У вирішальний момент в Україні США та союзники приймуть рішення про відправку зброї
Українські чиновники запросили 300 танків і близько 600 БТРів
БРЮССЕЛЬ — Україна посилює свої заклики до більш передової зброї, як-от танки та ракети протиповітряної оборони, це ключовий тиждень дипломатії за участю її американських та європейських союзників, оскільки вони обговорюють, як найкраще допомогти силам Києва взяти ініціативу на полі бою перед очікуваним новим наступом росії .
Новий прорив для України серйозно почався у вівторок, коли генерал Марк А. Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів США, провів свою першу особисту зустріч зі своїм українським колегою в Польщі, майже через 11 місяців після російського вторгнення. А в Давосі, Швейцарія, українські чиновники та Олена Зеленська, дружина президента України Володимира Зеленського, взяли участь у Всесвітньому економічному форумі, щоб агітувати світових лідерів і громадських діячів використовувати свій вплив, щоб допомогти своїй країні.
У середу та четвер міністри оборони НАТО зустрінуться в Брюсселі, щоб підсумовувати боротьбу за допомогу Україні, а в п’ятницю на авіабазі Рамштайн у Німеччині до них приєднаються представники ширшої групи країн, які координували допомогу Україна. Міністр оборони США Ллойд Дж. Остін очолить ці дискусії, зосереджуючись на типах і кількості озброєння, яке необхідно поставити, включно з основним питанням про те, чи надсилати західні танки .
Серед головних західних прихильників Києва зростає консенсус щодо того, що час марнується, щоб дати можливість українським військовим вийти з кривавого, жорстокого глухого кута з російськими військами на сході та півдні та відкинути їх, водночас захищаючись від російських ракетних атак, які спустошили багато інфраструктури України.
У вівторок у Вашингтоні прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте повідомив президенту Байдену, що Нідерланди планують запропонувати Україні батарею протиповітряної оборони Patriot, слідуючи прикладу Сполучених Штатів і Німеччини. У своєму нічному зверненні пан Зеленський назвав це «дуже важливою новиною».
Державний секретар Ентоні Дж. Блінкен заявив у вівторок, що мета США в усіх своїх діях полягає в тому, щоб «поставити Україну в найсильнішу позицію, коли з’явиться стіл переговорів, щоб міг бути справедливий і міцний мир».
росіяни також поспішають переозброїти, переоснастити та зміцнити власні сили на Донбасі для власного наступу, а навесні або пізньої зими спробувати захопити більше української території. Президент росії володимир путін, який у вересні наказав призвати 300 000 осіб, заявив у телевізійному виступі у вівторок, що деякі російські збройові заводи «працюють у кілька змін і навіть цілодобово».
Західні офіційні особи та військові аналітики кажуть, що війна ось-ось досягне критичної фази, коли кожна сторона налаштована отримати стратегічну перевагу. Вторгнення росії зупинилося через кілька місяців, і контратаки України, розпочаті у вересні, також загальмувалися.
Хоча обидві сторони війни сподіваються повернутися до наступу, бойові дії сильно виснажили їхні запаси танків і легших броньованих машин, які необхідні для швидкого пересування на полі бою. Крім того, українцям не вистачає боєприпасів для своєї техніки, яка російського чи радянського зразка та несумісна із західними боєприпасами.
Німеччина є ключовим центром дискусій союзників, тому що її танки Leopard 2 вважаються чудовими та є численними в європейських арміях. Інші країни заявили, що хочуть відправити частину своїх Leopards в Україну, але можуть зробити це лише з дозволу Берліна. Канцлер Німеччини Олаф Шольц наразі не погоджувався постачати Україні ці сучасні танки або дозволяти третім країнам надсилати свої.
Великобританія оголосила в понеділок , що надішле 14 своїх танків Challenger 2, які стануть першими західними танками в українських силах. За словами високопоставленого чиновника НАТО, цей крок може зламати опір пана Шольца та зробити запит на необхідний дозвіл для інших країн на експорт Leopards просто неспроможним. Британці відверто заявили, що сподіваються заохотити інші західні країни наслідувати їх приклад, поставивши Україні сучасні танки.
