В Україні знайшли монету, що була продана за 53 000 дол

ПОЛТАВА
27.01.2018, 10:50
В Україні знайшли монету, що була продана за 53 000 дол

Кожного року з території України вивозяться історичні цінності, що потім потрапляють на Британські та Швейцарські аукціони. Серед них скіфське та сарматське золото, кераміка, ордени та медалі, фібули "Черняхівської культури" і т.п, – про це у особистій розмові з журналістами «Останнього бастіону» розповів археолог Святослав Химич.

– В Україні давно немає поняття «чорного ринку», якщо мова заходить про викопані цінності. Все набагато простіше. Якщо у тебе є так званий «прибор», тобто металошукач, а ще краще, якщо цей металошукач не самопальний, а фірмовий. Американський "Garet", наприклад, – ти автоматично стаєш археологом, хоч і незаконно, але археологом, якщо це можна так назвати, – розповідає він.

На просторах СНД і в Україні включно уже протягом кількох років постала нова монополія куплі-продажу антикваріату. Тепер все це відбувається на платформі «Violity», де копачі-любителі збувають власний скарб, не боячись правоохоронних органів. 

– Раніше до мене підходили знайомі, аби я визначив, що саме вони відкопали, тому що майже всі вони мають мінімальні знання і «бавляться» подібним заради наживи. Проте уже кілька років підряд як все змінилося, та визначення викопаного, і навіть приблизну вартість вам можуть написати адміністратори і «спеціалісти» на різних ресурсах. Є, наприклад, сайт «Violity», де займаються перекупом подібних речей. Там можна знайти все. Від вислих печаток (якими скріпляли листи), ікон, орденів та медалей і аж до скіфських акінаків і черняхівських фібул.

Пан Химич розповів, що більшість речей, яких збули горе-археологи, потім осідають у особистих колекціях поціновувачів антикваріату, а частина з них навіть вивозиться закордон незаконним чином.

– Найнижчою ланкою цієї системи є звичайні копачі, вони ще називають себе «камрадами» і мають певне співтовариство. Допомагають одне одному у визначенні викопаного, разом виїжджають на «коп» і т.п. А по суті виконують чорну роботу, аби потім адміністратори сайту, оцінивши і закупивши у них дешевше, змогли продати за більш значну суму ці артефакти. Проблема тільки в тому, що більшість справді унікальних речей вивозяться за кордон і продаються лотами з-під молотка десь на аукціонах у Британії чи Швейцарії. 

Археолог запевняє, що ні для кого не секрет, що вся система куплі-продажу історичних цінностей в України має корені у відповідних органах, тобто люди, що мають деякі повноваження, просто приховують чи покривають факт розкрадання державного надбання.

– Я не виключаю варіант участі в цьому якихсь чиновників чи високопоставлених осіб, адже як по- іншому пояснити те, що на тому ж таки «Violity» продаються, для прикладу, римські монети - ауреуси різних імператорів, вартість яких заходить далеко за 100 тис. грн. Куди в такому випадку дивиться поліція, СБУ чи відповідні органи, які повинні цим займатись? Можливо, те ж таки СБУ все це і контролює. 

Про те, що ці ресурси є у вільному доступі, і речі, що там продаються є справді особливими, а не нікому не потрібними уламками тисячолітньої історії, можна переконатися на власні очі на самому «Violity» чи на Youtube, де копачі вихваляються знайденим.

– За останні 4 місяці теплого сезону мій знайомий продав «копанини» на 70 тисяч гривень . Хоча він говорив, що йому ще не дуже пощастило в минулому році, – додав Химич. 

Окрім цього, ми без особливих труднощів знайшли відео топ-10 найдорожчих знахідок, що були продані на антикварному ресурсі, серед них монета одного із римських імператорів, яку було продано за 53000 доларів.

Далі буде.

Олександр Гуцул

Читайте також:
Полтава
Московитським загарбникам ніколи не були раді на українській землі. Ворог цього відверто не розуміє, а тому платить велику криваву ціну.
вчора, 19:15
Полтава
Мешканці другого за населенням міста Полтавщини скаржаться у соціальних мережах на дезінформацію. Влада ж закликала не панікувати.
вчора, 14:56
Полтава
Поліція спільно з природоохоронцями вилучила півтора кілометра браконьєрських сіток у Кременчуцькому районі. Злодіїв не вдалося затримати.
вчора, 08:29
Полтава
Невідомі особи без дозвільної документації здійснили геодезичні й вибухові роботи у ландшафтному парку «Гадяцький». Завдано збитків державі.
18 квітня, 19:14
Полтава
Він написав понад 60 антиукраїнських статей на замовлення московії
18 квітня, 17:11
Полтава
Чиновники та депутати нашого краю здебільшого лишаються осторонь війни. Для них ніби не існує нічого, крім глибини власної кишені з грошвою.
18 квітня, 12:27