ВАКС провів засідання у справі про відсторонення Чернишова

Спеціалізована антикорупційна прокуратура просила відсторонити посадовця на 2 місяці.
Вищий антикорупційний суд 1 липня провів засідання щодо відсторонення з посади віцепрем’єр-міністра — міністра національної єдності Олексія Чернишова. Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура просили відсторонити посадовця на 2 місяці.
За підсумками засідання рішення ВАКС ухвалить 2 липня о 12:00.
Після початку засідання сторона захисту долучила до справи нові матеріали, тож НАБУ попросило 10 хвилин перерви. Згодом НАБУ та САП попросили відсторонити Чернишова від виконання обов’язків на 2 місяці.
Водночас адвокат міністра Олександр Тананакін із посиланням на постанову Кабміну стверджує, що в разі відсутності Чернишова уповноваження повинен здійснювати віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Також захист заявив: «Відсторонення Чернишова негативно вплине на роботу уряду в цілому і Міністерства національної єдності зокрема».
За словами Тананакіна, повідомлення про підозру є «очевидно необґрунтованим». Він також зазначив, що розмір застави за посадовця було б важко сплатити через банк.
«Це дуже великі кошти, тому не так просто знайти таку суму, це по-перше. А по-друге, навіть якщо таку суму гіпотетично можна зібрати, то будь-хто з вас звернеться до відділення банку — я не думаю, що три мільйони доларів ви так легко сплатите на рахунок навіть із призначенням як застава», — сказав він.
Водночас детектив НАБУ Роман Догойда переконаний, що буде внесено клопотання. Також він вважає, що запобіжним заходом для Чернишова може стати тримання під вартою.
Коментарі Чернишова
Віцепремʼєр-міністр заявив, що «не бачить підґрунтя в озвучених ризиках» і він «сумлінно виконує та буде виконувати» запобіжні заходи.
Зокрема, він прокоментував ризик щодо заміщення посади віцепрем'єр-міністра з відновлення України Олексія Кулеби й ризик щодо доступу до документів відомства. Чернишов заявив, що Кулебу в разі відсутності заміщує перший заступник або інший заступник, і він «жодним чином не може бути» в.о. глави Міністерства.
«Жоден міністр не може заміняти іншого міністра, щоб керувати міністерством. Такого не передбачено… Це питання лише формально в межах секретаріату Кабінету Міністрів», — сказав після засідання адвокат Тананакін.
«Неперенесення архіву документів під час обʼєднання міністерств. Цей процес не контролювався мною, мова йде про обʼєднання Міністерства громад і територій та Міністерства інфраструктури на початку 2023 року. Я не працював у Міністерстві, а працював у "Нафтогазі", відповідно — жодного впливу щодо обʼєднання та контролю документів у мене не було і немає. Це виключна компетенція ліквідаційної комісії», — продовжив посадовець.
Водночас, за його словами, закордонні відрядження є «частиною функціоналу».
«Це має відповідну взаємодію з іноземними урядами, міжнародними організаціями, це невід’ємна частина моєї роботи... Але я хотів би нагадати, що з огляду на задоволеність клопотання по обмежувальних заходах: у мене зараз підготовка до відряджень має також погоджуватися з детективом або слідчим суддею», — сказав Чернишов.
Міністр також наголосив, що цьогоріч він був у 12 закордонних відрядженнях.
«Хотів би зазначити, що більша частина цих відряджень готувалася в досить швидкому ключі, тому що потрібно узгоджувати графіки з відповідними урядовцями інших країн… Але всі технічні завдання виконуються вчасно, всі мої відрядження абсолютно законні», — стверджує він.
Питання застави
2 липня — останній день можливості внести заставу, призначену в розмірі 120 млн грн. На запитання журналістів, чи зроблять це, адвокат Чернишова відповів: «Побачимо».
«Що стосується застави, очевидно, що я маю виконувати рішення суду. Сума дуже значна, я сказав би — космічна. Я займаюся цим питанням», — натомість сказав Чернишов.
Що відомо про справу Чернишова
На початку червня в медіа з’явилася інформація, що Олексій Чернишов перебуває за кордоном на тлі корупційної справи. Водночас у пресслужбі віцепрем’єра наголошували, що він перебуває в плановому відрядженні.
20 червня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що підписав документи про відрядження Чернишова.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що віцепрем’єр-міністр — міністр національної єдності перебуває в закордонному відрядженні та має кілька завдань.
Уже 22 червня Чернишов повернувся в Україну після відрядження, проте НАБУ та САП повідомили йому про підозру. Міністра підозрюють у зловживанні службовим становищем та одержанні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі для себе і третіх осіб. Чернишов став шостим підозрюваним у справі про масштабну корупційну схему.
Урядовець заявив, що планує дотримуватися «принципу максимальної відкритості» у цій справі.
27 червня у Вищому антикорупційному суді Чернишову обрали запобіжний захід у вигляді застави у 120 млн грн.