В ООН опублікували звіт про компанії, які підтримують геноцид в Газі

Згідно зі звітом, у військовій сфері це американська компанія Lockheed Martin, італійська компанія Leonardo, японська компанія Fanuc.
Франческа Альбанезе, спеціальна доповідачка ООН з питань Палестини, опублікувала звіт про компанії, які підтримують геноцид «Ізраїлю» в Газі.
Про це повідомляє Reuters та The Guardian.
Спеціальний доповідач ООН оприлюднила імена понад 60 компаній, серед яких найбільші виробники зброї та технологічні фірми, у доповіді, де йдеться про їхню причетність до підтримки ізраїльських поселень і військових дій у Газі, які вона назвала «геноцидною кампанією».
Італійська правозахисниця Франческа Альбанезе, спеціальний доповідач ООН з питань окупованих палестинських територій, підготувала звіт на основі понад 200 подань від держав, правозахисників, компаній та науковців.
У доповіді, опублікованій у понеділок увечері, міститься заклик до компаній припинити співпрацю з «Ізраїлем», а також до притягнення до юридичної відповідальності керівників компаній, причетних до ймовірних порушень міжнародного права.
«Поки життя в Газі знищується, а Західний берег зазнає посилених нападів, цей звіт показує, чому геноцид «Ізраїлю» триває: тому що він приносить прибутки багатьом», — написала Альбанезе у 27-сторінковому документі.
Вона звинуватила компанії у «фінансовій співучасті в апартеїді та мілітаризмі «Ізраїлю»».
Місія «Ізраїлю» у Женеві назвала цей звіт «юридично безпідставним, наклепницьким і кричущим зловживанням її мандатом». Офіс воєнного злочинця Нетаньягу та МЗС «Ізраїлю» не надали коментарів на запити журналістів.
Місія США при ООН у Нью-Йорку закликала Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша засудити Альбанезе та вимагати її усунення, додавши, що «відсутність таких дій досі дозволяла пані Альбанезе продовжувати її кампанію економічної війни, спрямовану проти компаній у всьому світі».
Після цього війна в Газі призвела до загибелі понад 56 000 людей, за даними Міністерства охорони здоров'я Гази, а сам анклав перетворився на руїни.
У ЗВІТІ НАЗВАНО КОМПАНІЇ З ОЗБРОЄННЯ
У звіті компанії згруповано за галузями, наприклад, військовою або технологічною, хоча не завжди вказано, чи пов’язані вони із поселеннями, чи безпосередньо з кампанією у Газі. Повідомляється, що близько 15 компаній надали прямі відповіді на запити офісу Альбанезе, однак їхні відповіді не оприлюднені.
Серед компаній названо виробників зброї Lockheed Martin та Leonardo, чиє озброєння, як стверджується, використовують у Газі. Також згадано постачальників важкої техніки Caterpillar Inc і HD Hyundai, чиє обладнання нібито сприяло знищенню майна на палестинських територіях.
«Продажі іноземного озброєння — це угоди між урядами. Обговорення таких продажів має відбуватися на рівні уряду США», — заявив представник Lockheed Martin.
Інші компанії не надали коментарів у відповідь на запити Reuters. Caterpillar раніше заявляла, що очікує використання своєї продукції відповідно до норм міжнародного гуманітарного права.
Серед технологічних гігантів у звіті згадано Alphabet, Amazon, Microsoft і IBM, які, як стверджується, є «основою ізраїльського апарату стеження та знищення Гази».
Alphabet раніше захищала свій контракт із урядом «Ізраїлю» на 1,2 мільярда доларів у сфері хмарних сервісів, заявляючи, що він не пов'язаний із військовими чи розвідувальними операціями.
Також у звіті згадується компанія Palantir Technologies за надання інструментів штучного інтелекту для «ізраїльської» армії, хоча подробиць про їхнє використання не наведено.
Цей звіт доповнює попередню базу даних ООН щодо компаній, пов'язаних із «ізраїльськими» поселеннями, яка востаннє оновлювалась у червні 2023 року. До нового звіту додано нові компанії та описано їхню ймовірну причетність до нинішнього конфлікту в Газі.
Документ буде представлено Раді ООН з прав людини, що налічує 47 членів, у четвер. Хоча Рада не має обов’язкових юридичних повноважень, її висновки іноді ставали основою для міжнародних розслідувань.
«Ізраїль» та США вийшли зі складу Ради раніше цього року, звинувативши її в упередженості проти «Ізраїлю».