У Covid-19 могутні «партнери» ̶ монополізм і корупція

25.11.2020, 09:26
У Covid-19 могутні «партнери»  ̶  монополізм і корупція

Актуально про вітіюваті схеми розкрадання бюджету у медичній сфері

Після публікації статті до нас звернулося керівництво ТОВ «Ксенко» та надало наступний коментар щодо викладеного матеріалу розслідування.

Звертаємо Вашу увагу, що з 2012 року з набранням чинності нового КПК України, кримінальні провадження відкриваються правоохоронними органами навіть без доказової бази, а лише за зверненнями фізичних та юридичних осіб. Таким чином відкриті кримінальні провадження не можуть вважатися репутаційним фактором і тим більше обґрунтованим звинуваченням.

Більше того, по всім відкритим кримінальним провадженням, в яких згадується компанія “Ксенко”, наші посадові особи проходять як свідки, а не підозрювані і відносно них немає обвинувальних вироків, що чітко і безапеляційно говорить про те, що "Ксенко" не замішано в жодному кримінальному злочині. І якби існували якісь докази, то ці “справи” давно завершилися б обвинувальним вироком. Натомість по відкритим кримінальним провадженням процесуальні дії практично не проводяться роками.

Тобто, дійсно є досудові розслідування, які, скоріш за все, закінчаться нічим, як і усі попередні, дійсно є згадування “Ксенко” в матеріалах справ, але немає жодних підозр, звинувачень та вироків відносно посадових осіб “Ксенко”.

В часи пандемії Covid-19 Останній Бастіон вирішив поцікавитися медичними закупівлями міста та області.

Погодьтеся, шановні, в часи кризи наживатися на хворих та нужденних – це остання справа, і скористатися ситуацією можуть лише покидьки. Проте, як виявилося, покидьків і в медичній галузі вистачає.

Провівши аналіз медичних закупівель комунальних медичних закладів міста, нам вдалося виявити злочинне угрупування, котре роками наживається на медичній галузі не лише Полтави, а і частини України. Злочинці навіть в МОЗ мають високих покровителів, але й оприлюднення фактів аж ніяк не тягне за собою припинення діяльності добре організованого злочинного угрупування.

Про гроші

З початку 2020 року 11 комунальних підприємств медичної галузі міста провели 1866 тендерних закупівель на загальну суму майже 290 мільйонів гривень. Економія на закупівлях склала трохи більше 10 мільйонів гривень, тобто 4,12 %. Погодьтеся, ми очікували дещо іншого результату та значно більшої економії бюджетних коштів, які можна було б спрямувати на розвиток медичної галузі міста, галузі, яка, на жаль, не є еталоном.

У Covid-19 могутні «партнери»  ̶  монополізм і корупція_1

Економія коштів – окреме питання, здавалось би, відкриті торговельні майданчики мають забезпечити здорову конкуренцію на ринку великої кількості учасників, котрі зможуть боротися за перемогу, знижуючи вартість закупівлі, від чого виграли б і ми з вами, адже бюджет міста економить кошти...

Забігаючи наперед, скажемо: не склалося, бо середня кількість медичних закладів міста – учасників, які заявлялися на конкурентні закупівлі, склала… 2,34. Отже, ми маємо ситуацію, коли на кожну закупівельну процедуру заявлялося по два учасники і лише в третині випадків на закупівлі їх було більше.

Але і це не все, бо основною причиною такої низької конкуренції та малопомітної економії на закупівельних процедурах є монополізація ринку закупівель. Якщо порівняти рівень монополізації на закупівлях лікарняних закладів нашого міста та середній рівень по Україні, то ми побачимо, що монополізація на полтавських закупівельних процедурах є вдвічі більшою, ніж середня по країні.

У Covid-19 могутні «партнери»  ̶  монополізм і корупція_3

Давайте розглянемо детально, хто ж монополізував ринок медичних закупівель у місті.

Основні гравці на ринку медичних закупівель міста розподілилися наступним чином :

1 місце — ТОВ «Ксенко» - 59 265 000 грн (20,46 % від усіх закупівель міста);

2 місце — ТОВ «Лівін» - 22 693 000 грн (7,83 %);

3 місце — ТОВ «Медгарант» - 20 814 000 грн (7,18 %);

4 місце — ТОВ «Прайммед» - 15 161 000 грн (5,23 %).

У Covid-19 могутні «партнери»  ̶  монополізм і корупція_5

І що ж ми бачимо, шановні? А бачимо ми кричущу ситуацію, коли чотири підприємства отримують більше 40 % всього бюджету, виділеного на медичні закупівельні процедури в місті!

Погодьтеся, це не може не насторожувати. Атож, це насторожило і нас, бо, провівши більш детальний аналіз діяльності постачальників-монополістів, ми були шоковані деякими деталями.

Як виявилося, деякі з цих підприємств мають у своєму доробку не лише успішний бізнес у сфері медичних закупівель, а й низку кримінальних проваджень (що характерно, фігурантами деяких з них вони виступають разом).

Розглянемо детальніше досьє монополістів.

ТОВ «Лівін»

Закупівлі ТОВ
Закупівлі ТОВ "Лівін" в Полтавській області 2019-2020 роки
Фото:bi.prozorro

Епізод перший

СУ ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за 42018080000000143 від 17 квітня 2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України.

