Валер'ян Підмогильний — розстріляний «батько» українського модернізму
Його перу належить перший українськомовний урбаністичний роман, який з перших рядків зачаровує читача. Маємо знати своїх велетів!
Минає 123 роки від дня народження Валер'яна Підмогильного (2.II.1901-3.XI.1937) — одного з найвидатніших прозаїків українського «Розстріляного відродження». Він був і лишився непересічною постаттю своєї доби.
Третього листопада 1937-го до 20-літнього ювілею Жовтневого заколоту розстріляний разом із Миколою Зеровим, Валер'яном Поліщуком, Григорієм Епіком, Лесем Курбасом, Миколою Кулішем, Мирославом Ірчаном, Юліаном Шполою та іншими. Закатований більшовиками у Сандармоху.
У творчому доробку Підмогильного — переклади творів Анатоля Франса, Бальзака, Мопассана, Стендаля, Гельвеція, Вольтера, Дідро, Альфонса Доде, Проспера Меріме, Гюстава Флобера, Віктора Гюґо, Жоржа Дюамеля. За своєю стилістичною точністю та мовною віртуозністю вони й досі вважаються неперевершеними.
Серед оповідань, повістей, романів Підмогильного окреме місце займає роман «Місто», — одна із знакових книг минулого століття. «Місто» з'явилося на світ у 1928 році.
Цей роман написаний у модерністській стилістиці із використанням деяких моделей французького роману XIX століття. (Щось на кшталт роману Ґі де Мопассана «Милий друг», але з українською специфікою).
У романі «Місто», вперше від традиційної селянської соціальної тематики, акцент переноситься на урбаністичну проблематику, порушуються філософські питання буття. Автор аналізує психіку героїв, а конфлікт розгортається між людьми з різними світоглядами.
Тому роман Підмогильного по праву вважається першим урбаністичним романом в українській літературі, з новими героями, проблематикою та манерою оповіді. Обов'язково прочитайте!