Василь Сліпак: назавжди присутній у наших лавах

20.12.2024, 10:03
Василь Сліпак: назавжди присутній у наших лавах

Легендарному оперному співаку та добровольцю Василю Сліпаку сьогодні мало б виповнитися 50 років

Унікальний голос та світове визнання

Василь Сліпак – український оперний співак (бас-баритон), соліст Паризької національної опери, волонтер, учасник бойових дій під час війни на Сході України, позивний «Міф».

Народився у 1974 році Львові. Все його життя було пов’язане зі співом. Дев’ятирічним хлопчиком він прийшов до Львівської державної академічної хорової капели «Дударик» і співав там до 1994 року. Разом з капелчанами виступав на провідних концертних майданчиках як України, так і світу (Національна опера України, Національна філармонія, Карнегі-Хол, собор Паризької Богоматері концертні зали Канади, Італії Голландії, Бельгії, Швейцарії, Прибалтики). Потім закінчив Львівську консерваторію.

Товариш Василя Сліпака з хорової капели Дударик Дмитро Кацал розповідав Euromaidan Press, що контратенором Василь Сліпак співав до 28 років, «тому що трансформація його голосу відбулася надзвичайно пізно».

«Іншими словами, Василь зумів поєднати в собі два несумісних голоси і виконати обидва на великій сцені. Називайте як хочете — Божий дар чи жарт природи, але це було дивовижно», — зазначив Кацал

Ще під час навчання брав участь у багатьох музичних конкурсах та проєктах. У 1997 році успішно подолав конкурсне випробування на вступ до складу Паризької національної опери. Його голос дав змогу йому почати успішну сольну кар’єру у Франції та Європі.

Старший брат Василя Сліпака Орест розповідав в інтерв'ю виданню День, що унікальний голос він отримав у спадок від діда.

Майже двадцять років Василь Сліпак прожив за кордоном. Свої останні концерти він дав 25-27 травня 2016 року у храмі Святої Трійці в м. Ліоні (Франція). Найулюбленішою арією Василя була партія Мефістофеля в опері Шарля Гуно «Фауст». Саме звідси з’явився і позивний «Міф», з яким Василь Сліпак воював на передовій. Але його улюбленою піснею була ніжна і лірична «Місяць на небі…»

Волонтерство та громадська діяльність

Був відомий своєю волонтерською діяльністю, численними справами в царині доброчинності. Ще на початку 90-х, відразу після проголошення незалежності, Василь Сліпак із братом Орестом були серед перших, які долучилися до руху «Віра і світло», солідаризуючись із людьми з особливими потребами.

Під час Революції гідності мав контракт в Опері, і не міг вилетіти до Києва. Втім, став активним учасником усього, що відбувалося в діаспорі: підтримав Паризький Євромайдан, постійно відправляв на Майдан передачі з гуманітарною допомогою, збирав гроші, влаштовував благодійні концерти.

Участь у російсько-українській війні та загибель від кулі снайпера

Коли на Донбасі почалася війна, створив благодійну організацію «Fraternité Ukrainienne/Українське братство», допомагав українським захисникам, познайомився із вояками Добровольчого українського корпусу «Правий сектор», згодом сам долучився до них.

«Я пропустив Майдан, але війну не пропущу», - сказав Василь.

Він не пропустив війни, так само як вона не пропустила його. Тричі був на фронті. Уперше поїхав на війну у травні 2015 року. Воював у Пісках у районі Донецького аеропорту. Брав участь у боях за Авдіївку у складі 1-ї окремої штурмової роти 7-го окремого батальйону Добровольчого українського корпусу. Повернувся пораненим. Вдруге поїхав на фронт у вересні 2015 року, у Водяне, на лінію зіткнення, у жовтні повернувся до Парижа.

В червні 2016 року знову поїхав на Донбас. Планував залишитися там на пів року. Але 29 червня 2016 року загинув у бою від кулі ворожого снайпера.

"Міф" став першим Героєм України серед добровольців. Похований на Алеї героїв Личаківського кладовища Львова. Вже навіть після смерті Василь послужив поштовхом для змін в Україні: після його загибелі в Україні було прийнято відповідне законодавство, що стосувалося добровольців, яких прирівняли до воїнів Збройних Сил.

Пам’ять про Василя Сліпака

У січні 2018 року вийшов документальний фільм про Василя Сліпака Міф, його створили українські режисери Леонід Кантер та Іван Ясній.

У жовтні 2018 року на фасаді українського Культурно-інформаційного центру в Парижі встановили пам’ятну дошку Василю Сліпаку.

21 червня 2021 року Нацбанк України випустив в обіг монету на честь Василя Сліпака тиражем 35 тисяч штук.

Автор зображення — художник Андрій Ярмоленко — коментуючи випуск монети на честь Василя Сліпака, на своїй сторінці у Facebook, зазначив, що «уникнув дат народження і смерті, бо легенди не вмирають».

«А це наша легенда, яку ми маємо пам’ятати і розказувати всім наступним поколінням! Ця особа співставна з Гераклом та Орфеєм в одному лиці, навіть ще крутіша — бо Василь існував точно, і ми його сучасники!» — наголосив Ярмоленко.

Читайте також:
Війна
П'ять років тому в бою з російським агресором загинув Герой України, один з кращих оперних співаків світу, доброволець Василь Сліпак (Міф).
29.06.2021, 13:40
Життя
20 грудня в Києві вшанують пам'ять всесвітньо відомого оперного співака, який загинув на Донбасі у 2016 році.
20.12.2020, 11:02
Життя
Штучний інтелект допоміг американським науковцям виявити до 300 виразів морди чотирилапих улюбленців. Вивчення лицьових сигналів тривають.
вчора, 21:47
Життя
Особливу увагу геологів привернув достаток надмірних скупчень дивної речовини. Вона знаходиться під західною частиною Тихоокеанської плити.
вчора, 08:21
Життя
Поки столична влада під проводом Віталія Кличка віддає зелені зони під забудови, в області тривають інакші процеси. Люди боронять природу.
16 січня, 12:37
Життя
Невдовзі будь-які гарячі напої кожен, хто має $25, зможе швидко доводити до кімнатної температури. Така ціна за інноваційний прилад.
15 січня, 21:41