФОПу повністю співпадає з адресою ФОП Ісаян Геворга Шаліковича. Дивні діла твої, міськрадо, бо Карина Оганезян виявилася дружиною Геворга Ісаяна.

Цікавим є ще й те, що раніше, до 2019 року, їхній син Шалва ремонтував виключно під'їзди, проте у 2019 році вирішив змінити кваліфікацію та перейти до ремонту тротуарів. Треба віддати належне бізнесовому чуттю сім´ї ремонтників, бо через забудькуватість міськради до договору знову не внесений пункт про гарантійні терміни. Таким чином, можна щороку ремонтувати один і той же відрізок тротуару, отримуючи за це чималі гроші.

Ось так черговий сімейний підряд висмоктує гроші з міського бюджету Полтави, гребе гроші лопатою, сплачуючи мінімум податків.

Знайомимось далі: до вашої уваги сімейний бізнес полтавського клану Тузенко-Лемешко. На відміну від інших наших фігурантів, родина кує статки не десятками ФОПів, а має зареєстровані юридичні особи на загальній системі оподаткування.

Тут підряди вже з «вищої ліги» – на сотні мільйонів гривень щороку. Ісаяни, Оганезяни, Геогчяни відпочивають.
Свого часу Володимир Тузенко позбавлявся токсичних фірм, створюючи нові юридичні особи, при цьому старі «токсичні» передавав на ліквідацію іншим особам. Наприклад, ТОВ «Феропол» у 2015 році було передане в управління Олександру Лемешку. Цей пан і ліквідував згодом дане підприємство, яке мало проблеми з правоохоронними органами. Останній був засновником ТОВ «Квіт Сервіс», що саме змінило власника на Ольгу Лемешко, яка є донькою Володимира Тузенка та дружиною Олександра Лемешка. Пані Ольга позиціонує себе вправною продовжувачкою сімейного бізнесу, який, ніби на дріжджах, піднімається на дуже тісній співпраці з Полтавською міськрадою.

За даними аналітичних систем «YouControl» і «ProZorro», ТОВ «Квіт Сервіс» в період 2018-2020 років брало участь в 154 неконкурентних процедурах, в рамках яких були укладені договори з УЖКГ виконавчого комітету Полтавської міськради на загальну суму понад 20 мільйонів гривень. Цікаво, що ТОВ «Квіт сервіс» співпрацює в основному з Полтавською міськрадою та виключно в рамках неконкурентних процедур.

Темні схеми Полтавської влади_11

Якимось чином ситуація зацікавила правоохоронні органи. Певно, щось велике в лісі здохло. Про це нам стало відомо з судової ухвали Октябрського районного суду міста Полтави від 2 березня 2020 року. У провадженні Полтавського ВП ГУНП в області знаходяться матеріали кримінального провадження №42020171010000032 від 28 січня 2020 року за ознаками кримінального правопорушення за частини 1 статті 364 Кримінального кодексу України.

Зазначимо, що інтерес правоохоронців до ТОВ «Квіт Сервіс» виник лише після «копняка під зад» народного депутата. Зрештою, увага нардепа не створила якихось непереборних перешкод в діяльності Ольги Лемешко – після відкриття кримінального провадження ставлення влади до підрядника не змінилося, і ТОВ «Квіт сервіс» продовжує вигравати тендерні процедури.

Так само незмінним є поштиве ставлення місцевої влади й до ТОВ «Асфер груп» Володимира Тузенка. П’ять кримінальних проваджень, останнє з яких пов’язане із несплатою податків в особливо великих розмірах, аж ніяк не псують настрою місцевому ділку. Йому ні гріє, ні знобить від підозр у змові посадових осіб ТОВ «Асфер груп» з посадовою особою Полтавської міської ради (можемо припустити, що цією особою є вже згадуваний нами Сергій Сінельнік). Більше того, ТОВ «Асфер груп» в 2018-2020 роках здобуло перемогу в закупівельних процедурах на 542 мільйони гривень. І це якщо не брати до уваги попередні фірми пана Тузенка, що були ліквідовані після того, як ставали фігурантами кримінальних проваджень.

Темні схеми Полтавської влади_13

Крім ТОВ «Асфер груп», на горизонті ринку полтавських закупівель засвітилася нова зірка – ТОВ «ШРБУ-8». Товариство було зареєстроване сім місяців тому зі статутним капіталом в 300 000 грн., але попри юний вік підприємства, воно вже встигло виграти п´ять тендерів на ремонт вулиць міста на загальну суму 5,5 мільйонів гривень. Звичайно, сума є незрівнянною з 250 мільйонами, цьогоріч відхопленими ТОВ «Асфр груп» Володимира Тузенка. 

Хочеться вірити, що поява ТОВ «ШРБУ-8» на полтавському ремонтному небосхилі стане прикладом здорової конкуренції з Тузенком і посприяє нарешті утвердженню полтавських вулиць у статусі нормальної міської інфраструктури. Головне, щоб «ШРБУ-8» не користалося досвідом «Асфр груп» і не стало на шлях порушення законодавства України. 

Не містом єдиним

Досліджуючи міські тендерні процедури, ми виявили такі ж закономірності і в обласних тендерах. Тут теж чітко визначена низка компаній є постійними підрядниками державних підприємств та інших підконтрольних ОДА структур.

