Суперечки стосовно питань історії внесуть додаткову прохолоду у стосунки Москви та Варшави.
Про це йдеться в колонці публіциста Бориса Соколова «Росія і Польща: війна історій».
Причиною для полеміки стосовно питань минулого стало те, що президент Росії Володимир Путін спочатку на великій пресконференції, а потім у виступі на неформальному саміті СНД у Петербурзі спробував виправдати пакт Молотов-Ріббентропа і зробити Польщу одним із головних винуватців Другої світової війни.
Риторика Путіна викликала у Польщі обурення.
«Цілком природно, що таке відверте спотворення загальновідомих історичних фактів не могло не викликати різкої реакції з боку МЗС Польщі, яке в своїй заяві висловило "стурбованість і недовіру до заяв представників російської влади, зокрема президента Володимира Путіна, про причини і перебіг Другої світової війни". На думку Варшави, "вони нагадують пропагандистські послання часів сталінського тоталітаризму, які були засуджені навіть радянським лідером Микитою Хрущовим". Польська сторона нагадала не тільки про порушення Радянським Союзом низки міжнародних угод, зокрема пакту про ненапад із Польщею, і про численні радянські злочини, не лише про розстріляних у Катині та інших місцях у 1940 році щонайменше 22 тис. поляків, але і про винищення 111 тисяч поляків у межах "польської операції НКВС" у 1937-1938 роках, про депортацію 380 тис. поляків і арешт 107 тис. у 1944-1945 роках і про репресування від 85 до 100 тис. поляків у 1944-1945 роках на "звільненій" польській території. У заяві МЗС Польщі підкреслено, що радянське вторгнення в Польщу 17 вересня 1939 року, відповідно до пакту Молотова-Ріббентропа», – йдеться в колонці Соколова.
Публіцист припускає, що нинішня суперечка стосовно минулого матиме масштабні наслідки:
«У цьому новому загостренні російсько-польського конфлікту в галузі історії показово те, що у сторін, принаймні на рівні офіційної російської історичної пропаганди, якій тією чи іншою мірою змушені слідувати пов'язані з державними структурами російські історики, стосовно пам'яті про Другу світову війну практично не залишається точок дотику. Тому можна припустити, що в зв'язку з прийдешнім 80-річчям Перемоги російсько-польська війна історичної пам'яті про Другу світову війну буде тільки загострюватися, оскільки Польща стає головною мішенню російської історичної пропаганди примітивно імперського духу».
На думку Бориса Соколова, конфлікт із Москвою здатен нарешті відсунути на другий план тему трагічних сторінок українсько-польських взаємин.
«Між Росією і Польщею відновилася давня історична суперечка, яка, швидше за все, посуне на другий план настільки ж давню польсько-українську суперечку про волинську різанину», – зазначив публіцист.