Упродовж 2016-2017 рр. службові особи Запорізької міської ради спільно з низкою комерційних структур організували схему розкрадання та привласнення коштів місцевого бюджету.

Встановлено, що департаментом охорони здоров'я Запорізької міської ради у 2016 та 2017 році було укладено ряд договорів на закупівлю медичного обладнання:

- №12цз від 22.05.2017 з ТОВ «Медгарант» на закупівлю рентгенодіагностичних комплексів (4 шт.) на загальну суму 15 396 000 грн, а саме: рентгенодіагностичних комплексів Calypso F, Opera T90csx;

- №13/цз від 26.06.2017 з ТОВ Сучасна лікарня на закупівлю стоматологічних установок Siger (U100 та U200), на загальну суму 3 221 000 грн.;

- №24/цз від 03.10.2017 з ТОВ Альянс 2013 на закупівлю ендоскопічного обладнання Olympus GIF-H170 та Olympus CF-H170L, на загальну суму 3 218 560 грн;

- №10/цз від 18.05.2017 з ТОВ «Ксенко» на закупівлю апаратів штучної вентиляції легенів Hamilton C1 (12 шт.) та Hamilton C3 (2 шт.), на загальну суму 31 201 000 грн;

- №55/цз від 07.11.2016 з ТОВ «Лівін» на закупівлю рентгенодіагностичного комплексу Opera T30cs, на загальну суму 3 979 972 грн.

Згідно зі звітом про оцінку ТОВ БРОК СЕРВІС ПЛЮС від 11.05.2018, вартість зазначеного медичного обладнання, на час укладання договорів, перевищує ринкову вартість на загальну суму понад 3 млн. грн.

Ці обставини можуть свідчити про розкрадання коштів місцевого бюджету.

Встановлено, що департаментом охорони здоров'я Запорізької міської ради у 2016 та 2017 році було укладено декілька договорів на закупівлю медичного обладнання, у тому числі №10/цз від 18.05.2017 з ТОВ «КСЕНКО» на закупівлю апаратів штучної вентиляції легень HАMILTON-C1 та HАMILTON-C3, у кількості 43 комплектів і апаратів штучного дихання та дихальної терапії Medin-cno, у кількості 3 комплектів на загальну суму 31 201 000 грн.

При проведенні досудового розслідування було здійснено огляд апаратів ШВЛ HАMILTON-C1 та HАMILTON-C3 виробництва HAMILTON MEDICAL AG, які були поставлені ТОВ «КСЕНКО» на адресу департаменту охорони здоров'я Запорізької міської ради, згідно з договором №10Цз від 18.05.2017. При проведенні огляду встановлено, що зазначені апарати укомплектовані автоматичними зволожувачами виробництва Fisher&Paykel, Нова Зеландія.

Крім того, згідно з наданими ТОВ «КСЕНКО» документами, автоматичні зволожувачі виробництва Fisher&Paykel, Нова Зеландія купувалися окремо, що призвело до значного здороження предмета закупівлі.

Будь-якої інформації про закупівлю апаратів ШВЛ виробництва HAMILTON MEDICAL AG без автоматичних зволожувачів даного виробника та комплектації даних апаратів автоматичними зволожувачами виробництва Fisher&Paykel, Нова Зеландія досудовим слідством в електронній системі публічних закупівель Прозоро та документах, наданих ТОВ «КСЕНКО» за оголошенням №ID:UA-2017-03-15-000771-c, не виявлено. В супровідних документах, наданих ТОВ «КСЕНКО» на адресу Департаменту, інформація про комплектацію апаратів ШВЛ автоматичними зволожувачами виробництва Fisher&Paykel, Нова Зеландія, теж відсутня.

За даними досудового розслідування ТОВ «КСЕНКО» є офіційним представником компанії HАMILTON MEDICAL AG, але апарати штучної вентиляції легень були придбані не у виробника, а у компанії InterMed Innovations LTD, Лондон, Англія.

Крім того, встановлено, що 06.08.2018 між департаментом охорони здоров'я Запорізької міської ради та ТОВ «КСЕНКО» було укладено договір про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти № 15Цз. Згідно з вказаним договором ТОВ «КСЕНКО» повинно було поставити на адресу департаменту охорони здоров'я Запорізької міської ради апарати штучної вентиляції легень HАMILTON-C1 у кількості 16 комплектів на загальну вартість 12 264 000 грн.

Слідчі запевняють, що в рамках кримінального провадження підприємства закуповують медичне обладнання у посередників, комплектують його допоміжним обладнанням (не вказаним в умовах закупівлі), значно завищуючи ціну. Далі ми дізнаємося, що не все медичне обладнання, закуплене ділками, є новим. Але про все по порядку. 

ТОВ "Ксенко" з цього приводу надали наступне пояснення : "допоміжне обладнання, про яке йде мова, а саме зволожувачі повітря - це складова комплекту поставки апарату ШВЛ (також зволожувачі вимагались технічним завданням) і без нього стан пацієнта на ШВЛ дуже швидко погіршиться і пацієнт може померти. При цьому виробник апаратів ШВЛ Hamilton дозволяє комплектувати його апарати ШВЛ автоматичними зволожувачами двох виробників: Hamilton і Fisher&Paykel. Ми обрали Fisher&Paykel, бо вони найкращі (ними ж комплектуються апарати ШВЛ інших відомих виробників). Оскільки ми закупили апарати ШВЛ без автоматичних зволожувачів, то ми їх комплектували окремо, в м. Київ. Що стосується “посередників”, то наша компанія, як і будь-яка інша юридична особа, має право" закуповувати медобладнання у того продавця, у якого вважає за потрібне, виходячи з власних критеріїв зручності: ціна, швидкість поставки, умови поставки тощо.

