«Укргазвидобування» – корупційна енергетика на межі «сюру»

УКРАЇНА
02.06.2016, 13:57

Газове питання в Україні по праву належить до найбільш дискусійних й брудних. Зростання ціни на газ для населення до 6879 грн за 1000 куб. м. тільки підлило масло у вогонь. Уряд на чолі з прем'єром Гройсманом мотивує таку ціну забов’язаннями перед МВФ для отримання подальших грошових траншів у країну.

– Є зобов'язання, які підписані українською стороною про те, що тарифи на газ будуть 100% відповідати вартості. Іншого шляху просто немає, – Гройсман.

На думку очільника уряду, зашморг для населення у вигляді непідйомної ціни на комуналку допоможе подолати (точніше – фізично знищити – ред.) корупцію… щоправда, разом із населенням.

– Низькі або економічно необґрунтовані тарифи – це поле для жорсткої корупції, – вважає прем'єр.

Він також запевнив, що українцям можна не переживати з приводу захмарних тарифів на газ, бо «незаможні громадяни не постраждають від підвищення тарифів на газ». Їх, за словами Гройсмана, покликана захистити її величність субсидія.

Та настрій суспільству ця новина чомусь не покращила. Після різкого здорожчання блакитного палива, до «Нафтогазу» і його дочок постало багато питань. Зокрема, про згадану Гройсманом, таку підступну й непоборну корупцію, яка на українському нафтогазовому ґрунті еволюціонувала в таку собі трьохголову гідру. Відрубавши одну голову в якої, виросте нова.

І власне, найбільше питань було до старшої (наймогутнішої – ред.) дочки – «Укргазвидобування» та його керівництва, яке, як ми добре знаємо, «не довіряє само собі» – цитата.

Варто згадати, що саме для перемоги гідри-корупції, рік тому очолювати «Укргазвидобування» запросили/поставили Олега Прохоренка. Одним із ініціаторів такого призначення був тодішній прем’єр Арсеній Яценюк.

– Очікую від «Нафтогазу» та «Укргазвидобування» конкретних і практичних результатів у реформуванні компанії, – урочисто промовив тоді Яценюк.

Про те, що Яценюк «реформ» на вітер не кидає ми вже встигли пересвідчитися. І медицина з її потьомкінськими селищами тому яскравий приклад.

Отож Олег Прохоренко був поставлений біля керма «Укргазвидобування» для «реформування» компанії і подолання корупції в структурі.

Тасхоже, лише піднявши меча для відтинання одної корупційної голови, Яценюк і co вже примножили їх. За даними джерел, зокрема «Інсайдера» й «Антикора», рішення скасувати публічні конкурси при відборі кандидатів на пост глав «Укргазвидобування» і «Укртрансгазу» могло бути пов'язано з тим, що Прохоренко не пройшов умови відбору через відсутність необхідного досвіду.

До слова, Олег Прохоренко, як він сам зазначив у блозі на «Економічній правді», «провів загалом біля 13 років за кордоном, навчаючись та працюючи в найкращих університетах та компаніях світу». Через це він «трохи знається на тому, що таке кращі світові практики управління, що таке реформи і як їх проводити».

Під зарубіжним досвідом Прохоренко, мабуть, має на увазі навчання в школі державного управління імені Кеннеді в Гарвардському університеті, магістратуру Гарварда та роботу в компанії стратегічного консалтінгу McKinsey & Co.

Ми не отримали оцінок Прохоренка, та про його «неабиякі» здібності свідчить лайка в публічній сфері. Цікаво, чи такому навчають у школі імені Кеннеді та Гарвардському університеті, чи це особливості менталітету?

«Укргазвидобування» – корупційна енергетика на межі «сюру»_1

Варто відзначити, що в компанії McKinsey також працює Юлія Порошенко. Та сама дружина Олексія, сина Президента. Прохоренко напвне знайомий з дружиною президентського сина, оскільки давав їй робочі рекомендації в соціальній мережі LinkedIn.

«Укргазвидобування» – корупційна енергетика на межі «сюру»_3

Питання зі скасуванням публічних конкурсів при відборі кандидатів на пост голови «Укргазвидобування» відпадає автоматично.

Наразі Олег Прохоренко бореться за підвищення показників видобутку українського газу. Звісно ж, реформами. Принаймні, говорить про це.

– Для «Укргазвидобування» реформи – це питання не просто підвищення ефективності. Це – боротьба за енергонезалежність України, це підвищення видобутку газу до 20 млрд кубів, що дозволить нарешті зняти Україну з російської газової голки.

Була навіть презентована програма розвитку нафтогазовидобувної галузі 20-20. Типу того,що до 2020 року видобувати 20 млрд куб. м. блакитного палива на рік. Щоправда, її поки що не існує. Це підтвердив Олександр Романюк на засіданні комісії ПЕК Полтавської обласної ради.

Керівник «Укргазвидобування» запевнив, що для нарощення видобутку газу потрібні всього дві речі.

