Created with Sketch.

The Economist: російські шпигуни загрожують безпеці ЄС і США

22 лютого, 14:54
Фото: The Economist

Підлеглі ніколая патрушева і сєргєя наришкіна спецслужбісти повертаються на Захід. У їхньому багажу є все: від отруйних газів до вибухівки.

Зібрані співробітниками Королівського інституту оборонних досліджень (RUSI) та опубліковані у журналі The Economist дані, показують, що російські шпигуни навчаються на своїх помилках. Ворог коригує діяльність та вступає у нову фазу політичної війни проти Заходу.

Одне із провідних британських видань пояснює, що викладений «матеріал ґрунтується на документах, отриманих від російських спеціальних служб», а також на інтерв'ю із «відповідними офіційними органами». Ймовірно, спецслужбами в Україні та країнах Центрально-Східної Європи.

Наприкінці 2022 року Сєргєю Кірієнку, заступнику голови адміністрації Кремля, було доручено очолити «комітети особливого впливу». Він координує операції проти Заходу, а потім оцінює їхній ефект.

Головне управління генерального штабу міністерства оборони нападу (так зване ГРУ) РФ також провело переоцінку своєї професійної діяльності. За минулі роки підрозділ 29155, який у 2018 році спробував убити Сєргєя Скріпаля, став свідком того, що центр Bellingcat викрив багато його співробітників, діяльність та об'єкти.

ГРУ дійшло висновку, що співробітники залишають надто багато цифрових «хлібних крихт», зокрема, приносячи свої мобільні телефони на секретні об'єкти, пов'язані із російською розвідкою. Результатом чого стала масштабна реформа, розпочата у 2020 році, але прискорилася після нападу на Україну.

Генерал Андрєй Авєр'янов, начальник частини 29155, попри цілу низку промахів, був підвищений до заступника начальника ГУ ГШ РФ і створив нову «Службу спеціальної діяльності». Персонал загону 29155, прикладом якого колись були горезвісні Алєксандр Мішкін та Анатолій Чєпіга (невдахи отруйники Скрипаля, які стверджували, що їздили у Солсбері, щоби побачити «знаменитий шпиль собору»), більше не носять із собою на об'єкт особисті чи робочі телефони, користуючись натомість стаціонарними.

Більшість новобранців більше не мають військового досвіду, через що західним службам безпеки стає складніше ідентифікувати їх за старими фотографіями або базами даних, що витекли через ЗМІ. На позір — якісне покращення російської розвідки.

Спецслужби РФ швидко розділили між собою військово-кримінальний бізнес терориста Євгєнія Прігожина, що розрісся з угруповання «Вагнер». Ось, як відбувся поділ активів:

Російська розвідка хоч і ослаблена, але встає на ноги після недавніх принижень. Ризький сайт розслідувань Insider видав серію статей, що документують сліди російського шпигунства та впливу в Європі.

Вони включають подробиці того, як офіцер ГРУ у Брюсселі до тепер продовжує постачати європейське обладнання російським виробникам зброї. А також інформацію про те, що високопоставлений помічник у Бундестазі та латвійська європарламентарка були російськими агентами, причому остання, можливо, більш ніж 20 років.

Окрім того, набирає обертів і російська кіберактивність. У грудні Америка та Британія виступили із публічними попередженнями щодо хакерської групи ФСБ «Star Blizzard», яка вже багато років націлена на інфраструктуру країн-учасниць НАТО.

Також керівництво «Microsoft» заявило, що група «Cosy Bear», пов'язана зі СВР, вдерлася в облікові записи електронної пошти, що належать деяким високопоставленим керівникам компанії. Нині триває розслідування.

Фактично, пріоритетом для російських шпигунів є підготовка до конфлікту проти НАТО не лише шляхом крадіжки секретів, а й шляхом розширення тріщин усередині Альянсу, підриву підтримки України в Америці та Європі та підриву впливу Заходу на так званому «глобальному Півдні». Британська розвідка радить колегам рішуче присікати діяльність російських агентів на своїй території.

Насамкінець медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що Україну у Страсбурзі досі вважають розмінною монетою Заходу. Кремлівський бункерний дід залишається важливим партнером європейців.

Читайте також
Трамп радо віддасть Україну на поталу путіну — ексдиректор ЦРУ Бреннан
Світ
Окупанти перевозять боєприпаси та вибухівку під виглядом продовольства
Війна
В окуповану Євпаторію росіяни привезли чергову установку РЕБ
Війна
Зеленський звільнив заступника голови Служби зовнішньої розвідки Тарасовського
Політика
росія не може захистити свій флот, - заступник голови Генштабу Естонії Вендла
Війна
בוקר טוב מוסד !
Світ