Епізод другий

Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018000000000765 від 15.12.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що Одеським національним медичним університетом впродовж 2016-2018 років проведені закупівлі медичного обладнання, дослідницьких, випробувальних та науково-технічних симуляторів, аналізаторів та фармацевтичної продукції на загальну суму приблизно 680 000 000 гривень.

Впродовж 2016-2018 років група осіб, за попередньою домовленістю з службовими особами Одеського національного медичного університету та інших державних установ, що перебувають під управлінням Міністерства охорони здоров'я України, під час здійснення державних закупівель, використовуючи ряд підконтрольних суб'єктів господарювання, вчинили неправомірні дії, спрямовані на утворення колективної антиконкурентної діяльності та завищення ринкових цін, що, як наслідок, призвело до розтрати бюджетних коштів у особливо великих розмірах.

В період з липня по жовтень 2018 року державними органами проведені перевірки (ревізії) ефективності використання і розпорядження об'єктами державної власності, належними державі матеріальними, іншими активами, що мають фінансові наслідки та фінансово-господарської діяльності Одеського національного медичного університету.

Відповідно до актів Державної аудиторської служби України та Рахункової палати України, у ході перевірок виявлено низку порушень щодо використання державних коштів, зокрема, під час здійснення державних закупівель в єдиній системі електронних публічних закупівель ПРОЗОРО .

Відповідно до висновків перевірки Рахункової палати, встановлені факти, які вказують на ознаки планування закупівлі медичних виробів саме у конкретних постачальників, таких як: ТОВ «Реалтон», ТОВ «Медінова», ТОВ «Анна-мед», ТОВ «Медпроект» та інших. Таким чином, дії посадових осіб ОНМедУ мають ознаки попередньої домовленості з переможцями та учасниками торгів.

З метою підтвердження вказаних фактів та встановлення ринкової вартості предметів закупівлі в провадженні призначено судову товарознавчу експертизу.

Крім того, в діяльності комерційних структур присутні порушення вимог чинного законодавства України у сфері ціноутворення, зокрема, постанов Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 р. №333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» та від 17.10.2008 р. №955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», якими передбачено, що оптово-відпускні ціни на внесені до реєстру оптово-відпускних цін лікарські засоби і медичні вироби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не повинні перевищувати 10 відсотків, що нараховуються для лікарських засобів до задекларованої зміни оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів і для медичних виробів – до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, а граничні торговельні (роздрібні) надбавки не перевищувати 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків.

Таким чином, встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності з метою власного збагачення не дотримуються вимог зазначених постанов, що призводить до закупівлі закладами МОЗ України медичного обладнання за завищеними цінами.

З метою підтвердження зазначених фактів та встановлення ринкової вартості предметів закупівлі слідчим суддею, за поданням відповідного клопотання слідчим, призначено судову товарознавчу експертизу.

До утворених монопольних формувань можуть належати: ТОВ «РЕАЛТОН, «ТОВ АДВАНСЕД МЕДТЕХНОЛОДЖИ», ТОВ «ЛІВІН», ТОВ «РІМЕД», ТОВ «МЕДІНТЕГРАТОР» , ТОВ «МЕДІНОВА», ТОВ «МЕДТЕХНОТРЕЙД», ТОВ «АННА-МЕД», ТОВ «СЕРВІСМЕД», ТОВ «МЕДІВЕЙ», ТОВ «АЛТ УКРАЇНА ЛТД», ТОВ «ПРОТЕК СОЛЮШНЗ Україна», ТОВ «ІНТЕГРЕЙТЕД МЕДІКАЛ ГРУП», ТОВ «ПРАЙММЕД», ТОВ «КСЕНКО», ТОВ СУЧАСНА ЛІКАРНЯ, ТОВ АЛЬЯНС-2013 та інші суб'єкти господарювання.

Епізод третій

В рамках кримінального провадження № 42019040000000508 від 30.07.2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, було встановлено, що службові особи органів місцевого самоврядування Новомосковського району та м. Новомосковська, які самостійно та за домовленістю з керівниками структурних підрозділів і підпорядкованих підприємств здійснюють розкрадання бюджетних коштів під час закупівлі матеріальних цінностей, продуктів харчування, медикаментів та медичного обладнання, надання у користування/оренду об'єктів нерухомості, земельних ділянок, виконання робіт з капітальних та поточних ремонтів об'єктів інфраструктури, закладів освіти та охорони здоров'я, автомобільних доріг, об'єктів житлово-комунального господарства шляхом внесення недостовірних відомостей щодо об'ємів виконаних робіт до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, використання матеріалів, які не відповідають проектно-кошторисній документації та ДСТУ, та укладення договорів на постачання недоброякісних продуктів харчування, медикаментів та медичного обладнання за завищеними цінами.

Таким чином, службові особи органів місцевого самоврядування Новомосковського району та м. Новомосковська спільно з підконтрольними афілійованими підприємствами здійснюють розкрадання коштів місцевого бюджету шляхом внесення недостовірних відомостей до актів приймання виконаних робіт щодо вартості використаних матеріалів, неправильно використаних розцінок та включення робіт, які фактично не були виконані чи не відповідають проектно-кошторисній документації та договірній ціні.

