Валер'ян Підмогильний — розстріляний «батько» українського модернізму

ІСТОРІЯ
04 лютого, 20:57
Валер'ян Підмогильний — розстріляний «батько» українського модернізму
Фото: Facebook

Його перу належить перший українськомовний урбаністичний роман, який з перших рядків зачаровує читача. Маємо знати своїх велетів!

Минає 123 роки від дня народження Валер'яна Підмогильного (2.II.1901-3.XI.1937) — одного з найвидатніших прозаїків українського «Розстріляного відродження». Він був і лишився непересічною постаттю своєї доби.

Третього листопада 1937-го до 20-літнього ювілею Жовтневого заколоту розстріляний разом із Миколою Зеровим, Валер'яном Поліщуком, Григорієм Епіком, Лесем Курбасом, Миколою Кулішем, Мирославом Ірчаном, Юліаном Шполою та іншими. Закатований більшовиками у Сандармоху.

У творчому доробку Підмогильного — переклади творів Анатоля Франса, Бальзака, Мопассана, Стендаля, Гельвеція, Вольтера, Дідро, Альфонса Доде, Проспера Меріме, Гюстава Флобера, Віктора Гюґо, Жоржа Дюамеля. За своєю стилістичною точністю та мовною віртуозністю вони й досі вважаються неперевершеними.

Серед оповідань, повістей, романів Підмогильного окреме місце займає роман «Місто», — одна із знакових книг минулого століття. «Місто» з'явилося на світ у 1928 році.

Цей роман написаний у модерністській стилістиці із використанням деяких моделей французького роману XIX століття. (Щось на кшталт роману Ґі де Мопассана «Милий друг», але з українською специфікою).

У романі «Місто», вперше від традиційної селянської соціальної тематики, акцент переноситься на урбаністичну проблематику, порушуються філософські питання буття. Автор аналізує психіку героїв, а конфлікт розгортається між людьми з різними світоглядами.

Тому роман Підмогильного по праву вважається першим урбаністичним романом в українській літературі, з новими героями, проблематикою та манерою оповіді. Обов'язково прочитайте!

Автор : Сергій Чаплигін
Читайте також:
Історія
18.IV.1988 ізраїльський суд визнав Івана Дем'янюка винним у злочинах проти людства. Проте невдовзі з'ясувалося, що справа сфальсифікована.
19 квітня, 20:24
Історія
Роберт Льюїс Белфор (1850-1894) народився дощового дня в Единбурзі у сім'ї інженера. За материнською лінією належав до стародавнього роду.
18 квітня, 21:32
Історія
Спокусниця, «єгипетська блудниця» та «александрійська куртизанка»... Дуже багато подібних імен мала остання правителька давнього Єґипту.
07 квітня, 19:57
Мистецтво
Широко визнаний одним із найвидатніших і найвпливовіших акторів усіх часів. Його таланту не стільки заздрили, скільки надихалися...
04 квітня, 20:29
Опінії
Видатна постать, яка визначила хід історії України.
27 березня, 16:47
Історія
Марія Капніст із роду отамана Сірка показала окупантам, що таке сила українського духу
23 березня, 11:24