Слід звернути увагу на ТОВ «ДРСУ Полтава», яке отримує постійні підряди як від міста так і від області. У 2019 році місто уклало з ним договорів більше ніж на 4 мільйони гривень, у 2020 році ТОВ вже встигло виграти тендер більше ніж на 2 мільйони. Це лише закупівлі в місті Полтаві.

Набагато більше «ДРСУ Полтава» отримує з обласного бюджету. Підприємство є постійним підрядником Служби автомобільних доріг Полтавської області та ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області, має з цього від 50 до 100 мільйонів гривень на рік. 

Як і наші попередні два фігуранти, «ДРСУ Полтава» теж привернула увагу правоохоронців. З матеріалів кримінального провадження 42019170690000074 ми дізнаємося, що «19 березня 2019 року внесені відомості за фактом службової недбалості службовими особами «Агенство місцевих доріг Полтавської області» під час проведення капітального ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення Кобеляки-Білики (М-22) 1708101 на ділянці км0+000-км21 Кобеляцького району Полтавської області». 

Фігурантом вищезазначеного кримінального провадження разом з «ДРСУ Полтава» є й ТОВ «Ростдорстрой», про чию незаконну діяльність ми розповідали раніше. 

Виникають запитання й щодо тісної співпраці Полтавської ОДА з ТОВ «Марк строй», з ним ОДА лише цьогоріч уклала договорів на більше ніж 50 мільйонів гривень. Можна віддавати такі гроші підприємству, яке ще кілька років тому було фігурантом гучного скандалу через невчасне виконання будівельних робіт, у зв’язку з чим кілька разів заливало дитячий садочок? Тоді представники ТОВ виправдовувалися тим, що не мають достатньої кількості співробітників. Проте, вже у цьому році вони взялися за ремонт, зокрема, «Національного академічного театру опери та балету ім. Т.Г. Шевченка». Чи здатне підприємство, яке не змогло відремонтувати покрівлю дитячого садочка, справитися з капітальним ремонтом трьох величезних об'єктів в Полтавській області та Києві?

До нашого ока потрапив ще один цікавий підрядник – ТОВ «ВКФ Сен». Ця фірма теж заслуговує на увагу, оскільки роками отримувала багатомільйонні підряди в місті та області. Це ці «майстри» брали участь у створенні багатостраждального фонтану поблизу стадіону за 1 мільйон доларів.

Діяльність ТОВ «ВКФ Сен» теж викликала підозри правоохоронних органів. З Кримінального провадження 42019171010000171, кваліфікованого за ч. 2 ст. 191 КК України, ми дізнаємося, що «службові особи Управління капітального будівництва Полтавської міської ради та ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «СЕН», шляхом зловживання службовим становищем, вносячи завідомо неправдиві відомості до актів виконаних робіт, щодо завищення вартості та матеріалів, привласнюють кошти міського бюджету.

Підставою внесення відомостей до ЄРДР стали неодноразові статті в засобах масової інформації, в яких наведені схожі види робіт за значно нижчою вартістю.

Під час досудового розслідування встановлено, що після проведеної тендерної процедури 22.02.2019 між Управлінням капітального будівництва Полтавської міської ради (замовник) та ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «СЕН» (учасник) укладено договір закупівлі робіт №50-юр/19 на реконструкцію фонтану в парку на майдані Незалежності у м. Полтава з ціною договору 26470,000 тис. грн.

З моменту укладення договору по даний час, відповідно до відомостей Єдиного веб-порталу використання публічних коштів УКБ ВК ПМР перерахувало на рахунки ТОВ «Виробничо-комерційної фірми «СЕН» грошові кошти в сумі 19 932 246,09 грн.»

Отже, ми спостерігаємо очевидну тенденцію, коли підряди в місті та області виграють одні і ті самі люди впродовж кількох років. На усталену розкладку не впливає ні зміна місцевої влади, ні зміна влади в країні – тендери закупівель виграють одні й ті ж прізвища щороку.

Виникає логічне запитання: навіщо тоді в країні було створювати систему державних закупівель? Адже основною її метою було забезпечення вільного доступу всіх громадян до державних закупівель у конкурентному середовищі. На жаль, як і більшість владних фантазій, цей реформаторський проект виявився у підсумку провальним. Створений з благими намірами, не зміг вистояти проти корумпованого чиновництва. Ця братія навчилася легко обходити тендерні процедури, встановлювати вигідні умови для потрібних людей.

Насамкінець залишається порадити владі: «припиніть вдавати із себе святих, вийдіть на люди і признайтеся - оцей ласий шматок бюджету отримає мій кум, цей – син депутата, а цей – сам депутат». Принаймні, так буде чесно.

Автор : Денис Перетяка
вибір редакції
Читайте також:
Кримінал
Дрібне праворадикальне підпільне угруповання «Werwolf Division» тримало голову уряду Італії під прицілом. Поліція викрила злочинну змову.
08 грудня, 16:29
Політика
Як Джокер знявся з військового обліку, перебуваючи за кордоном
20 листопада, 16:17
Війна
Друзі путіна літають за кордон під виглядом дипломатів
14 листопада, 18:32
Політика
Земельну ділянку площею майже 10 соток з недобудованим маєтком він придбав у 2021 році за 17 тисяч доларів
01 листопада, 21:07
Політика
Бізнес Ігоря Наумця перейшов до приватного власника з оточення Кіпера – «Схеми»
23 жовтня, 09:36
Війна
Окупаційно-терористичний режим РФ перетворює сталеливарні заводи українського міста на військові трофеї. Курують процес кадировці.
22 жовтня, 21:44