Досудовим розслідуванням встановлено, що між КЗ Новомосковська ЦРЛ ДОР та ТОВ «ЛІВІН» був укладений договір №78 від 04.04.2017 року про закупівлю товарів за державні кошти, згідно з яким постачальник зобов'язаний був в 2017 році поставити та передати у власність замовника Систему рентгенографічну та флюороскопічну ОРЕКА-Т90с8 вартістю 4 985 010,16 грн.

Згідно з платіжним дорученням від 18.05.2017 року вказана система була поставлена та 22.05.2017 року грошові кошти за неї сплачені в повному обсязі.

Однією з умов договору був гарантійний строк обслуговування системи упродовж 12 місяців.

06.05.2019 року між КЗ Новомосковська ЦРЛ ДОР та ФОП ОСОБА_1, був укладений договір № 69 про надання послуг на поточний ремонт системи ОРЕКА-Т90с8 на суму 448 000 грн.

Також між КЗ Новомосковська ЦРЛ ДОР та ТОВ «КСЕНКО» був укладений договір № 172 від 19.11.2018 року про закупівлю, згідно з яким постачальник зобов'язаний був у 2018 році поставити замовникові Апарат штучної вентиляції легень НАМІLТ0N-С1 вартістю 795 010 грн.

Згідно з платіжним дорученням від 21.12.2018 року вказаний апарат був поставлений та 27.12.2018 року грошові кошти за нього сплачені в повному обсязі.

Також було встановлено, що ТОВ «КСЕНКО» було визнано переможцем на конкурсних торгах, які були проведені 02.05.2019 року КЗ Новомосковська ЦРЛ ДОР в електронній системі ProZorro на загальну суму 1 479 275 грн. В подальшому з ТОВ «КСЕНКО» планується укладання двох договорів на поставку відеоколоноскопу вартістю 927 690 грн. та апарату електрохірургічного вартістю 551 585 грн.

За оперативною інформацією вказане медичне обладнання поставляється із-за кордону вживаним під виглядом нового за завищеною ціною.

ТОВ "Ксенко" з цього приводу надали наступне пояснення : "усе продане нами обладнання було новим (що підтверджується документально)". 

Епізод четвертий

Слідчою групою слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017100000001514 від 04.12.2017 р. за фактом розкрадання бюджетних коштів під час здійснення закупівель медичного обладнання з порушенням процедури закупівель за завищеними цінами, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ТОВ «Керуюча компанія Ксенко», ТОВ «КСЕНКО», Київська філія ТОВ «КСЕНКО», ТОВ «Лівін», ТОВ «Стоунфорд Груп», ТОВ «Авідан», ТОВ «Нова Медична Група», ТОВ «Радуніт», ТОВ «Асека» та інших суб'єктів господарської діяльності вчиняють протиправні дії, які полягають у поставлянні лікувально-профілактичним закладам України медичної техніки за штучно завищеними цінами, перебуваючи у змові із службовими особами Хмельницької обласної дитячої лікарні, КНП Перша Черкаська міська лікарня ЧМР, Департаменту охорони здоров'я Кіровоградської ОДА, КЗ Кіровоградська обласна лікарня, КЗ Кіровоградський обласний кардіологічний диспансер за узгодженим антиконкурентним характером дій, застосовуючи дискримінаційні умови в тендерній документації щодо інших учасників під час проведення процедур державних закупівель.

Службові особи Хмельницької обласної дитячої лікарні, КНП Перша Черкаська міська лікарня ЧМР, Департаменту охорони здоров'я Кіровоградської ОДА, КЗ Кіровоградська обласна лікарня та інших медичних закладів забезпечують перемогу ТОВ «Керуюча компанія Ксенко», ТОВ «КСЕНКО», Київській філії ТОВ «КСЕНКО», ТОВ «Лівін», ТОВ «Стоунфорд Груп», ТОВ «Авідан», ТОВ «Нова Медична Група», ТОВ «Радуніт», ТОВ Асека.

Встановлено, що закупівля медичного обладнання у певного суб'єкта господарської діяльності учасниками організованої злочинної групи планувалася задовго до проведення торгів. Для цього конкурсним комітетом у змові із представником суб'єкту господарювання розроблено спеціальні медико-технічні вимоги до устаткування з розрахунком на те, що таким вимогам буде відповідати лише певне устаткування, яке буде постачатися конкретним суб'єктом господарської діяльності. Та у подальшому до участі у торгах допущені лише певні суб'єкти господарювання, якими запропоновано обладнання за завищеною ціною.

ТОВ "Ксенко" з цього приводу надали наступне пояснення : "кримінальне провадження № 42017100000001514, на яке йде посилання, було закрито ще у 2018 році за відсутністю складу злочину".

Зауважимо, що нинішня та попередня влади дуже пишаються системою Prozorro, котру було впроваджено задля економії коштів та забезпечення здорової конкуренції. Але чомусь ніхто не розповідає що розрекламована система Prozorro має десятки недоліків та шпарин, через які просувають старі корупційні схеми та вигадують нові. Ми не заперечуємо, що впроваджена система допомогла державі зекономити значні кошти, але ж всі помітили й недосконалість системи та певні її недоліки, що сприяють корупції. Логічно було би, якби держава виправила ці недоліки та закрила корупційні шпарини. Та логіка – це не про Україну. Ми роками спостерігаємо за махінаціями на Prozorro, але ніхто і пальцем об палець не вдарив, щоб це виправити.

