У Раді пропонують карати позбавленням волі за графіті

ПОЛІТИКА
09.09.2020, 14:34
У Раді пропонують карати позбавленням волі за графіті
Фото: Telegra.ph

Законопроєкт запроваджує жорсткішу відповідальність за нищення пам’ятників, могил і нанесення графіті.

На сайті Верховної Ради опублікували проєкт Закону України №4052 «Про внесення змін до Кримінального Кодексу України щодо захисту пам’ятників (монументів), а також пам'яток історії та культури».

Авторами є «слуги народу» Максим Бужанський, Вадим Струневич, Юлія Гришина, Ігор Абрамович та інші.

Вони пишуть, що законопроєкт має на меті захист пам’ятників (монументів), меморіальних дощок, інших об’єктів культурної спадщини, а також будівель, інших споруд, об'єктів єдиної транспортної системи, їх складових частин та іншого майна, розміщеного у громадських місцях.

Що пропонують народні обранці?

Депутати хочуть внести зміни до Кримінального кодексу України, а саме до «Розділу VI. Кримінальні правопорушення проти власності», доповнивши його статтею «194-2. Вандалізм».

Дається таке визначення поняття:

Вандалізм, тобто осквернення, псування, незаконне розмалювання, в тому числі малюнками-графіті, будівель та інших споруд, а також об'єктів єдиної транспортної системи, їх складових частин та іншого майна, розміщеного у громадських місцях, – караються штрафом від 500 до 2000 (850-1700 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до 3 років.

Дії що призвели до пошкодження або руйнування будівель та інших споруд, а також об'єктів єдиної транспортної системи, їх складових частин та іншого майна, розміщеного у громадських місцях, — караються штрафом від 2000 до 10000 (3400 – 170 000 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

Осквернення, псування, в тому числі незаконне розмальовування, нанесення малюнків-графіті або спотворення початкового вигляду об'єктів та інших об’єктів культурної спадщини чи їх частин, що становлять історичну, наукову, художню чи іншу культурну цінність, встановлених на законних підставах та занесених до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, — карається штрафом від 1000 до 4000 тисяч (17 000 – 68 000 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до 3 років.

Дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або здійснені з політичних, ідеологічних мотивів, — караються штрафом від 2000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до 5 років.

Також передбачено жорсткіше покарання від 3 до 5 років позбавлення волі за наругою над братськими могилами.

Що треба розуміти?

Як бачимо, у статті є норми про покарання за графіті. До них можна по різному ставитися, але тепер за їх нанесення автор ризикує влетіти на штраф, або навіть сісти до в’язниці.

Також треба звернути увагу на те, хто є автором законопроєкту. Ключовою персоною є Максим Бужанський, який відомий своїм захистом радянських монументів (у тому числі політичним діячам та генералам, які підпадають під декомунізацію).

Можна говорити, що у разі, якщо, скажімо, місцева влада вирішить зняти дошку, яка вказує, що у будинку жив Владімір Лєнін, чи Іосіф Сталін – причетних до цього можна буде покарати. Адже у проєкті немає розмежувань із нормами так званого закону про декомунізацію.

Водночас у цьому проєкті є і позитив. Адже у багатьох містах часто нищать пам’ятники відомим діячам українського визвольного руху, учасникам російсько-української війни. Очевидно, що за таке треба карати.

Автор : Микола Шевчук
вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Очікую, що найближчими місяцями всі консерви, які були дбайливо закладені у бренд «Зе-президент», гучно вибухнуть.
15 листопада, 14:05
Політика
У 2023 році родина «слуги народу» Микола Стефанчук у 2023 році придбала два будинки та дві квартири
21 жовтня, 10:24
Кримінал
Журналісти показали життя нардепа Дмитрука в Лондоні: його «спалив» спортзал і діти в парку.
04 жовтня, 11:35
Політика
Сергій Борзов, як і Володимир Зеленський, — колишній гравець «Клубу веселих та кмітливих».
22 серпня, 17:25
Політика
Обранець від партії «Слуга народу» висловив сподівання, що КНР і Бразилія допоможуть досягти «справедливого миру». Подробиці не озвучив.
07 серпня, 14:55
Політика
Так само приховано та не задекларовано наявність житла в Варшаві, в якому зареєстрований її чоловік Віталій Луценко.
15 червня, 13:21