– Не треба вигадувати велосипед. Треба просто робити дві речі: перше – не красти, друге – впровадити в УГВ те, що вже давно працює в світових нафтогазових компаніях: нормальні практики управління та сучасні методики видобутку: ГРП (гідророзрив пласту – ред.), колтюбінґові операції, забурка бокових стволів, горизонтальне буріння тощо, – Прохоренко.

Варто віддати належне «Укргазвидобуванню», що сучасні практики і методики компанія таки впроваджує. Попри те, що не довіряє ні їм, ні собі. Про це на сесії Полтавської облради заявив Олександр Романюк, перший заступник Прохоренка.

Зазначимо, в травні цього року державна компанія ПАТ «Укргазвидобування» оголосила про тендер на закупівлю послуг з проведення протягом року 100 операцій гідророзриву пластав Харківській і Полтавській областях, минаючи Систему публічних електронних закупівель ProZorro.

Про це в ефірі телеканалу «NewsOne» заявив Геннадій Сікалов, полтавський фахівець із питань паливно-енергетичного комплексу. Він зазначив, що вартість таких операцій в річному плані складає 540 000 000 грн.


Сікалов повідомив, що тендер був оголошений без дотримання вимог законодавства України про публічні і державні закупівлі, він є протиправним з точки зору природоохоронного законодавства і має ознаки корупційної складової. Він розповів, що вже наступного дня після оголошення тендеру голова правління ВАТ «Укргазвидобування» Олег Прохоренко повідомив про те, що «11 світових і українських компаній вже проявили зацікавленість у стадії консультацій і розробки технічного завдання». І це незважаючи на те, що не була повністю опублікована тендерна документація, а також абсолютно не відображені мінімальні екологічні ризики для жителів Харківської та Полтавської областей.

До слова, згадувані ризики й справді суттєві для мешканців газовидобувних територій. Дізнавшись про візит представників «Укргазвидобування» на сесію Полтавської облради, туди ж приїхали мешканці с. Сенчі Лохвицього району на Полтавщині. Загалом близько пів тисячі людей, які привернули увагу до екологічної проблеми свого села, на якому веде діяльність «Укргазвидобування». Сенчани привезли воду зі своїх колодязів із вмістом нафтопродуктів. Та охоронці не дозволили пронести людям темну воду для показу представникам компанії. Мовляв, вона нагадує вибухову речовину і «мало лі шо».

– Цих людей бачили депутати облради. За нашою вимогою винесли на розгляд сесії обласної ради питання щодо зупинення процедури тендера по проведенню 100 гідророзривів пласта, – зазначив Сікалов.

У результаті депутати Полтавської облради проголосували за звернення до Кабміну про скасування тендеру «Украгзвидобування» на послуги з гідророзривів пласту на теренах Полтавщини через його непрозорість.

Та це не означає спротив полтавської громади чи депутатів розвитку української енергетики. Так полтавський фахівець із газовидобування Геннадій Сікалов відстоював позицію «Укргазвидобування» щодо збільшення видобутку природного газу на Полтавщині за умови здешевшання його вартості для населення до 1250 грн за 1000 куб. м. Про це Сікалов говорив на попередніх депутатських комісіях Полтавської облради з питань паливно-енергетичного комплексу.

Полтавські депутати, передовсім, є обранцями громади. Громада Полтавщини в особі представників, зокрема, із Сенчі, не проти видобутку газу на їхній території. Це – у свою чергу – робочі місця, гідна заробітна плата, рентовий збір. У широкому розумінні – незалежність від імпортного (російського – ред.) газу. Та оголошена керівництвом «Укргазвидобування» «реформа» зі збільшення видобутку українського повинна враховувати думку людей – споживачів палива.

По-перше тому, що заробітну плату в розмірі 1 млн грн керівник «Укргазвидобування» отримує саме за податки споживачів. Полтавських, зокрема (Полтавщина – найбільший нафтогазоносний регіон України – ред.). По-друге, збільшення об’ємів видобутого газу не має виживати людей із їхніх домівок, як то відбувається у Сенчі. Адже ті проблеми, що виникли в регіоні не вирішити скромними як на газову сферу 19 млн грн «соціальної угоди», про яку заявив Прохоренко. І, звісно, знизити ціну на газ для населення. Це – куди кращий детермінант чіткої роботи «Укргазвидобування» для громади, ніж міфічні 19 млн грн.

До речі, під час укладання угоди щодо Олеської ділянки, компанію Шеврон зобов'язали профінансувати екологічний моніторинг проекту незалежними українськими експертами загальною вартістю 10 млн. доларів США, із особливим наголосом на оцінку впливу гідророзривів на стан довкілля.

«Укргазвидобуванню» варто нарешті усвідомити, що всі ми живемо в одній країні. Її економічний та екологічний добробут – справа кожного з нас. Забруднена питна вода, погіршене сальдо міграції та демографічної ситуації на Полтавщині та в інших нафто- й газоносних регіонах – проблема не замкнена, локальна. Вона стосується абсолютно всієї України, кожного громадянина. Передовсім, Олега Прохоренка, Олександра Романюка, Андрія Кобелєва (керівника «Нафтогаза» – ред.).