Епізод п’ятий

У кримінальному провадженні №12018120020009508, з попередньою кваліфікацією за ч.3 ст.191 КК України, відомості про яке внесені до ЄРДР за фактом розтрати бюджетних коштів під час закупівлі у березні-травні 2017 року медичного обладнання та виробів медичного призначення різних за результатами проведення процедур відкритих торгів з порушенням чинного законодавства за значно завищеними цінами у порівнянні із середньо ринковими, що суперечить чинному законодавству, у змові із керівництвом постачальника ТОВ «ЛІВІН», чим спричинені збитки місцевому бюджету на суму біля 200 тис. грн.

Згідно з наказом головного лікаря №96/Ат від 27.07.2016 р. у Комунальному закладі Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги затверджено положення про тендерний комітет. За результатами проведених відкритих торгів та шляхом укладання прямого договору між КЗ Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги і ТОВ «ЛІВІН» було укладено три господарські угоди про закупівлю товарів за державні кошти на суму 707 847,80 грн.; на суму 1 518 164,15 грн.; на суму 181 532,36 грн.

Придбане медичне обладнання і вироби медичного призначення були поставлені постачальником ТОВ «ЛІВІН» на адресу покупця КЗ Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги в повному обсязі. Поставлені товари оплачені в повному обсязі відповідно до платіжних доручень №13 від 25.04.2017 на суму 707 847,80 грн., № 16 від 18.04.2017 на суму 181 523,36 грн. та №14 від 26.04.2017 на суму 1 518 164,15 грн.

За результатами проведених слідчих дій встановлено, що медичне обладнання придбане Кіровоградською міською лікарнею швидкої медичної допомоги за значно завищеними цінами. В результаті чого виникла різниця між вартістю придбаного КЗ КМЛШМД у ТОВ «ЛІВІН» медичного обладнання, що складає 197 614,40 грн.

Таким чином, під час проведення перевірки фактів отримано відомості, які свідчать про скоєння службовими особами Комунального закладу Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги у змові зі службовими особами ТОВ «ЛІВІН» кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.191 (привласнення або розтрата чужого майна) КК України, що призвело до збитків місцевому бюджету на суму понад 197,6 тис. грн.

ТОВ «Ксенко»

Закупівлі ТОВ
Закупівлі ТОВ "Ксенко" в Полтавській області 2019-2020 роки
Фото:bi.prozorro

Епізод перший

У провадженні СУ ГУ Національної поліції в Харківській області знаходяться матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №120172200000000344 від 16.03.2017 за ознаками ч.3 ст.191 КК України, за фактом заволодіння бюджетними коштами, скоєного за попередньою змовою групою осіб.

Під час проведеного досудового розслідування встановлено, що в період 2016-2017 років службові особи суб'єктів господарювання, діючи за попередньою змовою зі службовими особами комунальних закладів охорони здоров'я, зокрема, КЗОЗ «Харківська міська поліклініка №21», шляхом зловживання своїм службовим становищем заволоділи бюджетними коштами під час проведення процедур закупівлі за державні кошти та під час здійснення фінансово-господарських взаємовідносин з поставки до комунальних закладів товарно-матеріальних цінностей за штучно завищеними цінами та шляхом перерахування отриманих бюджетних коштів на рахунки підприємств з ознаками фіктивності з метою їх подальшої конвертації із безготівкової форми у готівкову та присвоєння вказаних коштів.

КЗОЗ Харківська міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова придбано за завищеними цінами лампи та світильники, інші (світильник операційний однокупольний) - 1 комплект у ТОВ «КСЕНКО» на 363 051 грн./ 20.05.16.

КЗОЗ Харківська міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова придбано за завищеними цінами інструменти і прилади медичні, хірургічні та стоматологічні (комплект обладнання для лапароскопічних втручань) - 1 комплект у ТОВ «КСЕНКО» на 4 387 000 грн./ 30.06.16.

Одночасно встановлено, що КЗОЗ «Харківська міська поліклініка №21» придбано за завищеними цінами інструменти і прилади медичні, хірургічні та стоматологічні (гастроскоп) - 1 одиниця у ТОВ «КСЕНКО» на 467 483 грн./ 19.07.16.

Епізод другий

У провадженні СУ ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62020170000000050 від 13.01.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Прокуратурою Дніпропетровської області здійснюється процесуальне керівництво у зазначеному кримінальному провадженні.

Відповідно до інформування УСБУ в Дніпропетровській області, в ході здійснення заходів з метою виявлення, попередження та припинення діяльності окремих груп та осіб, спрямованої на дестабілізацію функціонування державного апарату, пов'язану з корупцією, отримана інформація щодо функціонування протиправної схеми з розкрадання бюджетних коштів.

Встановлено, що між ТОВ Майстер-Буд та департаментом капітального будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації укладено договір №323/10-19 від 07.10.2019 року, №546/10-18 від 29.10.2018 року про виконання будівельно-монтажних робіт з реконструкції будівлі КЗ Дніпропетровська обласна клінічна офтальмологічна лікарня в комплексі забудови розташованого за адресою: м. Дніпро, пл. Жовтнева, 14. Договірна ціна робіт є динамічною і складає 431 047 404,12 грн.