Суперечка щодо німецьких танків, швидше за все, буде вирішена на зустрічі в Рамштайні, де рішення матимуть більш колективний характер. Аналітики кажуть, що пан Шольц, ймовірно, захоче голосної американської підтримки та участі в будь-якому прийнятому ним рішенні щодо надання танків німецького виробництва або дозволу іншим країнам, включаючи Польщу та Фінляндію, зробити це. Опитування показують, що німці підтримують Україну, але не в захваті від відряджання німецьких танків для боротьби з москвою.
Міністр оборони пана Шольца, Крістін Ламбрехт, яку широко критикували, цього тижня пішла у відставку, і пан Шольц призначив Бориса Пісторіуса , ще одного соціал-демократа, на її місце. Пан Остін, міністр оборони США, планує зустрітися з паном Пісторіусом перед зустріччю в Рамштайні.
Але рішення щодо танків прийме канцлер. Пан Шольц не хотів «йти сам», як він сказав, аби повністю порвати з москвою.
Його застереження певною мірою повторюється у Вашингтоні, де президент Байден повільніше надає сучасну зброю, ніж хотілося б українцям, і відмовився надсилати військові літаки та боєприпаси більшої дальності. Президент не показує жодних ознак надсилання основного американського бойового танка Abrams, хоча військові аналітики кажуть, що його особливі потреби в обслуговуванні та паливі зроблять його набагато менш корисним для України, ніж Leopard.
Попри це, Сполучені Штати та їхні союзники надали Україні іншу зброю, яка колись вважалася забороненою, як-от реактивна артилерія HIMARS і Patriot, найсучасніша система протиповітряної оборони американського виробництва. Франція, Сполучені Штати та Німеччина нещодавно погодилися надіслати власні бойові машини — менш потужні, ніж танки — вперше.
«З розвитком цієї агресії розвивалася і наша допомога Україні», — сказав пан Блінкен на пресконференції в Державному департаменті з Джеймсом Клеверлі, міністром закордонних справ Великобританії.
Адміністрація Байдена заявила, що не відмовляла жодного союзника від надсилання танків — вона аплодувала британському пакету, який включає «Челленджер», — і аналітики кажуть, що Білий дім намагається бути обережним, щоб його не сприймали як здійснювача тиску на Берлін.
«Це принципово рішення для кожної країни», — сказав пан Блінкен.
Але пан Шольц потребує прикриття США; Німеччина вже далеко відійшла від своєї традиційної політики не надсилати зброю в країну, яка перебуває у стані війни. Але пан Шольц також був підданий міжнародній критиці за надання військової допомоги Україні неохоче та досить пізно, сказала Яна Пульєрін, берлінський директор Європейської ради з міжнародних відносин.
Польща та Фінляндія заявили, що постачатимуть танки Leopard, але все ще чекають зеленого світла від Німеччини.
Невелика кількість західних танків не змінить форму конфлікту, але кілька сотень можуть допомогти українським військам відкинути росіян з більшої частини східної України. Українські чиновники запросили 300 танків і близько 600 БТРів.
Україна сподівається повністю витіснити росіян з України, зокрема з Криму та частини Донбасу — території, яку росія та її проксі-сили захопили у 2014 та 2015 роках і яку росія незаконно анексувала минулого року, — але західні дипломати налаштовані здебільшого скептично.
Якби Україна змогла повернути росіян до лінії, яка була до вторгнення, до 24 лютого минулого року, тоді деякі західні чиновники вважають, що пан Зеленський був би більш готовий до мирних переговорів — якщо, звичайно, пан путін погодиться. Поки немає жодних ознак зацікавленості росії в серйозних переговорах, що полегшує вибір пана Зеленського.
Але західні військові чиновники попереджають, що потрібен час, щоб доставити танки, навчити українців використовувати їх і, що важливо, підтримувати їх, а також організувати послідовний шлях для запасних частин і технічного обслуговування.
Але танки також є важливим психологічним поштовхом для України, яка переживає жорстоку зиму та сподівається відновити імпульс на полі бою.
У зверненні ввечері в понеділок пан Зеленський закликав союзників «пришвидшити прийняття рішень» і сказав, що нова допомога Британії, включаючи танки Challenger та пакет іншого складного військового обладнання, «була саме тим, що нам потрібно».
Автори: Еріка Соломон , Ерік Шмітт і Майкл Кроулі , - The New York Times
Переклад з англійської Останній Бастіон