«Укргазвидобування» – корупційна енергетика на межі «сюру»_5

Тоді керівництво «Укргазвидобування» зрозуміє, що перед проведенням 100 гідророзривів необхідно проводити екологічну експертизу, провести прозорий тендер на закупівлю послуг з проведення протягом цих операцій у Харківській, Полтавській областях чи деінде в Україні.

P.S. Тема непрозорого тендеру від ПАТ «Укргазвидобування» на суму 540 млн грн, сколихнула низку українських ЗМІ завдяки виступу Сікалова.

На шпальтах «Останнього Бастіону» була наведна інформація про обліковані запаси українського газу в розмірі 1 трлн куб. м. Згідно з коефіцієнтом видобутку, «Укргазвидобування» повинно видобувати 30-40 млрд куб. м. газу на рік. За нормальної роботи компанії і грамотного менеджменту, ці показники забезпечать Україні ту саму енергетичну незалежність від Росії і збережені мільярди доларів, про які постійно говорить Прохоренко.

У цій дискусії за ПАТ «Укргазвидобування» вступився «старший брат» – НАК «Нафтогаз». Його представники проманіпулювали цифрами.

– Доведені розроблені та нерозроблені запаси газу міжнародними оцінювачами оцінено у 267 млрд куб. м, – «Нафтогаз».

«Укргазвидобування» – корупційна енергетика на межі «сюру»_7

Тобто, «Нафтогаз» оцінив (міжнародні експерти оцінили для компанії) запаси українського газу всього в 267 млрд куб.Але, чомусь, НАК «Нафтогаз» не спромігся згадати назву «міжнародної» компанії, яка проводила цей підрахунок.

Про хибність цих доводів і поверховість у розумінні проблеми свідчить той факт, що одне Шебелинське родовище (належить «Укргазвидобуванню» – ред.) має 110 млрд куб. м. запасів газу.

«Укргазвидобування» – корупційна енергетика на межі «сюру»_9

Виходить, Шебелинське газове родовище наразі має майже половину від тих запасів газу, які НАК «Нафтогаз» нарахував усього в країні! І це при тому, що на 02.06. 2016 року «Укргазвидобування» має 173 (!) спеціальних дозволів на користування надрами. Це 173 родовища. Схоже, представник українських газових компаній рахували за принципом «тут мы считаем, тут не считаем, тут селедку заворачиваем». Абсурд? Радше, сюр.

«Укргазвидобування» – корупційна енергетика на межі «сюру»_11

До речі, всі цифри для розслідування журналісти брали з відритих джерел. Донедавна на офіційній сторінці НАК «Нафтогаз» України була відображена цифра облікованих запасів у розмірі 1трлн 200 млрд куб. м.блакитного палива.

На жаль, ці дані недавно зникли з офіційної сторінки «Нафтогазу». Відсутність цифр щодо облікових запасів природного газу на сайті компанії викликає щонайменше подив. Усе таки «Нафтогаз» як міжнародна компанія має відрізнятися від компанії «Рога і копита».

Та зменшення кількості облікованого газу «Нафтогазом» має своє пояснення. Приватизацію державних підприємств ніхто не скасував. Компанію з 267 млрд куб. м. облікованих запасів газу можна буде продати/передати в потрібні руки в рази дешевше, ніж аналогічну компанію з понад 1 трлн запасами газу.

Хоча на «Укргазвидобуванні» (поки) як державній структурі особливо кмітливі робітники наживалися й без приватизації. У матеріалах кримінальних справ припадають пилом документи щодо розкрадання 2 млрд грн держкоштів начальником тендерного комітету «Укргазвидобування» Д.В. на афільовану з нимта його прибічникамикомпанію «СТС-3» та інші. Екс-прокурор Полтавської області Стрелюк напередодні Нового 2015 року, а саме 30.12. 2014 року, люб’язно дав вказівку СУ УМВС в Полтавській області закрити справу за чималий презент під ялинку. Прокурора вже «попросили» з Полтавщини, та гроші в держбюджет від того не повернулися.

Натомість, колишні посадовці УГВ їх легалізували шляхом викупу, в тому числі, двох СТО престижних автобрендів у Полтаві.

Відітнувши одну голову в корупційної гідри «Укргазвидобування», як з’явилися дві нові. Це про випадок із 2 працівниками СБУ, що вкрали близько 10 млн дол, виділених на геофізичні роботи, перевівши їх на міфічну фірму (на кшталт «Ріг і копит»). Зазначимо, 1 із тих робітників СБУ продовжує працювати в структурі СБУ Полтавської областій відчайдушно «бореться» з корупцією, шляхом надання послуг населенню та промисловим підприємствам на куплених за вкрадені в держави кошти автотранспортних засобах.

Тому перед тим, як жалітися на виснаження газових родовищ , корупційну складову чи недостатність ресурсів, «Нафтогазу» й «Укргазвидобуванню» треба всього тільки працювати. Не вигадувати велосипед, як зазначав сам Прохоренко, а працювати. Ну і старатися, старатися.