Станом на теперішній час частина вартості робіт за договором профінансована на суму 177 141,109 тис. грн.

З метою заволодіння бюджетними коштами при виконанні будівельно-монтажних робіт з реконструкції даного об'єкту до схеми залучені також підконтрольні підприємства субпідрядників, а саме: ТОВ Дніпробуд та БК Одиссея.

При цьому під час аналізу податкової звітності зазначених підприємств встановлені розбіжності у документації під час взаємовідносин між ТОВ Майстер Буд, а саме – різниця між задекларованими сумами податкового кредиту та податковими зобов'язаннями, що вказує на укладення фіктивних правовідносин з метою розкрадання бюджетних коштів.

З приводу цього кримінального провадження в ТОВ "Ксенко" пояснили, що "це кримінальне провадження взагалі не стосується "Ксенко". Там вказано, що за думкою слідства, було заволодіння державними коштами при виконанні будівельно-монтажних робіт з реконструкції КЗ "Дніпропетровська обласна клінічна офтальмологічна лікарня". ТОВ "Ксенко" до цих робіт жодного відношення немає."

Також з метою заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, зазначеною групою осіб спільно із посадовими особами ГУ ДФС у Дніпропетровській області для реалізації даної корупційної схеми зареєстровано ряд підприємств, які використовуються для імпорту медичного обладнання зі штучним збільшенням ціни у ланцюгу постачання та реалізації лікарським закладам.

А саме, два імпортери медичного обладнання – ТОВ «РАДУНІТ» та ТОВ «КСЕНКО» з Польщі, ТОВ «АВІДАН» та ТОВ «ПІРУС МЕДІКАЛ» здійснюють нарощування ціни в ланцюгу постачання від імпортера.

ТОВ «ПІРУС МЕДІКАЛ» здійснює придбання медичного обладнання як безпосередньо від імпортера на суму 20 млн. грн., так і в більшій частині на суму 44 млн. грн. від посередника. Збільшення ціни відбувається майже вдвічі.

В подальшому медичне обладнання ТОВ «ПІРУС МЕДІКАЛ»» реалізується на ТОВ Майстер-Буд на загальну суму 90,7 млн. грн.

Таким чином, попередньо встановлено завищення ціни на медичне обладнання завищення ціни на 4 717 млн. грн.

В ТОВ "Ксенко" пояснили : "постачальником медичного обладнання замовнику, який витратив бюджетні кошти, було ТОВ "Пірус Медікал". Компанія "Ксенко" поставила медичне обладнання ТОВ "Авідан" і що було далі з цим обладнанням - нам невідомо. Тобто, це була угода між двома приватними компаніями. За нашою інформацією, станом на сьогодні ТОВ "Пірус Медікал" не розрахувалося з ТОВ "Авідан" за отримане медобладнання. Тобто, вказане вище кримінальне провадження стосується посадових осіб інших компаній та юридичних осіб."

Епізод третій

Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12017100100012170 від 16.10.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.

Встановлено, що до Шевченківського УП ГУНП у м. Києві звернувся ОСОБА_3 з приводу вчинення неправомірних дій ректором Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, завідувачем кафедри хірургії НМУ ім. О.О. Богомольця та громадянином Індії, які полягають в порушенні законодавства України, а саме умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів.

За участю завідувача кафедри хірургії (чоловік ректора), який, прикриваючись дружиною - ректором Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, здійснювалася закупівля товару за завищеними цінами у наступних підприємств: ТОВ «КСЕНКО», ТОВ «ШИМЮКРЕЙН», ТОВ «ПРОТЕК СОЛЮШНЗ Україна», ТОВ «МЕДХОЛДІНГ».

Крім цього, слідство встановило, що висновки аудиторських перевірок ВНЗ в період 01.01.2016-01.01.2018 рр. щодо відносин з ТОВ «КСЕНКО», ТОВ «ШИМЮКРЕЙН», ТОВ «ПРОТЕК СОЛЮШНЗ Україна», ТОВ «МЕДХОЛДІНГ», які спрямовані на отримання неправомірної вигоди особами, причетними до скоєння вказаного злочину та можуть мати ознаки підробки.

Епізод четвертий

Слідчим відділенням Вознесенівського відділення поліції Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017081060000092 від 27.06.2017 за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КПК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що посадові особи Департаменту охорони здоров'я ЗМР, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою надання неправомірної вигоди третій особі незаконно надають перевагу суб'єктам підприємницької діяльності, зокрема, ТОВ «КСЕНКО», та відхиляють пропозиції інших учасників при проведені публічних закупівель, зокрема, при закупівлі у ТОВ «КСЕНКО» 46 комплектів апаратів штучної вентиляції легень на суму, яка в 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Також було встановлено, що 03.05.2017 ТОВ «КСЕНКО» взяло участь в тендері на закупівлю медичного обладнання, який проводив Департамент охорони здоров'я Запорізької міської ради. Ціна тендерної пропозиції ТОВ «КСЕНКО» становила 31 201 000 гривень. 04.05.2017 року на сайті prozorro.gov.ua було викладено інформацію про перемогу ТОВ «КСЕНКО» у тендері.

