Вчені дослідили, як довго спали прадавні люди

СВІТ
24.10.2015, 10:35
Вчені дослідили, як довго спали прадавні люди

Дослідники встановили, що наші предки приділяли сну менше часу, ніж сучасні люди.

Вчені з США вивчали, як сплять племена у Африці та Південній Америці, чий спосіб життя дуже подібний до того, який був у первісних мисливців-збирачів.

Дослідники слідкували за 98 людьми протягом 1165 ночей і встановили, що члени традиційних спільнот сплять у середньому протягом шести з половиною годин щоночі.

Для порівняння: більшість американців, за даними масштабного "дослідження сну", витрачають на сон близько семи годин.

Звіт вчених щодо життя первісних суспільств, опублікований у журналі "Сучасна біологія", також вказує на те, що температура впливає на тривалість сну більше, ніж тривалість світового дня.

Професор Джером Сігель з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі розповідає: "Питання стояло: які є дані щодо того, як змінився сон?".

"І мені спала думка, що ці групи, які швидко зникають, дають останню можливість реально дізнатися, як люди спали до створення наших різноманітних цивілізацій", - пояснює вчений.

"Абсолютно зрозуміло, що вони не спали довше, ніж ми", - додає дослідник.

Без денного сну

У деяких традиційних спільнотах навіть немає слова, яке б означало безсоння

Через штучне світло, телевізори, які працюють цілу ніч, а тепер і постійне світіння наших смартфонів стиль сучасного життя часто звинувачують у тому, що воно руйнує наш сон.

Щоб перевірити, чи це справді так, вчені досліджували народи хадза у Танзанії, сан у Намібії та чіманів у Болівії. Добровольцям з цих спільнот видали наручні годинники, які здатні спостерігати за процесом сну.

"У всіх трьох групах спостерігалася приблизна однакова тривалість сну та приблизно однаковий час засинання-прокидання", - відзначає професор Сігель.

"Це дозволяє впевнено стверджувати, що [результати дослідження] показують загальну людську біологію і на них не впливають специфічні фактори, які відрізняються одне від одного", - додає вчений.

Окрім того, що середня тривалість сну становить шість годин 26 хвилин, вчені також встановили, що члени традиційних спільнот дуже рідко вдаються до того, щоб подрімати вдень.

Неочікувано, дослідження показало, що сонячне світло не має такого значного впливу на сон, як це вважалося раніше - всі учасники спостереження засинали приблизно через три з половиною години після заходу сонця.

Водночас температура тут була важливим фактором.

"Те, що ми побачили, нас вразило - сон триває у період, поки знижується температура, і коли вона досягає найнижчого значення, люди прокидаються", - наголошує Джером Сігель.

Дослідники також відзначають, що попри те, що у традиційних спільнотах сплять менше, ніж рекомендовані американським Національним фоном сну сім-дев'ять годин протягом ночі, ці люди не скаржаться на втому.

Випадки безсоння також вкрай рідкісні - у двох народах, за якими спостерігали, навіть немає такого слова.

Відділ моніторингу, 

Останній Бастіон

Читайте також:
Уряд поступово знімає обмеження, введені у зв'язку з пандемією коронавірусу.
вчора, 16:54
Упродовж карантину кілька тисяч громадян Фінляндії зголосилися поповнити лав сил оборони країни.
вчора, 12:24
У Красноярську хочуть запровадити режим надзвичайної ситуації у зв'язку з сезонним нашестям кліщів.
вчора, 09:27
Бригада сприяння силам безпеки США днями прибуде до Колумбії для проведення спецоперацій по боротьбі з наркоторгівлею.
28 травня, 11:33
У місті Сургут невідомі особи вчинили акт вандалізму на території місцевого Чорноріченського кладовища.
27 травня, 13:39
На велелюдному мітингу у середмісті Сан-Паулу помітили червоно-чорний прапор із білим тризубом.
27 травня, 09:06