Українцям пришлють третю платіжку за газ. Невздовзі четверта та п'ята.
Зеленський змушує українців платити власним олігархам.
Державний регулятор в сфері енергетики (НКРЕКП) планує зобов’язати побутових споживачів власним коштом обслуговувати внутрішньобудинкові газові мережі в багатоквартирних будинках.
Через відсутність належної нормативно-правової бази поки що невідомо, коли саме буде запроваджено широко анонсоване нововведення. Але про те, що українцям надійде «третя платіжка» за газ днями повідомили численні ЗМІ.
НКРЕКП оголосило відкрите обговорення проєкту постанови про Типовий договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку та внесення змін до Кодексу газорозподільних систем.
Відповідний проєкт Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) оприлюднила на своєму сайті.
Після прийняття Типового договору побутовий споживач повинен буде підписати договір з облгазом чи іншою компанією, якій буде надано право обслуговувати газові мережі в багатоквартирних та приватних будинках.
В Україні понад п'ять років панує невизначеність у питанні, хто ж відповідає за безпечну експлуатацію газових труб, періодичний огляд та своєчасний ремонт цієї інфраструктури в багатоквартирних та приватних будинках.
Як зазначає видання «Главком», проблема криється в колізіях законодавства. Вони виникли після вступу у дію ухваленого в 2017 році закону про житлово-комунальні послуги.
За безпеку експлуатації газових мереж всередині будинку, а також за їхнє технічне обслуговування і ремонт завжди відповідали оператори газорозподільної мережі (облгази). Але згаданий закон створив невизначеність: він набрав чинності в червні 2018 року, деякі його розділи були відстрочені до травня 2019 року через неготовність підзаконних актів.
У новому законі не сказано, що саме облгази мають відповідати за технічну справність газових мереж багатоквартирного будинку, власниками яких є мешканці. А в законі про містобудівну діяльність написано, що саме власники внутрішньобудинкових мереж мають забезпечити належне утримання свого майна.
З огляду на те, що в 2015 році державний регулятор НКРЕКП виключив з тарифу облгазів кошти на обслуговування внутрішньобудинкових мереж, облгази відповідно й не зацікавлені їх обслуговувати. Тому в останні п’ять років облгази підписували договори зі споживачами про обслуговування мереж лише до межі балансової належності, тобто, до входу труби в будинок.
До речі, у мешканців сумнозвісного будинку на Позняках не було договорів на утримання внутрішньобудинкових газових мереж, так само, до речі, як і у тисяч інших багатоквартирних будинків. Відповідно до «Правил безпеки систем газопостачання», якщо споживачі не підписали договір з компанією на обслуговування газових мереж будинку, яким мала б визначатися відповідна плата за цю послугу, оператор газорозподільчих мереж навіть не має права постачати газ мешканцям
І хоча газ в квартири постачається, але за безпеку газових мереж в будинку ніхто не відповідає. Тому й безпека споживачів газу – під великим запитанням.
За все заплатить споживач
Задля усунення законодавчих колізій, законотворці почали ініціювати нормативні зміни у сфері надання житлово-комунальних послуг.
У травні 2021 року парламент нарешті ухвалив закон №1060-ІХ, відповідно до якого технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку має бути закріплено в окремому договорі, а не в договорі про розподіл газу з облгазом. Тобто закон зобов’язав споживача власним коштом платити за обслуговування та ремонт мереж в будинку.
Але щоб закон запрацював, Міненерго повинно було у двомісячний строк з дня набрання чинності (тобто до 1 липня 2021 року) розробити та затвердити Порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку та види робіт, які є обов’язковими під час технічного обслуговування.
Водночас НКРЕКП мало б розробити і затвердити до 1 вересня 2021 року Типовий договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку, а також методологію розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт і послуг, що входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку, які виконуються операторами газорозподільних систем.
Отже, відповідно до згаданого закону №1060-ІХ мешканцям багатоквартирних будинків має приходити ще одна (та сама третя) платіжка за газ ‒ за обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж.
Наприкінці літа міський голова Києва Віталій Кличко звернувся до Кабінету міністрів з вимогою змусити Міненерго та НКРЕКП прийняти відповідні підзаконні акти.
«На жаль, станом на 30.08.2023 року Порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку, Міністерством не прийнято. Це унеможливлює побудову системного обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж і безпосередньо впливає на зниження безпеки для мешканців багатоквартирних будинків, що користуються газовим обладнанням» — заявив Кличко.
І от нарешті через понад два місяці після гнівного звернення Київського міського голови до Кабміну, НКРЕКП достроково розтиражувала повідомлення про «третю платіжку» за газ — зробила це передчасно, адже жоден із вище згаданих документів поки що не прийнятий.
«Останній Бастіон» нагадує, що у 2021 році Україна видобувала 19,8 млрд кубометрів газу.
За даними оператора ГТС України, фактичне споживання природного газу в Україні у 2021 році склало 26,8 млрд кубометрів.
При цьому, на потреби населення надійшло 8,6 млрд куб. м газу (31,9% від загального спожитого обсягу).
Виробники тепла спожили 6,3 млрд куб. м — 23,5% від загального спожитого обсягу.
Промисловість, бюджетні організації та інші непобутові споживачі використали 11,9 млрд куб. м газу — 44,6%.
У 2022 році споживання газу суттєво зменшилося. Це пов'язано з тим, що деякі промислові підприємства опинилися на тимчасово окупованих територіях, частина підприємств припинила свою роботу, значно зменшилося число побутових споживачів газу.
У грудні 2022 року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що мінімум 11,7 млн українців в'їхали до країн Євросоюзу. 7,7 млн громадян України були зареєстровані в Європі як одержувачів тимчасового прихистку.
На середину березня 2023 року в Європі перебувало понад 8 млн українських біженців.
За даними ООН, близько 5 млн із них попросили тимчасового захисту в країнах ЄС.
Як показує статистика, видобуток власного газу після початку повномасштабного вторгнення зменшився не суттєво. Навіть до повномасштабного вторгнення Україна повністю покривала потреби побутових споживачів та виробників тепла газом власного видобутку.
Після 24 лютого 2022 року кількість побутових споживачів зменшилась мінімум на 8 мільйонів.
Нам зрозуміле бажання קָהָל Зеленського грабувати мешканців окупованих ними територій.
Ми розуміємо їх бажання мати по 2800 рабів.
Ми розуміємо, що після окупації територій Палестини, черга прийде і до країни, яка під час війни продає власну незалежність - свою землю.
Але мусимо нагадати קָהָל Зеленського, що українці ніким і ніколи не були завойовані.
Що українці здатні розуміти, що кагал Зеленського їх грабує.
Кількість людей в Україні зменшилася щонайменше на третину, промисловість впала більше ніж наполовину, відповідно споживання газу впало більш ніж на третину, що потягло за собою і втрату доходів олігархів Зеленського.
Абсолютні цифри видобутку і споживання ми запрезентуємо в наступному матеріалі, в якому, зокрема, і спробуємо проаналізувати, з чиїх кишень будуть покриті витрати АТ Укргазвидобування через службову недбалість Олега Толмачева, Максима Горбатюка, Сергія Лагно, яка у вересні 2023 року привела до того, що УГВ сплатило оператору ГТСУ 240 мільйонів гривень штрафів за постачання газу, який не відповідає стандартам.
Для порівняння: за весь 2021 рік УГВ сплатило 140 млн гривень штрафів.