Крім того, встановлено, що перед оголошенням тендерної пропозиції, посадовими особами Департаменту охорони здоров'я ЗМР, з метою особистого збагачення, порушуючи чинне законодавство України, використовуючи своє службове становище, було повідомлено представникам ТОВ «КСЕНКО» про намір проведення тендеру, а також про можливість отримання прибутку. Вступивши у злочинну змову, посадові особи Департаменту охорони здоров'я ЗМР, всупереч чинному законодавству, передали інформацію щодо проведення тендеру до ТОВ «КСЕНКО», чим надали можливість ТОВ «КСЕНКО» підготувати пропозицію, яка б мала найнижчу ціну на тендерних торгах.

Продовжуючи свій злочинний умисел, посадові особи Департаменту охорони здоров'я ЗМР, для перемоги на тендері ТОВ «КСЕНКО» відхилили пропозиції підприємств, які могли б надати на торгах меншу суму за тендер, використовуючи формальні приводи, при цьому не надаючи часу на виправлення формальних помилок у тендерній документації конкуруючим підприємствам, внаслідок чого, ТОВ «КСЕНКО» стає переможцем тендеру.

Під час досудового розслідування оперативному підрозділу було надано доручення на перевірку дотримання чинного законодавства при проведенні закупівлі 46 апаратів штучної вентиляції легень Департаментом охорони здоров'я ЗМР для закладів та установ охорони здоров'я м. Запоріжжя.

В результаті перевірки встановлено, що тендерна пропозиція переможця ТОВ «КСЕНКО» не відповідає вимогам тендерної документації.

ТОВ «Прайм Мед»

Закупівлі ТОВ
Закупівлі ТОВ "Прайммед" в Полтавській області 2019-2020 роки
Фото:bi.prozorro

У провадженні Головного слідчого управління Національної поліції України знаходиться кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018000000000765 від 15.12.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого. 5 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що впродовж 2016-2018 років група осіб за попередньою домовленістю з службовими особами Одеського національного медичного університету та інших державних установ, що перебувають під управлінням Міністерства охорони здоров'я України, під час здійснення державних закупівель, використовуючи ряд підконтрольних суб'єктів господарювання, вчинили неправомірні дії, спрямовані на утворення колективної антиконкурентної діяльності та завищення ринкових цін, що, як наслідок, призвело до розтрати бюджетних коштів у особливо великих розмірах.

В період з липня по жовтень 2018 року проведено ряд перевірок (ревізій) державними органами щодо ефективності використання і розпорядження об'єктами державної власності, належними державі матеріальними, іншими активами, що мають фінансові наслідки, та фінансово-господарської діяльності Одеського національного медичного університету.

Відповідно до актів Державної аудиторської служби України та Рахункової палати України, у ході перевірок виявлено низку порушень щодо використання державних коштів, зокрема під час здійсненні державних закупівель в єдиній системі електронних публічних закупівель ПРОЗОРО.

Відповідно до висновків перевірки Рахункової палати, встановлені факти, які вказують на ознаки планування закупівлі медичних виробів у конкретних постачальників, таких як: ТОВ «Реалтон», ТОВ «Медінова», ТОВ «Анна-мед», ТОВ «Медпроект» та інших. Таким чином, дії посадових осіб ОНМедУ мають ознаки попередньої домовленості з переможцями та учасниками торгів.

Крім того, в діяльності комерційних структур присутні порушення вимог чинного законодавства України у сфері ціноутворення, зокрема постанов Кабінету Міністрів України від 25.03.2009р. №333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» та від 17.10.2008р. №955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», де передбачено, що оптово-відпускні ціни на лікарські засоби, внесені до реєстру оптово-відпускних цін, і медичні вироби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки мають бути не вищими ніж на 10 відсотків, що нараховуються для лікарських засобів до задекларованої зміни оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів і для медичних виробів до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, а граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків.

Так, вбачається, що суб'єкти підприємницької діяльності, з метою власного збагачення не дотримуються вимог зазначених постанов, що призводить до закупівлі медичного обладнання за завищеними цінами закладами МОЗ України.

До утворених монопольних формувань можуть належати: ТОВ «РЕАЛТОН», ТОВ «АДВАНСЕД МЕДТЕХНОЛОДЖИ», ТОВ «ЛІВІН», ТОВ «РІМЕД», ТОВ «МЕДІНТЕГРАТОР», ТОВ «МЕДІНОВА», ТОВ «МЕДТЕХНОТРЕЙД», ТОВ «АННА-МЕД», ТОВ «СЕРВІСМЕД», ТОВ «МЕДІВЕЙ», ТОВ «АЛТ УКРАЇНА ЛТД», ТОВ «ПРОТЕК СОЛЮШНЗ Україна», ТОВ «ІНТЕГРЕЙТЕД МЕДІКАЛ ГРУП», ТОВ «ПРАЙММЕД», ТОВ «КСЕНКО», ТОВ «СУЧАСНА ЛІКАРНЯ», ТОВ «АЛЬЯНС-2013» та інші суб'єкти господарювання.

Прикметно, що нікого не зацікавила сумнівна репутація підприємливих ділків, і ми можемо лише здогадуватися, скільки коштів було витрачено з бюджету міста та області даремно.

Злочинна група працювала роками, та ні зміна влади в країні, ні зміна керівництва МОЗ не змогли вплинути на ситуацію. Нам іноді здається, що ті, хто приходить до влади, просто підсідають на вже налагоджені корупційні схеми, отримуючи від них шалені відкати.

