Created with Sketch.

У світі розгортається нова війна спецслужб

07 березня, 12:27
Фото: Financial Times

Позаторік Європа почала кампанію із вигнання російських шпигунів, а тепер вони повертаються мстити. Буде кривава лазня.

До такого висновку дійшли редактори британського видання Financial Times, посилаючись на дані розвідки низки західних держав. РФ активно відновлює «тиху війну» проти США, ЄС і НАТО, оприлюднення російськими пропагандистами телефонної розмови старших офіцерів ВПС ФРН — красномовний приклад.

Нині рівень активності та проникнення російських спеціальних служб у західні структури знову зріс. Шпигуни ведуть активну та масштабну роботу, як і у часи СССР, щоби ізсередини знищити хитку єдність країн Заходу.

Один з офіцерів британської розвідки, який забажав залишитися неназваним, в інтерв'ю Financial Times зауважив, що між сторонами відновилася «гра у кішки-мишки, як під час Холодної війни». За словами інших співрозмовників видання, «шпигунська і підривна діяльність Москви перебуває на найвищому рівні або ж навіть вище, ніж у другій половині XX століття».

Як з'ясувалося, російська розвідка доби пізнього путінізму — це величезна машина, в якій робиться все те ж, що робилося завжди: за царів, за більшовиків. Фактично, росіяни можуть проводити дуже складні операції, дурячи своїх західних колег.

Пріоритети ФСБ, ГРУ, СВР залишилися тими самими, що й до лютневого вторгнення 2022 року в Україні — викрасти західні секрети, внести розкол до лав НАТО, підірвати підтримку та зупинити озброєння України. Однак методи стали винахідливішими, щоби компенсувати зруйновану шпигунську мережу в Європі та обійти обмеження на роботу росіян на континенті.

У західних спецслужбах вважають, що перераховані російські відомства були перегруповані та модернізовані. Однією з основних змін стало використання «проксі»-розвідувальних структур; тобто у російських операціях бере участь велика кількість іноземних громадян (політиків, бізнесменів, кримінальних елементів).

Нещодавно прокуратура Великої Британії звинуватила у шпигунстві на користь РФ громадянина Болгарії Тіхоміра Іванчєва. За тиждень до цього, 19 лютого, ГУР МО України заявило про смерть бойового пілота Максіма Кузьмінова, який у 2023 році викрав російський гелікоптер Мі-8.

Раніше у Франції також виявили мережу зі 193 вебсайтів, які, за версією спецслужб, розповсюджували дезінформацію. ФСБ, ГРУ і СВР окремо один від одного почали вербувати агентів без військової освіти, щоби вони непоміченими проникали у цільові країни та встановлювали особисті контакти.

Депортація російських дипломатів могло ускладнити роботу контррозвідки, оскільки західні агенції раніше знали, хто з дипломатів є шпигуном, і могли відстежувати, з ким вони зустрічаються, потенційно вербувавши їх. Нині ж неможливо передбачити, наскільки ефективними будуть оновлені російські методи шпигунства.

Проте іноді російська розвідувальна машина все ж таки досягає разючих успіхів. Як це було 2021 року, коли кібератака угруповання хакерів «SolarWinds» зламала Пентаґон, або недавній «витік» розмови німецьких офіцерів, які обговорюють «бомбардування Кримського мосту».

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що українським захисникам не слід чекати на ракети дальньої дії німецького виробництва. Як і на відправлення на Східний фронт солдатів Бундесверу.

Читайте також
У Норвегії викрили групу російських шпигунів
Світ
У Польщі викрили шпигунську мережу московії
Війна
Кремль активував своїх «сплячих агентів» у країнах Балтії
Кримінал
Таємна війна триває
Політика
У Польщі засудили 14 членів шпигунської мережі рф, серед них — українці й білоруси
Світ
СБУ затримала коригувальницю «Шахедів» в Одесі
Кримінал