«Укренерго» завдало збитків державі на 1,13 млрд ₴

ЕКОНОМІКА
25.10.2023, 09:34
«Укренерго» завдало збитків державі на 1,13 млрд ₴

Тепер компанія хоче цей факт приховати через суд.

Національна енергетична компанія «Укренерго» спричинила збитки державі у розмірі 1,13 млрд ₴ через низку порушень Правил ринку електроенергії.

НЕК дав час приватній компанії-партнеру вивести гроші зі своїх рахунків, дозволивши тим самим створити великий борг, який тепер «Укренерго» намагається стягнути з банку «Альянс».

Про це йдеться в публікації видання Апостроф.

Восени 2021 року «Укренерго» уклало угоду врегулювання небалансів електричної енергії з приватним енерготрейдером ТОВ «Юнайтед Енерджі», під яку отримала банківську гарантію від банку «Альянс». За цією угодою впродовж лютого-квітня 2022 року НЕК «Укренерго» продало компанії небалансів електроенергії на майже 1,92 млрд ₴, однак остання розрахувалась лише частково, через що в неї перед «Укренерго» виник борг у розмірі 1,13 млрд ₴.

Національна енергокомпанія за Правилами ринку не більше, ніж через два дні після того, як покупець не оплатив виставлені рахунки, мало надати йому статус «Переддефолтний» та повідомити «Ощадбанк» про заборгованість компанії перед нею, аби той зупинив рух по його рахунках.

Однак, «Укренерго» цього не зробило, надавши статус «Переддефолтний» компанії 7 березня, а повідомлення банку надавши лише 8 березня.

Мало того, згідно з висновком Держаудитслужби, НЕК навпаки двічі інформувала «Ощадбанк» про те, що простроченої заборгованості у «Юнайтед Енерджі» немає.

Завдяки цьому за цей, за даними слідства, компанія замість погашення заборгованості вивела сотні мільйонів гривень на рахунки інших пов’язаних з нею фірм, що призвело до ще більшого зростання заборгованості підприємства перед держкомпанією  та її непогашення.

Після цього «Укренерго» взялось оскаржувати висновки Державної аудиторської служби, яка виявила дані порушення та збитки.

Однак, Київський окружний адміністративний суд повністю погодився з позицією аудиторів і 10 жовтня 2023 року ухвалив постанову, якою підтвердив, що «Укренерго» із запізненням повідомив Регулятора та учасника ринку TOB «Юнайтед Енерджі» про набуття ним статусу «Переддефолтний» та не дотримався строків застосування вимог, передбачених пп. 4 пункту 1.7.2 Правил ринку, що призвело до збитків державі у розмірі понад 1,13 млрд ₴, які могли б бути витрачені на оновлення відремонтованої лише на 7% української енергосистеми, пошкодженої російськими ракетними атаками.

І тепер покрити свої збитки НЕК намагається через Північний апеляційний господарський суд, куди вона подала позов до банку «Альянс», вимагаючи від нього сплатити в якості банківської гарантії борг. Банк відмовився це робити по тій самій причині — до нього «Укренерго» з повідомленням про не оплату рахунків «Юнайтед Енерджі» звернувся лише 9 березня 2022 року, коли заборгованість була вже штучно збільшена за виною НЕК.

Розгляд позову має відбутись 26 жовтня 2023 року. Розглядати справу буде суддя Геннадій Коробенко. Не виключено, що у зв’язку з програшем судової справи по визнання протиправними та скасування висновків Держаудитслужби, «Укренерго» буде домовлятись з суддею про необхідне їй рішення, бо це для НЕК — останній шанс приховати свою незаконну діяльність по штучному створенню боргу.

Тим паче, що у 2017 році Центр демократії та верховенства права вніс суддю Геннадія Коробенка у список недоброчесних та таких, що не мають обіймати посади у Верховному Суді України на підставі інформації про ухвалення ним сумнівних рішень, його причетності до корупції та порушення прав людини, непрозорості або надмірності його статків.

За вказаними фактами НАБУ вже розпочало кримінальне провадження, в межах якого ВАКС наклав арешт на 657 млн грн, які перебували на рахунках «Нью Енерджі Юкрейн» — фірми, на яку були виведені гроші з ТОВ «Юнайтед Енерджі».

«Останній Бастіон» нагадує, що TOB «Юнайтед Енерджі» вже потрапило у поле зору правоохоронців.

НАБУ і САП повідомили про підозру двом експосадовцям «Центренерго» та керівнику приватної компанії у зловживаннях на 176,8 млн грн. Йшлося про ексчлена дирекції «Центренерго» Олександра Уварова та ексдиректору департаменту «Центренерго» Катерину Токар, а також керівника приватної компанії «Юнайтед Енерджі» Андрія Короткевича-Лещенка.

Уварову та Токар про підозру повідомили заочно, їх оголошено у розшук.

За даними слідства, у 2020 році ПАТ «Центренерго» уклав угоду про продаж електроенергії ТОВ «Юнайтед Енерджі» — переможцю аукціону. Через невідбір законтрактованої за цими угодами електроенергії компанія-переможець мала сплатити штраф. Аби цього уникнути, з ПАТ заднім числом уклали додаткові угоди: виключили з основних угод положення про дозволені межі відхилення від обсягів відібрання електроенергії.

Такі зміни дозволили згаданому ТОВ відбирати будь-який обсяг електроенергії, незважаючи на те, що за умовою проведених аукціонів відібрання договірного обсягу електроенергії мало бути гарантоване. У результаті цих дій ПАТ «Центренерго» не отримало 176,8 млн грн.

Прикметно, що  ТОВ «Юнайтед Енерджі» не безпідставно пов'язують з олігархом Ігорем Коломойським, який наразі перебуває у СІЗО.

Читайте також:
Політика
Як партії витрачають гроші з держбюджету протягом років
09 жовтня, 10:50
Економіка
Уряд Зеленського-Шмигаля загнав державу у борги, за які розплачуватимуться наші онуки. Їхні ж спочиватимуть на Мальдівах і Канарах...
18 серпня, 13:53
Економіка
Відхід Джозефа Байдена із передвиборної гонитви за президентське крісло сколихнув біржі. Торговці цінними паперами відверто у паніці.
23 липня, 14:51
Економіка
На відміну від Москви, яка насичується грошвою завдяки продажу загарбаних у чужих народів надр, Києву не пощастило. Економіка стагнує.
17 червня, 19:24
Полтава
Всебічна підтримка фронтовиків — обов'язок тилу. Кожен, хто хоче уникнути російської окупації, мусить допомагати нашим захисникам.
27 травня, 06:01
Економіка
Зе-команда в очікуванні стрибка інфляції. Навіть західні кредитори визнають, що «слуги неукраїнського народу» гірше за комуністів.
08 травня, 07:10