Дивним є те, що жодне з перелічених нами кримінальних проваджень ще не доведене до логічного завершення, а підприємства злочинного конгломерату продовжують паразитувати на українській медицині навіть в часи тотальної пандемії та всеохоплюючого локдауну. Ми з вами спостерігаємо, як підприємців змушують закривати свої заклади та нести шалені збитки, а от підприємливі ділки злочинного конгломерату в часи кризи отримують надприбутки.

В ТОВ "Ксенко" зуважили, що : "це не дивним чином, а логічно, що у жодного кримінального провадження немає вироку. Бо по жодному з них немає доказів, а є тільки фантазії слідчих."

Але наша історія ще не завершена. Ми знайшли ще декілька цікавих деталей в закупівельних процедурах Полтави та Полтавщини.

Деякі медичні установи Полтави робили закупки у фізичних осіб підприємців.

От, наприклад, ФОП Тарасенко Сергій Миколайович брав участь у закупівлях Міського клінічного пологового будинку Полтави. Тарасенко є ФОПом з найбільшою сумою за переможними закупівельними процедурами. Він сім разів брав участь у тендерах та встиг заробити 3 719 000 грн. І це, враховуючи те, що основним видом діяльності ФОП Тарасенко є штукатурні роботи!!! Штукатурні роботи, панове!!!

Закупівлі ФОП Тарасенко Сергій Миколайович в Полтавській області 2019-2020 роки
Закупівлі ФОП Тарасенко Сергій Миколайович в Полтавській області 2019-2020 роки
Фото:bi.prozorro
КВЕД ФОП Тарасенко Сергій Миколайович
КВЕД ФОП Тарасенко Сергій Миколайович
Фото:YouControl

Звичайно, серед двох десятків видів діяльності десь скромно ховається оптова торгівля фармацевтичними товарами, але ж ми розуміємо, що це – ширма !

В одній із закупівель Тарасенко «впарив» пологовому будинку пульсоксиметри в кількості 5 штук по 70 тис. грн., хоча їх ринкова вартість складає 48-54 тис. грн. Чималенька маржа набігла за одну закупівельну процедуру!!!

Специфікація товару
Специфікація товару
Фото:Prozorro
Вартість пульсоксиметрів на торговельних майданчиках
Вартість пульсоксиметрів на торговельних майданчиках

На другому місці серед ФОПів постачальників перебуває ФОП Ружинський Олександр Володимирович. Він встиг виграти 4 закупівельні процедури в 2020 році та поставити до Міського клінічного пологового будинку Полтави товарів на 1 745 000 грн.

У Covid-19 могутні «партнери»  ̶  монополізм і корупція_21 Ну і на третьому, теж почесному місці перебуває ФОП Олійник Галина Тимофіївна, котра уклала 15 договорів з лікарняними закладами Полтави на загальну суму 883 тис. грн.

Але саме до останньої пані виникає найбільше запитань. Саме ФОП Олійник Г.Ф. постачала до медичних закладів міста швидкі тести на Covid-19 та дезінфікуючі засоби. Тільки на тестах та супутніх товарах вона заробила більше 500 000 гривень.

У Covid-19 могутні «партнери»  ̶  монополізм і корупція_23
У Covid-19 могутні «партнери»  ̶  монополізм і корупція_25

А тепер запитання – куди ж поділися тести, які президент Зеленський зустрічав в аеропортах? Чому комунальні лікарні закуповували системи тестування у ФОПа? Яка якість цих тестів? Та основне питання, чому держава не змогла забезпечити це все самостійно? Якщо ФОП Олійник змогла дістати таку кількість тестів на covid-19, то чому цього не змогла зробити держава та МОЗ, чому лікарні були змушені їх купувати у перекупників?

Отже ми бачимо, що навіть в часи пандемії та економічного занепаду знаходяться і ті, хто наживається на людському горі та складній ситуації в державі.

Але більше обурює той факт, що ніхто нічого не робить для виправлення ситуації та запроторення підприємливих ділків із злочинного конгломерату за грати. Ми дослідили ситуацію лише на прикладі лікувальних закладів Полтави і бачимо, що ділки (маючи за плечами з десяток кримінальних проваджень!) продовжують наживатися на горі людей та отримувати надприбутки, паразитуючи на бюджетних коштах, виділених на охорону здоров’я.

Ми б зрозуміли і вітали здорову конкуренцію. Але про здорову конкуренцію тут не йдеться, ділки заробляють сотні мільйонів, отримавши монопольне становище завдяки зв’язкам та корупційним схемам, котрі поглинули всю країну.

Автор : Останній Бастіон
Читайте також:
Політика
Історія з поверненням на посади через суд митників-корупціонерів вже перетворюється на анекдот.
вчора, 10:37
Кримінал
Термін попереднього запобіжного заходу уже закінчився, а нові зобов’язання на нього не наклали.
17 квітня, 17:25
Політика
Після зміни керівництва у вітчизняному Міністерстві оборони було виявлено діри у бюджеті. Казнокради готували країну до здачі РФ.
16 квітня, 20:38
Кримінал
Його обвинувачують у зловживаннях при закупівлі автівок для армії. Сума завданих збитків державі становить понад 17 млн грн.
16 квітня, 17:30
Опінії
9 років тому Петро Порошенко, грубо порушивши Конституцію України, призначив на посаду директора НАБУ Артема Ситника.
16 квітня, 15:05
Політика
Українські транспортні компанії просять звернути увагу на активізацію Тищенка, який хоче повернути корупційні схеми на кордоні
16 квітня, 10:41